1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Bitlis Sigara Fabrikası'nda özelleştirmeye tepki

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Tek-Gıda İş Sendikası Bitlis Şube Başkanı Can Murat Yenisöz, Bitlis Sigara Fabrikası'nın özelleştirme ihalesi kararına şiddetle karşı çıkacaklarını belirtti.

  Yenisöz yaptığı yazılı açıklamada, bu yanlış ihalenin gerçekleşmesi halinde ildeki işsizlik oranının yüzde 40'ları aşacağını ifade etti.Ülkenin en köklü kuruluşlarından biri olan Tekel'in, Bitlis için çok stratejik öneminin bulunduğunu ifade eden Yenisöz, şunları söyledi:

  “Fabrika 80 yıldır Bitlis'in işsizliğine ve istihdamına büyük katkı sağlamıştır. Yaprak Tütün İşletme Müdürlüğü yüzlerce çalışanıyla, Bitlis tütününün devamlı alıcısı olmuş, ekicilerin göç etmesini önlemiştir. Ancak bugün gelinen noktada, sigara fabrikamız 135 çalışana ve tek vardiyaya düşürülmüştür. Fransa ve Mısır gibi ülkelerde özelleştirme ve kapatılma uygulamaları durdurulmuştur. Türkiye'nin en geri kalmış ili Bitlis'in, tek fabrikası kapatılma veya özelleştirme yerine yeniden yapılandırılmalı, ürün yelpazesi genişletilmeli. Ayrıca, Bitlis ismiyle yeni sigara üretilmeli. Modernize edilmiş ürün yelpazesi, genişletilmiş fabrika, işçi ihtiyacını da doğuracaktır. Dolayısıyla ilimizin yüzde 40'ları geçen işsizliği yine Tekel ile giderilecektir.”

  TEKEL'in sıkıntılarını, ihtiyaçlarını basına açıklayarak, dosyalar hazırlayıp tüm milletvekillerimize ve TEKEL Genel Müdürlüğüne bildirdiklerini ifade eden Yenisöz, bundan sonra da eksikliklikleri ve yapılması gerekenleri basına ve kamuoyuna açıklamaya devam edeceklerini kaydetti.

  Yenisöz, Özelleştirme İdaresi'nin, ekim ayının ikinci yarısında Tekel'in sigara bölümünün özelleştirilmesinde ihale ilanı vereceğini anımsatarak, Tek Gıda İş Sendikası olarak, sosyal yönü ve bölgeler arası dengesizliği hiç düşünülmeyen bu ihaleye şiddetle karşı çıkacaklarını kaydetti.

  Yenisöz, “Bu özelleştirme geçekleşirse, 80 yıldır il ekonomisine büyük katkı sağlamış olan Bitlis Sigara Fabrikası'nda üretim yapılamayacak. Bu yanlış ihalenin gerçekleşmesi halinde, ildeki işsizlik oranı yüzde 40'ları aşacak. Biz bu konudaki tarihi sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın” ifadelerini kullandı.
   
Bitlis Sigara Fabrikası'nda özelleştirmeye tepki konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bitlis

  Bitlis

  bitliste gezilecek yerler bitlis kale tıp merkezi telefonu kale tıp merkezi tatvanın neyi meşhur Havayolu: Bitlis'e havayolu ile Van ve Muş illerinden ulaşılabilir. Feribot Ulaşımı: Van Tatvan arası tarifesiz olarak çalışmaktadır. GEZİLECEK YERLER Ahlat İl merkezine 60 km. mesafede, Van Gölü kıyılarında kurulu bulunan Ahlat ilçesinde çoğu 13. yüzyıldan kalma 14 kümbet, 2 kale, Selçuklu...
 2. Özelleştirme mağdurları

  Özelleştirme mağdurları

  özelleştirme mağdurları resmi web sitesi Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, özelleştirme uygulamaları sonucu başka kurumlara kaydırılarak geçici personel statüsünde istihdam edilen personel sayısının 14 bin 591 olduğunu bildirdi. Bu kapsamda en fazla personeli 7 bin 863 ile Milli Eğitim Bakanlığı istihdam etti. MEB’i 2 bin 379’la Adalet Bakanlığı izledi. Devlet Bakanı Başesgioğlu, CHP Genel...
 3. Tepkiler :)

  Tepkiler :)

  KLASİK TEPKİ: Sıraya geç kardeşim NEOKLASİK TEPKİ: Şeker kardeşim sıraya geçiver REALİST TEPKİ: Sıra var SURREALİST TEPKİ: Sallandıracaksın bunlardan ikisini kızılay da bak bir daha yapabiliyorlar mı? ROMANTİK TEPKİ: Beyefendi galiba sırayı görmediniz NATURALİST TEPKİ: Sırana geç MODERN TEPKİ: Efendim insanımız eğitimsiz. Halbuki Avrupa da POST-MODERN: Sırana geç lan ayı!...
 4. Bitlis Resimleri, Bitlis Manzaraları

  Bitlis Resimleri, Bitlis Manzaraları

  bitlisten görüntüler bitlis manzaraları bitlisten manzaralar bitlis görüntüleri yemekleri resimli Bitlis iline şöyle bir bakmaya ne dersiniz buyrun sizler için Bitlis ten farklı yerlerden ve açılardan çekilmiş resimlerle Bitlis:)
 5. Bitlis Tarihi, Geçmişten Günümüze Bitlis

  Bitlis Tarihi, Geçmişten Günümüze Bitlis

  Bitlis ilinin geçmişten günümüze kadar gelen tarihi gelişimi ve yapısı hakkında tüm bilgileri paylaşmak istiyorum arkadaşlar sizlerde ilin tarihi gelişimini merak ediyorsanız az sonra vereceğim bilgilere göz atmalısınız:tik: Tarihçiler Bitlis tarihini değişik zamanlardan başlatmaktadırlar. 5000 yıllık, 7000 yıllık tarih gibi. Gerçekte Bitlis tarihi Neolotik Çağ dediğimiz Yenitaş dönemine...

Sayfayı Paylaş