1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Biyomedikal Cihaz Teknikeri

  Konu, 'Mesleklerimiz ve Biz' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  biyomedikal teknikeri maaşı biyomedikal cihaz teknolojisi maaşı Tıpta ve biyolojik bilimlerde kullanılan alet ve cihazların montaj, bakım ve onarımını yapan ve bunları kullanan meslek elemanıdır.

  GÖREVLER Tıp ve biyolojik bilimler alanında kullanılan alet ve cihazların; -Kullanımını ilgililere gösterir, -Şemalarını uygun olarak yerlerine monte eder, -Bakım ve onarımını yapar, -Kalibrasyon (ayarları yapma, test etme) işlemini yapar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER -Elektronik onarım aletleri -Özel test cihazları (EKG, gaz analiz cihazı gibi) -Elektrik ve elektronik malzemeler, röntgen tüpleri, özel optik sistemler vb.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER Biyomedikal cihaz teknikeri olmak isteyenlerin; -Fen bilimlerine ilgili ve bu alanda başarılı, -Alet ve makinelere ilgili ve mekanik ilişkileri algılayabilen, -El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, -Şekil ilişkilerini algılayabilen, -Dikkatli ve sakin, -Görme ve işitme organları sağlam kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI Biyomedikal cihaz teknikerleri; hastanelerde, dispanserlerde, tıbbi cihaz yapan fabrikalarda, tıp cihazları tamir ve bakım atölyelerinde veya servislerinde görev yaptıklarından, çalışma ortamları çalıştıkları birime göre değişebilir. Çalışma sırasında doktorlarla, ebelerle, hemşirelerle, diğer hastane personeliyle iletişim halindedir.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI -Biyomedikal cihaz teknikerleri, resmi ve özel hastanelerde, dispanserlerde, laboratuarlarda görev alabildikleri gibi, kendi adlarına da özel işyeri açabilirler. -Ülkemizde sağlık hizmetlerine verilen öneme bağlı olarak bu mesleğe olan gereksinim giderek artacaktır. Sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılmasına paralel olarak çalışma alanları da giderek genişlemektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “Biyomedikal Cihaz Teknolojisi” bölümlerinde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI Meslek Liselerinin; ·Elektrik, ·Elektrik – Elektronik, ·Elektromekanik Taşıyıcılar, ·Elektronik, ·Endüstriyel Elektronik, ·Gemi Elektroniği ve Haberleşme, ·Kontrol ve Enstrümantasyon Teknolojisi, ·Otomatik Kumanda, ·Telekomünikasyon, ·Tıp Elektroniği, ·Uçak Bakımı Teknisyenliği ve Elektroniği, ·Uçak Bakımı ve Elektroniği ·Uçak Elektroniği, ·Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi (Elektronik) Bölümlerinden mezun olanlar “Biyomedikal Cihaz Teknolojisi” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler. -Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY)” puanı almaları gerekir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ -Eğitim süresi 2 yıldır. -Meslek eğitiminde; Matematik, Fizik, Kimya, Elektrik Devreleri, Biyofizik Fizyoloji, Genel Tıp Cihazları, X-Ray Cihazları, Elektronik ve Lojik Devreler, Biyomedikale Giriş, Biyomedikal Elektronik, Biyomedikal Laboratuarı, Laboratuar Cihazları, Bilgisayar Kullanımı, Onarımı ve Bakımı gibi derslere ve konulara yer verilir.

  MESLEKTE İLERLEME Ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS)başarılı oldukları taktirde, ·Biyomedikal Mühendisliği, ·Elektrik – Elektronik Mühendisliği, ·Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, ·Elektronik Mühendisliği, ·Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU -Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun olan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun kredisinden yararlanabilirler. Ayrıca, çeşitli kuruluşların burslarından yararlanabilirler. -Kamu kesiminde görev alan biyomedikal cihaz teknolojisi teknikerleri, Devlet Memurları Yasası hükümlerine göre maaş ve yan ödeme almaktadırlar. Ayrıca sağlık hizmetleri sınıfının hak kazandığı zam ve tazminatlardan yararlanırlar. Ücretler altı ayda bir belirlenmektedir. -Özel işyerinde çalışanların ücreti işverenle yapılan anlaşma sonucu belirlenir. -Kendi adına özel işyeri açanlar yüksek kazanç elde etmektedirler.

  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER -İlgili eğitim kurumları, -Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, -Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
   
Biyomedikal Cihaz Teknikeri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Maden Teknikeri

  Maden Teknikeri

  maden teknikerliği puanları maden teknikerinin görevleri Yer kabuğundaki maden filizlerinin ya da cevher yataklarının bulunması, çıkarılması ve arıtılması konularında, maden mühendisine yardımcı olarak görev yapan kişidir. GÖREVLER - Maden filizlerinin ve cevherlerinin bulunması için maden mühendisi tarafından hazırlanan sondaj planını uygular, -Bulunan madenlerin işletilmesi için kuyu ve...
 2. Biyomedikal Mühendisi

  Biyomedikal Mühendisi

  biyomedikal mühendisliği maaşı biyomedikal teknikeri maaşı mühendisliği maaşları mühendisi biyokimya maaşları Tıpta ve biyolojik bilimlerde kullanılan elektronik alet ve iletişim sistemlerinin planlanmasını, yapımını, işletilmesini ve geliştirilmesini sağlayan kişidir. GÖREVLER -Tıp ve biyolojik bilimlerde kullanılan elektronik alet ve sistemleri tasarlar, -Sistemlerin bağlantılarını...
 3. Çevre Teknikeri

  Çevre Teknikeri

  çevre koruma ve kontrol bölümü çevre koruma ve kontrol bölümü iş alanları iş imkanları dersleri nedir Doğal kaynakların verimliliklerinin korunması, çevrenin insan sağlığına ve refahına uygun bir biçimde düzenlenmesi konularında çevre mühendisine yardımcı olarak çalışan kişidir. GÖREVLER -Hava, su, toprak analizleri yapar, kirlilik düzeyini belirler, -Kirlilik düzeyi sağlığa zarar verecek...
 4. Kimya Teknikeri

  Kimya Teknikeri

  Kimya Teknikeri TANIM Kimyasal madde üreten veya kimyasal madde kullanarak üretim yapan işyerlerindeki laboratuarlarda kimya mühendisleri ve kimyagerler tarafından hazırlanan iş planı ve programına göre, istenen kalitede ürün elde edilmesi için gerekli işleri yürüten kişidir. GÖREVLER - Kimya mühendisleri tarafından hazırlanan iş programına göre ekipmanların devreye alınması ve gerekli...
 5. Grafik Teknikeri

  Grafik Teknikeri

  Grafik Teknikeri TANIM Tanıtımı yapılacak hizmet ve ürünleri en iyi biçimde tasarlayan ve baskıya hazır duruma getiren ara meslek elemanıdır. GÖREVLER Grafik teknikeri; - Müşterilerle görüşerek, isteklerini belirler ve tasarımını yapacağı konuda ayrıntılı bilgi edinir. - Grafik tasarımcısı veya kendisinin labaratuvar ve stüdyo ortamında yaptığı tasarımları baskıya hazırlar. - Tasarladığı...

Sayfayı Paylaş