Bluetooth'u Açik Olan Virusten Kurtulamaz

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Bluetooth'u Açik Olan Virusten Kurtulamaz
Bilgisayarların korkulu rüyası virüsler, cep telefonlarının da başının belası olmaya başladı. Özellikle bir işletim sistemi kullandığı için bilgisayar gibi çalışan cep telefonları risk altında. Antivirüs şirketleri bunlara yönelik yazılan virüs oranında son zamanlarda hatırı sayılır oranda artış gördüklerini söylüyor.

Cebi tehdit eden virüslerin büyük bir çoğunluğu da cihazların kablosuz iletişim yapmalarına imkan veren Bluetooth kapısından giriyor. İnternet güvenlik şirketi Symantec'in bir araştırmasına göre, avuç içi bilgisayarlarda gizlenen şahsi ve finansal bilgileri elde etmeye yönelik hazırlanan mobil virüslerin sayısı her altı ayda bir ikiye katlanıyor.

Yankee Group tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre ise akıllı cep telefonlarını kullanan şirket mensuplarının sayısı 2010 yılına kadar 269 milyonu bulacak. Sayının artışına paralel olarak virüsler de daha sık görülecek. PDA olarak da adlandırılan cep telefonları, personelin kurum dışında çalışırken bilgilere rahat ulaşmasını sağlaması için şirketler tarafından da yoğun olarak kullanılıyor. Hatta ABD'de yapılan bir araştırma, PDA'ların 3'te birinin şirketlerde olduğunu ortaya çıkartıyor.

Virüsler çoğunlukla kullanıcılar arasında veri ve program alışverişi yapılırken yayılıyor. Virüslerin büyük bir çoğunluğu, kapsama alanı içindeki Bluetooth'u açık olan telefonlara bulaşmayı deniyor. Bunun için uzmanlar ihtiyaç olmadığı zaman Bluetooth özelliğinin kapalı tutulmasını tavsiye ediyor. Bu yolla bulaşan virüsler, sisteme zarar verebiliyor, masaüstündeki ikonları değiştirebiliyor. En zararsız olanı bile sürekli etrafta 'iletişime açık cihaz var mı?' diye ararken telefonun pilini bitiriyor.

Bilgisayarlarda olduğu gibi artık akıllı cep telefonlarında da güvenlik ve koruma ihtiyacını karşılamak üzere, güvenlik duvarı, antivirüs, anti-SMS spam, parola koruması ve veri şifreleme gibi teknolojiler kullanılıyor. Symantec, Lasco.A, Cabir, Skulls Trojanı gibi cep telefonu virüslerinden kurtulmak için Mobil Güvenlik Çözümü 5.0'ı kullanıma sunacağını duyurdu. Bazı markalar avuç içi bilgisayarları üzerinde antivirüs programıyla birlikte tüketiciye sunuluyor. Bunlardan biri de i-Mate marka akıllı cep telefonu. Cihazı satın aldığınızda, üzerinde internet güvenliği şirketlerinden CA'nın 30 günlük deneme sürümüyle birlikte geliyor.
 
sementha

sementha

Yeni Üye
Üye
Cevap: Bluetooth'u Açik Olan Virusten Kurtulamaz

teşekkürler.....
 

Benzer İçerikler

*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
*MeleK*
*MeleK*
*MeleK*
Cevaplar
2
Görüntüleme
2K
sementha
sementha
PaSikA
Cevaplar
0
Görüntüleme
720
PaSikA
PaSikA
*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
*MeleK*
Üst