1. suskun_gız

  suskun_gız Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.356
  Beğenilen Mesajlar:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir

  Biyotop Akvaryumu Nedir?

  Konu, 'Çöplük' kısmında suskun_gız tarafından paylaşıldı.

  oval akvaryumlar akvaryum suyu nasıl berraklaşır biyotop akvaryum tropheus akvaryumu nasıl olmalı
  Biyotop akvaryumları bir bölgenin doğal yaşam alanının olabildiğince taklit edildiği akvaryumlardır. Bu akvaryumlarda seçilen bölgenin balıkları, bitkileri, su değerleri, dekorları, su hareketleri nitelik ve nicelik olarak bölgeye olabildiğince benzetilmeye çalışılır. Bu benzetmeyi yaparken 2 husus çok iyi göz önünde bulundurulmalıdır. 1.si akvaryum gibi küçük bir hacime sahip olduğumuz, 2.si ise aradağımız her şeyi bulamayacağımızdır. Aynı bölgede bulunan av ve avcıyı yan yana koymak biyotop kurallarına uysa da doğa kurallarına uymayacak, avın; aklını, becerisini ve şansını kullanıp kaçma şansı kalmayacaktır. Bir diğer durum da istediklerimize sahip olamamamızdır. İstediğimiz bir bölgedeki istediğimiz bitki, taş, kum ve kütük parçalarına ulaşmak özellikle de ülkemiz şartlarında zordur. Bu yüzden olabildiğince yerlerine benzer özellikte şeyler koymalıyız. Bu konuyu en iyi örnekleyerek görebiliriz.

  1-Tanganyika Biyotopu:

  Su değerleri; pH: 7.8-9.0, 12-20 dH, 24-28 C olmalıdır.

  Dekor seçimi bölgelere göre ayrılır. Tanganyikada farklı bölgeler vardır. Bütün, düz yapıda kayalardan oluşan bölge, yarıklı kayalardan oluşan bölge, dem oval kyalarda oluşan bölge, yarı kaya yarı kumluk, tam kumluk bölge ve boş salyangoz yatakları gibi... Akvaryumun büyüklüğüne göre bu bölgelerden bir ya da birkaçı bulundurulabilir.

  Dekor olarak seçilen bölgeye uygun tipte kaya, irili ufaklı boş kabuklar ve ince kum gereklidir.

  Akıntı az miktarda su oldukça temiz, renksiz ve berrak olmalıdır.

  Tanganyika bitki bakımından zengin değildir. Bu bölgenin bitkisi olarak vallisnerialar (sazlar) kullanılabilir. Eğer biyotop kurallarını biraz çiğnemek istersek bu şartlara uyumlu java moss ve java fern gibi bitkilere de bakabiliriz.

  Balık olarak klasik tanganyika cichlidleri dışında Synodontis türleri (Synodontis petricola, ve Synodontis multipunctatus), Lamprichthys tanganicanus, Tetraodon mbu ve bölge omurgasızları gibi canlılara bakabiliriz. Tanganyika çöpçüleri yavaş yavaş popülerleşse de diğer türlerin ülkemize gelmesi belki de uzun süreler alacaktır.

  < Konu Resmi..>

  Tropheus tankında olması gereken büyük oval iri kayaların üzerinden geçen Tropheus sürüsü. Yüzeye yakın bu yerlerde Tropheuslar sürü halinde gün boyu bu taşların üzerinden yosun kazırlar.

  < Konu Resmi..>
  < Konu Resmi..>

  Yüzbinlerce salyangoz kabuğunun bulunduğu ölü salyangoz yatakları. Brevis, ocellatus gibi türlere ev sahipliği yapmaktadır.

  < Konu Resmi..>

  Kimi zaman 50cm akvaryum derinliğinde bile su bulanıklığını farkediyoruz. Oysa ki Tanganyika gölünde temiz ve berrak su nedeniyle görüş mesafesi çok fazladır.

  < Konu Resmi..>

  İşte muhteşem bir tanganyika biyotopu.

  Kuma krater açmış muhteşem bir furcifer.

  2-Malawi Biyotopu:

  Su değerleri: pH 7.8-8.6, 6-10 dH, 23-28 C

  Malawi gölü Tanganyikaya göre daha fazla cichlid türü barındırsa da daha fakir bir biyotopa sahiptir. Bu yüzden de balıklarının çoğu birbirine büyük benzerlik gösterir. Türlerin büyük çoğunlunu oluşturan Mbunalardır. Mbuna kaya balığı demektir. Bu balıklar gün boyu kayaların üzerindeki ve etrafındaki yosun, yosun içindeki küçük canlılar ve kubuklularla beslenirler. Tüm malawi cichlidleri geniş yüzme alanı isterler. Akvaryumları iri kayalardan oluşmalıdır.

  Bunun yanında bir diğer bölge ise kumluk bölgedir, bu bölge de sazlık ve sadece kumluk olarak ikiye ayrılır. Yaprak cichlid gibi türler genellikle avlarını yakalamak için bu sazlarınarasında saklanırlar. Yunus Cichlidler, Elektralar ve Venüstüs gibi balıklar ise açık su balıklarıdır açıklarda tamamen dibi kumluk alanlarda bulunurlar. Ahli, lithobates gibi balıklar ise kayalık ile kumluk arası geçiş bölgelerinde bulunurlar. Balık-bölge seçimleri uyumlu olmalı, tabanda ince taneli kum kullanılmalıdır. Örneğin yunus cichlidi bol kayalık, üstelik de iri taneli kuma sahip bir ortama koymak yanlıştır.


  Örnek Biyotop Akvaryumu ve Malawiden Görüntüler
  < Konu Resmi..>
  < Konu Resmi..>

  < Konu Resmi..>


  3-Güneydoğu Asya Biyotopu:

  Su değerleri; pH 5.5-6.5, 0-4 dH, 27-29 C. En görkemli biyotoplardan biridir. Bol bitkili ve balıklı, çok az kaya olan veya kaya bulunmayan, yumuşak, asidik, kahverengi ve yüzey akıntısı olan suya sahip bir biyotoptur. suyun akvaryumdan peatden (turba, torf) geçirilmesi iyi olur. Bu bölgede yaşayan canlılar; betalar, guramiler, rasboralar, loachlar, kedibalıkları, halfbeakler, karidesler, yengeçler vb.dir. Bölgenin dağlık orman kesimlerinde ise su berraklaşır ve pHı 8e kadar çıkar. Bu alanda da mevcut türlerin pek çoğuna ek olarak daniolar ve vantuzlu loachlar da yaşar. Buradaki canlılar 4-8 arası değişen pHı tolere edebildikleri için beslenmesi de kolay canlılardır.

  Cryptocoryne, Nymphaea, Eleocharis türleri de bu sularda yaşadığı için kullanmak için elimizde eşsiz bir bitki yelpazesi bulunur. Tabanda ince kum veya tercihen kil kullanılmalıdır. Bu habitatlarda kütükler de yer almaktadır.
  < Konu Resmi..>

  Sığ Kesimler

  < Konu Resmi..>

  Örnek bir kurulum.  Amazon Biyotopu

  Amazon nehri biyotopu yapılması en zor biyotoptur. Kollar boyunca berrak sudan, kahve rengini almış suya kadar pek çok nehir bulunur. Ayrıca bu renk değişimi mevsimden mevsime de değişiklik gösterir.
  Kimi bölgeleri akıntılı, kimi kısımlar ise durgundur. Işık genellikle su rengi ve/veya su üzwerindeki ağaçlarca kesilir. Kesilmediği bölgelerde aşırı derecede bitki olur. pH 4.5 ile 7 arasında değişirken su minarel bakımından zayıf (yumuşak) hümik asitler bakımından oldukça zengindir. Sıcaklık 26-30 C derece arası değişiklik gösterir. Discus, melek balıkları, çöpçüler, cüce cichlidler, vatozlar ve tetralar gibi çoğu ünlü balığa bu sular ev sahipliği yapar. Aynı zamanda Echinodorus türleri, vallisnerialar, Cabomba, Myriophyllum gibi bitkiler de bu sularda yetişir.

  Bu biyotopu kurmadaki zorluktan birisi gerekli malzeme ve canlıların temin edilmesinin güçlüğü, bir diğeri ise mevsimsel değişimlerin taklit edilmesinin zorluğudur. Mevsimlerin taklit edilmesi ilgili makale
  bu linkte mevcuttur.


  < Konu Resmi..>

  Amazondan bir görüntü.

  Hazırlayan: Refet Ali Yalçın
   
Biyotop Akvaryumu Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Akvaryum Sözlüğü

  Akvaryum Sözlüğü

  Abyssal Fishes: Okyanusların çok derinlerinde yaşayan balıklar. Acclimatization: Balığın yeni bir ortama veya farklı ilklim şartlarına adaptasyonu. Acidic (Asidik,Asidite): Su içindeki hidrojen iyonlarının sayısının pH 7.0 altında olması. Ayrıca suyun asidik olması aşırı yemlemeninde işareti olabilir. Actinic (Aktinik): Güneş ve benzeri ışınların kimyasal değişikler meydana getirme...
 2. Akvaryum kumu

  Akvaryum kumu

  akvaryum kumu laterit kum laterit kumu akvaryum kum çeşitleri çeşitleri Akvaryum kumu Akvaryum kumu olarak genellikle taneleri 2-4mm kalınlığında kireçsiz dere kumu veya quarz kum kullanılır. Koyu renk tonlu kum tipleri akvaryumlarda daha dekoratif bir görünüm verirler. Akvaryum tabanında oluşturulacak kum örtüsünün yaklaşık 5cm kalınlığında olması tavsiye edilir. Birçok biyolojik dönüşüm...
 3. Akvaryum

  Akvaryum

  Bir akvaryum içinde muhtelif cinste balıklar görmek, değişik meslek ve meşrepteki insanların belli bir amaç için bir araya gelmelerine, Akvaryumda iki balık görmek bir işte birlik olan iki kimseye, Ağzı açık balık görmek hürriyetinin geçici olarak kısıtllanmasına delalet eder.İçi balık dolu bir akvaryum, büyük bir bolluk, zenginliktir.Rüyada akvaryum görmek, eşinizin ve dostlarınızın...
 4. Rüyada Akvaryum Balığı Görmek Ne Demek ?

  Rüyada Akvaryum Balığı Görmek Ne Demek ?

  Rüyada Akvaryum Balığı Görmek rüyada süs balığı görmek Sevgili melekler, daha önce rüyada balık görmek ne demek sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise rüyada süs balığı görmek ne demek bu tabiri paylaşacağız sizlerle.. :) Zenginlik, başarı ve keyifli maceraları ifade eder. Bu rüya aynı zamanda bazı önemli duygusal gelişmeleri ya da değerli bilgileri temsil edebilir.
 5. arkadaşlar akvaryum balıkları neden hastalanır

  arkadaşlar akvaryum balıkları neden hastalanır

  Bir türlü aklım almıyor, o kadar dikkat ettiğim halde balıklarım hastalanıyor, ölüyorlar. Neden hastalanır akvaryum balıkları ? Neyi yanlış yapıyorum ?

Sayfayı Paylaş