Bizi kötülüklerden ne alıkoyar

mislinay

Yeni Üye
Üye
Bizi kötülüklerden ne alıkoyar
Muhakkak ki namaz, hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar.” (Ankebut, 29/45) Bir insan namazını kâmil mânâda eda ederse, onun hayatındaki nurlu zaman dilimleri alabildiğine genişler; zulmetli ve karanlıklı anları da daralır. İç dünyasında şeytanlığa, nefsaniliğe açık menfezler küçülür; melekliğe, ruhaniliğe açılan kapılar da ardına kadar açılır. Ancak bütün bunlar namazın ehemmiyetinin idrak edilip; şuurluca eda edilmesine bağlıdır. Evet, kalbin hoplaması, duyguların şahlanması ancak içten içe bir ürpertinin duyulmasına bağlıdır.
Sadece emredildiği ve Allah’ın hoşnutluğu için eda edilen, ihlas yörüngeli ve rıza hedefli kılınan bir namaz, devamı gözetildiği takdirde bugün olmasa da yarın mutlaka insanı kötülüğün her çeşidinden alıkoyar. Onu fuhşiyat ve münkerattan alıkoyan bir ibadet, öncelikle şirk ve şirke götüren şeylerden, dalalet ve dalalete sürükleyen saiklerden uzaklaştırır. Zira namaz, baştan sona kavlî, fiilî ve halî zikrullah ile örülmüş bir ibadettir.

Ali Budak ailem.zaman.com.tr

Peygamberimizin Cahiliye Devri Kötülüklerinden Uzak Kalişi hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Belalardan ve Kötülüklerden Uzak Tutan Dua Belalardan ve Kötülüklerden Uzak Tutan Dua
kötülüklerden koruyan dua, belar için okunacak dua, belalar için hangi dua okunur Yer gök dua üzerine olduğunu hatırlatarak sizlere belalardan ve sizi tüm kötülüklerden koruyacak ve okunmasında büyük faziletler olan dua bilgilerini...
Dua Ayetler Hadis 0
Fenalıklardan Ve Kötülüklerden Korunmak İçin Dua Fenalıklardan Ve Kötülüklerden Korunmak İçin Dua
Kötülüklerden Korunmak İçin Dua, Kötülüklerden Koruyan Dua, Kötülüklerden koruyan dualar Kim günes dogmadan ve günes battiktan sonra 20 defa Ya Hasiybü diye zikir ederse Yüce Allah onu her türlü kötülüklerden Korur...
Dua Ayetler Hadis 0
yapTığım kötülükler yapTığım kötülükler
ewt hayatımda benim asla yapamicağım yapanlarada nasıl yaparlar die düşündüğüm birşey yaptım sevgilimi en yakın rkadaşıyla aldatdım hiç birşey hissetmiyorum ne bir acı ne bir pişmnlık yanlış anlamyın mutluda değilim boşluk hissediyorum durgunLuk...
İtiraf Ediyorum 10
Ferhunde’nin ’kötülüklerinin’ nedeni Ferhunde’nin ’kötülüklerinin’ nedeni
mehmet günsür eşi Perihan savaş dizideki ismi ile ferhunde yani namı diğer Deniz Çakır' hakkında konuştu. Haberimize hemen göz atıyoruz...
Magazin 1
Peygamberimizin Cahiliye Devri Kötülüklerinden Uzak Kalişi Peygamberimizin Cahiliye Devri Kötülüklerinden Uzak Kalişi
hz muhammede kötülük eden amcası Ebû Tâlib, bütün bu olup bitenlerden sonra nur yüzlü yeğeni Peygamber Efendimizin (a.s.m.) âdeta ayrılmaz bir parçası haline gelmişti. Kendisinde gittikçe kuvvet peyda eden...
Peygamberler, Evliyalar ve Sahabeler 0