bitlenme nedir? 1

*jellibon*

Daimi Üye
Üye
bitlenme nedir? 1
bitlenme nedir rüyada saçta bit görmek rüyada saçın bitlenmesi bitlenmek bitlendiğini görmek
edenimizi konak olarak kullanan bir parazittir. Bir susam boyutundaki bu böcek insan kanını emerek beslenir.İnsandan insana kolayca bulaşır. Konağına yapışarak tutunur. Bitlerin zıplama ya da uçma özelliği yoktur, çeşitli etkilerle sıkıca tutunduğu konaktan dökülebilir.Bu sırada diğer insana geçer. Eğer yapışacak yeni bir konak bulamazsa genellikle 48 saatte ölür.
İnsan biti ile hayvan biti farklıdır. Birininki diğerine bulaşmaz. Bit bulunduğu yerde yumurtlayarak ürer.Yumurtasına sirke deniz bej renkli ve gene konağına yapışıktır.
Bitlenme vücutta 3 şekilde görülür.
Kasık bitinsandan insana bulaşımı cinsel ilişki esnasında,klozetlerden,çarşaf veya havlulardan olabilir.
Baş bitiok küçük olduğundan böceği görmek güçtür.Daha çok saçın diplerine bıraktığı sirkelerinden fark edilir.Özellikle ense ve kulak arkasını seçerler.Toplu yaşanan yerlerde,(okul,yuva) yayılımı kolaydır.
Vücut biti: Daha çok yetişkinlerde görülür.Bulaşım aynı yatağı,aynı iç çamaşır ya da giysileri paylaşmakla olur. Bitler elbiselerin kıvrım yerlerindeki dikiş yerlerinde bulunur.

Belirtiler:
-Kaşıntıu kaşıntının bitlerin tükürüğüne karşı alerjik bir reaksiyon olduğu düşünülmektedir.
-Sirkeenellikle kendisinden ziyade sirkesini yakalarsınız.Bulunduğu yerde pullanma ve kan emildiği için kızarıklık görülebilir.
-Vücutta: ilk belirtiler pembe nokta biçiminde özellikle sırt ortası bölgede kaşıntılı döküntülerdir

Tedavi:
-Özel olarak bu böceği ve sirkelerini yok etmek amacıyla satılan şampuan ve solüsyonlar vardır.Bunlar prospektüs okunarak uygulanabilir.
-Giysiler ve çarşaflar çok sıcak suda yıkanır.Bit ve sirke sıcağa dayanamaz.
-Yıkanamayacak eşya ve nesneler bir torbaya hava almayacak şekilde konup,sıkıca kapatılıp iki hafta süreyle bekletilmelidir.Bu sürenin sonunda ancak iyice çırpılıp silkelenerek, yeniden kullanılmalıdır.
-Evde her yer elektirik süpürgesiyle çektirilip torba yok edilmelidir.
-Unutmayın ki ailede birinde varsa diğerleri de tedaviye dahil edilmelidir.
-Kasık bitinde de birlikte olduğunuz kimselere haber vermelisiniz.Ve tedavi olmadan yeniden cinsel ilişkide bulunmamalısınız.

Önlem olarak; hijyenik kurallara uymak ve çocuğu sık sık muayene etmek yeterli olabilir.


alıntıdır
 
Ce: bitlenme nedir? 1

evet ya zaten başlangıç yeri genelde okul çok huylanırım ben Allahtan oğlum kapmadı şimdiye kadar
emeğine sağlık canım
 
Geri
Üst