1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  BM'de K. Kore toplantısı sonuçsuz

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Uzun menzilli roket fırlatan Kuzey Kore'ye verilecek yanıtı değerlendirmek üzere olağanüstü toplantıya çağrılan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi herhangi bir karar alamadı. < Konu Resmi..>  Konsey Başkanı Claude Heller, üye ülkelerin görüşmelere devam edeceğini söyledi.
  Kuzey Kore'nin dün sabah saatlerinde gerçekleştirdiği deneme Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore ve Japonya tarafından kınandı.
  Bu ülkelere göre, 2006 tarihli ve Kuzey Kore'nin balistik füze faaliyetlerini yasaklayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı ihlal edildi.
  Ancak Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinden Çin ve Rusya aynı fikirde değil.
  Dolayısıyla Kuzey Kore'nin cezalandırılması bir yana, kararı ihlal edip etmediği üzerinde bile görüş birliğine varılamadı.

  Çin'in Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Zhang Yesui, Güvenlik Konseyi'nin gerilimi tırmandıracak adımlar atmaktan kaçınması, alınacak kararların temkinli ve orantılı olması gerektiğini söyledi. Uzmanlara göre, 5 daimi üye arasındaki görüş ayrılıkları bu kadar derinken, Pyongyang'a yönelik yeni yaptırım çıkması ihtimali çok düşük.
  Dolayısıyla Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya'nın, mevcut yaptırımların uygulamasını garanti altına alan bir kararla yetineceği belirtiliyor.
  Ancak Rusya ve Çin'in buna da yanaşmayacağı tahmin ediliyor.
  Öte yandan denemenin başarıya ulaşıp ulaşmadığı da tartışmalı. Kuzey Kore fırlattığı iletişim uydusunun yörüngeye oturduğunu ve faaliyete geçtiğini açıkladı.
  Amerikan ordusundan yapılan açıklamada ise roketin parçalandığı ve parçalarının da Büyük Okyanus'a düştüğü belirtildi.
  ABD, Güney Kore ve Japonya, Kuzey Kore'nin Taepodong-2 tipi füzeyi denediğini savunuyor. Bu füze ilk olarak 2006 yılında denenmiş, ancak fırlatmadan bir dakika sonra infilak etmişti.
  Pyongyang bundan üç ay sonra da bir nükleer füze denemesi yaptı. Kuzey Kore'nin nükleer silahlarını imha etmesi karşılığında ülkeye yardım yapılmasını öngören ve ABD, Japonya, Güney Kore, Rusya ve Çin'in katıldığı görüşmeler kesintiye uğramış durumda.


   
BM'de K. Kore toplantısı sonuçsuz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İnternette halk günü toplantısı

  İnternette halk günü toplantısı

  Rize Valisi, internetten vatandaşın derdini dinledi.. Rize Valisi Kasım Esen, halk günü toplantısında, internet üzerinden vatandaşların sorularını görüntülü ve sesli yanıtladı. Valilikteki toplantıda Esen, internet kafe sahiplerini kabul ederek, sorunlarını dinledi. Esen, internet kafe sahiplerine, okulların tatile girmesiyle iş yerlerine gelecek öğrencilerin yasak sitelere...
 2. Kuzey Kore

  Kuzey Kore

  kuzey kore para birimi kuzey kore parası Kuzey Kore Coğrafi Verileri Konum: Doğu Asya, Kore yarımadasının kuzey yarısında, Kore Körfezi ve Japon Denizi kıyısında, Çin ve Güney Kore arasında yer alır. Coğrafi konumu: 40 00 Kuzey enlemi, 127 00 Doğu boylamı Haritadaki konumu: Asya Yüzölçümü: 120,540 km² Sınırları: toplam: 1,673 km sınır komşuları: Çin 1,416 km, Güney Kore 238 km, Rusya 19...
 3. kore tarihleri

  kore tarihleri

  goguryeo haritası goguryeo kralları Üç Krallık Dönemi Kore topraklarında yaşayan ilk insanların yaklaşık yarım milyon yıl önce buraya geldikleri tahmin edilmektedir. Fakat bilinen Kore tarihi İÖ 2333 yılında Kral Gojoseon tarafından kurulan krallık olarak bilinmektedir. Kore'de genel olarak halk kabileler halinde yaşamaktaydı fakat daha sonra bu kabileler birleşerek krallıkları...

Sayfayı Paylaş