1. *jellibon*

  *jellibon* Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  6.137
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  mutluluk ülkesinden

  bitlenme nedir? 1

  Konu, 'Cilt Hastalıkları' kısmında *jellibon* tarafından paylaşıldı.

  bitlenme nedir rüyada saçta bit görmek rüyada saçın bitlenmesi bitlenmek bitlendiğini görmek edenimizi konak olarak kullanan bir parazittir. Bir susam boyutundaki bu böcek insan kanını emerek beslenir.İnsandan insana kolayca bulaşır. Konağına yapışarak tutunur. Bitlerin zıplama ya da uçma özelliği yoktur, çeşitli etkilerle sıkıca tutunduğu konaktan dökülebilir.Bu sırada diğer insana geçer. Eğer yapışacak yeni bir konak bulamazsa genellikle 48 saatte ölür.
  İnsan biti ile hayvan biti farklıdır. Birininki diğerine bulaşmaz. Bit bulunduğu yerde yumurtlayarak ürer.Yumurtasına sirke deniz bej renkli ve gene konağına yapışıktır.
  Bitlenme vücutta 3 şekilde görülür.
  Kasık bitinsandan insana bulaşımı cinsel ilişki esnasında,klozetlerden,çarşaf veya havlulardan olabilir.
  Baş bitiok küçük olduğundan böceği görmek güçtür.Daha çok saçın diplerine bıraktığı sirkelerinden fark edilir.Özellikle ense ve kulak arkasını seçerler.Toplu yaşanan yerlerde,(okul,yuva) yayılımı kolaydır.
  Vücut biti: Daha çok yetişkinlerde görülür.Bulaşım aynı yatağı,aynı iç çamaşır ya da giysileri paylaşmakla olur. Bitler elbiselerin kıvrım yerlerindeki dikiş yerlerinde bulunur.

  Belirtiler:
  -Kaşıntıu kaşıntının bitlerin tükürüğüne karşı alerjik bir reaksiyon olduğu düşünülmektedir.
  -Sirkeenellikle kendisinden ziyade sirkesini yakalarsınız.Bulunduğu yerde pullanma ve kan emildiği için kızarıklık görülebilir.
  -Vücutta: ilk belirtiler pembe nokta biçiminde özellikle sırt ortası bölgede kaşıntılı döküntülerdir

  Tedavi:
  -Özel olarak bu böceği ve sirkelerini yok etmek amacıyla satılan şampuan ve solüsyonlar vardır.Bunlar prospektüs okunarak uygulanabilir.
  -Giysiler ve çarşaflar çok sıcak suda yıkanır.Bit ve sirke sıcağa dayanamaz.
  -Yıkanamayacak eşya ve nesneler bir torbaya hava almayacak şekilde konup,sıkıca kapatılıp iki hafta süreyle bekletilmelidir.Bu sürenin sonunda ancak iyice çırpılıp silkelenerek, yeniden kullanılmalıdır.
  -Evde her yer elektirik süpürgesiyle çektirilip torba yok edilmelidir.
  -Unutmayın ki ailede birinde varsa diğerleri de tedaviye dahil edilmelidir.
  -Kasık bitinde de birlikte olduğunuz kimselere haber vermelisiniz.Ve tedavi olmadan yeniden cinsel ilişkide bulunmamalısınız.

  Önlem olarak; hijyenik kurallara uymak ve çocuğu sık sık muayene etmek yeterli olabilir.


  alıntıdır

   
 2. esena

  esena Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2008
  Mesajlar:
  3.498
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  TRABZON
  Ce: bitlenme nedir? 1
  emeğine sağlık çok yaygın okullar da canım paylaşım için saol
   
 3. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: bitlenme nedir? 1
  evet ya zaten başlangıç yeri genelde okul çok huylanırım ben Allahtan oğlum kapmadı şimdiye kadar
  emeğine sağlık canım
   
 4. *jellibon*

  *jellibon* Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  6.137
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  mutluluk ülkesinden
  Cevap: bitlenme nedir? 1

  yaa her insan kapabilirmiş nefret ediyorum şundan
   
bitlenme nedir? 1 konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bitlenme...

  Bitlenme...

  Bitlenme; yüzyıllardır var olan, günümüzde de tam çözümlenememiş, üstelik yalnız az gelişmiş ülkelerin değil, tüm gelişmiş ülkelerin de ortak bir sorunudur. Bitler, zorunlu insan paraziti olan böceklerdir. İnsan vücuduna yerleştiklerinde kıl diplerinde ve elbise kıvrımlarında yuvarlanırlar. Deriden kan emerek beslenen bitler, yumurtalarını da kıllara veya elbise kıvrımlarına yapıştırırlar....
 2. bitlenme

  bitlenme

  Saç Biti Nedir? Saç bitleri insan saçında yaşayan ve üreyen çok küçük , kanatsız, günde 2-8 kez kan emerek beslenen gri böceklerdir. Sirke denilen yumurtaları görmek bitin kendisini görmekten daha kolaydır ve genellikle enseye yakın, kulakların arkasında ve başın arkasında saç tellerine tutunmuş halde bulunurlar. Sirkeler kir veya kepek gibi yıkanarak temizlenemezler. Önce etkili bir ürün ile...
 3. Bitlenme nedir?

  Bitlenme nedir?

  gebelikte bitlenme hamilelikte bitlenme rüyada bitlenmek rüyada saçtan bit ayıklamak bit ayıklamak Bitlenme nedir? Bit,genellikle saçlı deriye yerleşen ve kaşındıran küçük bir parazittir.Küçük, beyaz renkli yumurtaları (sirke) da saç köklerine yapışır. Çok kolay bulaşır. Bu nedenle çocuğunuzda bit varsa bütün aile bit açısından araştırılmalı ve arkadaşlarının anne, babaları uyarılmalıdır....
 4. 1-Bir Nedir?

  1-Bir Nedir?

  BİR nedir? BİR nedir? Diye soruyu sorarlar Önemini bilmeyenler bunu ararlar Fark etmezler ve farkı bilemezler Olanlara şaşırıp şap şaşkın kalırlar BİR, ışıktır. Sarar sarmalar evreni Aydınlatır onu candan aşkla seveni Sen ben olur, ben sen. Eğer dilersen. Gel gör bileni, yok ki bunun üzüleni Bilenler Gerçek Sevgi der, bunun adına Bu kapıdan girenler, doymaz ki tadına Bir...
 5. Nisan 1 Şakası nedir?

  Nisan 1 Şakası nedir?

  1 nisan, şakası nasıl yapılır, nedir, anlamı nasıldır, merak ettikleriniz burada Hanımlar bu 1 nisan neymiş bakalım.. Nisan şakasının kökeni nedir? 1564 yılında Fransa kralı IX Charles, yıl başlangıcını Ocak ayının birinci gününe aldı. Daha önce Avrupada yaygın olan yıl başlangıcı Mart 25 idi. O zamanki iletişim şartlarında IX Charles'in bu kararı fazla yayılamadı. Duyanlar ise protesto...

Sayfayı Paylaş