Böbrek Çıkış Darlığı (UP Darlık)

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Böbrek Çıkış Darlığı (UP Darlık)
hidronefroz ameliyatı up darlık ameliyatı hidronefroz belirtileri up darlık tedavisi belirtileri
Genel Bilgiler

Böbrekle iç idrar kanalının (üreter) birleşim yerinde doğuştan olan daralmalara “UP (üretero-pelvik) darlık” deniliyor. Genellikle erkek çocuklarda ve sol böbrekte görülen bu daralma böbreğin şişmesine (hidronefroz) ve zamanla işlevini kaybetmesine yol açıyor. Erken bebeklik döneminde teşhis edilen böbrek çıkış darlıkları, böbreğe zarar vermeden tedavi edilebiliyor. Geç teşhis edilen vakalarda ise böbrek hasarı oluşabiliyor.

Kendine özgü belirtisi olmayan bu hastalık idrar yolu iltihabı ile kendini gösterebiliyor. Karında şişlik, yan ağrısı, gelişme geriliği ise UP darlığın yol açabileceği diğer belirtiler. Hastalığın teşhisinde ilk olarak ultrasonografi yapılması gerekiyor. Böbreğin şişmesi, UP darlık teşhisi açısından önemli kabul ediliyor. Böbrek sintigrafisi ile böbreğin tıkalı olup olmadığı anlaşılabiliyor. Büyük çocuklarda IVP denilen ilaçlı böbrek filmi de teşhiste oldukça yarlı. Böbreğe ince bir iğneyle girilerek içerisine ilaç verilip röntgen filminin çekilmesi (antegrad pyelografi) en kesin teşhis yöntemi.

Antegrad pyelografi tetkiki.
Böbreğe ince bir iğne ile girilerek verilen opak (X-ışınlarını geçirmeyen) madde,
böbrek çıkış darlığı nedeniyle idrar kanalına (üreter) geçmiyor*

Böbrek Çıkış Darlığının Cerrahi Tedavisi (Pyeloplasti Ameliyatı)

Böbrek çıkış darlığının en önemli tedavi seçeneği cerrahi müdahale. Ameliyatla, dar olan bölge çıkartılarak idrar kanalının sağlıklı ve geniş kısmı böbreğe tekrar dikiliyor. Ameliyatın sonuçları oldukça yüz güldürücü olmakla beraber bazı hastalarda bu bölgede tekrar daralmalar olabiliyor.

Böbrek çıkışındaki darlığı onarmak için yapılan “pyeloplasti” ameliyatı büyütücü gözlükler ve kafa lambası ile yapılıyor. Çalışılan bölgenin oldukça dar ve derinde olması, kesilen dokuların çok küçük olması nedeniyle bu ameliyat yüksek tecrübe gerektiriyor*

Böbrek çıkış darlığı, “pyeloplasti” denilen bir ameliyatla düzeltiliyor. Bu ameliyatta dar olan bölge çıkartılarak sağlıklı kısımlar tekrar dikiliyor. Böylece yeni ve geniş bir böbrek çıkışı elde ediliyor.
 
Geri
Üst