Biyo yakıta talep gıda fiyatını artırdı

E

EspanOL

Forum Okuru
Biyo yakıta talep gıda fiyatını artırdı
BM, biyo yakıta artan talebin, dünyada ithal edilen gıda ürünleri fiyatının artmasına yol açtığını bildirdi.
BM Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) “Gıda Görünümü” adlı raporunda, biyo yakıta artan talep nedeniyle, vatandaşlarını beslemek için mücadele eden gelişmekte olan ülkelerin yükünün daha da arttığı belirtildi.
Merkezi İtalya’nın başkenti Roma’da olan örgütün raporunda, 2007 yılında dünyada gıda maddelerini ithal etmek için harcanacak paranın 400 milyar doların üstünde olmasının beklendiği, bu rakamın geçen yıla göre yüzde 5 oranında artışa işaret ettiği kaydedildi.

Rapora göre, bu yıl gelişmekte olan olan ülkelerin gıda ithalatına harcayacağı paranın ise geçen yıla göre yüzde 9 oranında artması bekleniyor.

Örgüt, en fazla fiyatı yükselen gıda maddelerinin yüzde 13 ile ağırlıklı olarak biyo yakıt üretiminde kullanılan bitkisel yağlar ve iri taneli hububat olduğuna dikkati çekti.

WHO, geçen ay yayımladığı bir raporda da, etanol gibi biyo yakıtın küresel ısınmanın azalmasına büyük oranda yardım edeceğini, kırsal bölgelerde istihdam yaratacağını bildirmiş, ancak bu faydanın yanında ciddi çevre sorunları ve gıda fiyatlarının yükselmesi sonucu açlık gibi tehlikeler yaratabileceğini kaydetmişti.

Biyo yakıt; mısır, hurma yağı ve şeker kamışı gibi tarım ürünlerinden yapılıyor
 

Benzer İçerikler

Üst