Etiketler:
 1. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0

  "Böbrek taşı tedavisinde yeni yöntem"

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında ms_enemy tarafından paylaşıldı.

  lazerle böbrek taşı kırma lazerle taş kırma böbrek taşı merkezleri izmir izmir merkezleri "Böbrek taşı tedavisinde yeni yöntem"

  Türkiye'de kısa bir süredir uygulanan 'Perkütan Nefrolitotomi' yöntemi ameliyattaki hasta üzerinde uygulamalı olarak tanıtıldı. Böbrek taşı problemi yaşayan hastalar 'Perkütan Nefrolitotomi' yani kapalı ameliyat yöntemi ile ağrı çekmeden böbrek taşlarından kurtulabilecek.
  (ANKA)-Kapalı ameliyat yöntemi ile hastalar böbrek taşlarından ağrı çekmeden kurtulurken, kısa sürede sosyal yaşamlarına dönebiliyorlar. Yüksek İhtisas Hastanesi Üroloji Klinik Direktörü Doç. Dr. Ahmet Yazıcıoğlu, bu yöntemin böbrek taşı hastalığı tedavisinde uygulanan açık ameliyat ve dışarıdan taş kırma yöntemine göre birçok avantajı olduğunu söyledi.
  Kapalı ameliyat yöntemi Yüksek İhtisas Hastanesi'nde gerçekleştirilen operasyonda hasta üzerinde uygulamalı olarak gazetecilere tanıtıldı. Yüksek İhtisas Hastanesi Üroloji Klinik Direktörü Doç. Dr. Ahmet Yazıcıoğlu, Türkiye'de kısa bir süredir uygulanan 'Perkütan Nefrolitotomi' adı verilen kapalı ameliyat yönteminde hastaların 24 ile 48 saat arasında taburcu edildiğini söyledi. Doç. Dr. Yazıcıoğlu, 'Hasta 8-10 gün içinde işine dönebiliyor. Oysa diğer yöntemle aynı sürede ancak taburcu olabilirken, işe dönmesi ise 2 ayı buluyor' dedi.
  Doç. Dr. Yazıcıoğlu'nun verdiği bilgiye göre, uygulanan yöntemle hastanın sırt bölgesinden yapılan 1 santimetrelik kesiyle böbrek içine özel bir endoskop yerleştiriliyor. Bu endoskop aracılığıyla lazer gibi değişik enerji kaynakları kullanılarak parçalanan böbrek taşları yine 1 santimetrelik bir borunun içinden dışarı atılıyor.
  Doç. Dr. Ahmet Yazıcıoğlu, ameliyata bağlı ağrının çok az olduğunu vurgulayarak, 'Ameliyat yeri çok küçük olduğu için, hastanın ağrısı yok denecek kadar az oluyor. Ameliyat yerine pansuman gerekmiyor. Yaranın iyileşme süresi 2-3 günü geçmiyor. Hasta, ameliyat sonrasında olağanüstü bir durum gelişmediği sürece 1-2 gün içinde taburcu olabiliyor ve bu süreci minimum ağrı ile geçiriyor' dedi.
  Dışardan taş kırma yönteminde ise kırılan taşların doğrudan vücuttan atılamadığını, taşların idrar yolu ile vücuttan çıktığını belirten Doç. Dr. Yazıcıoğlu, 'Bu yöntemde, taşların tamamı bir anda vücuttan çıkmıyor. İdrar yolu ile vücuttan atılan taş, bu süreçte hastaya ağrı veriyor. İşlem uzun sürüyor' dedi.

  Doç Dr. Yazıcıoğlu, Perkütan Nefrolitotomi ile ameliyatın maliyetinin açık ameliyata göre daha pahalı olduğunu belirterek, 'Diğer yöntemlerle tedavi şekillerinde hastanın iş gücü kaybı göz önüne alındığında maliyetin çok da fazla olmadığı düşünülmelidir' diye konuştu. Bu yöntemin maliyeti de devlet tarafından karşılanıyor. -GEBELER VE PIHTILAŞMA SORUNU YAŞAYANLAR İÇİN TEHLİKELİ-
  Gebeler ve kanında pıhtılaşma sorunu yaşayanlara bu yöntem uygulanmıyor. Ayrıca 3 yaşından küçük çocuklarda yapılan operasyon içinse ameliyat sonrasında özel bir bakı gerekiyor.


  alıntı


   

Sayfayı Paylaş