1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Böceklerin marifetli geni ‘resilin’

  Konu, 'Doğa bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Pirelerin genlerinden süper lastik üretilir mi?

  - Pirelerin boylarına göre devasa mesafeler zıplamasını sağlayan protein, genetik bilim teknikleriyle laboratuvarda üretildi.  “Resilin” adlı proteni üreten böcek genini ayırmayı başaran araştırmacılar, muhtemelen damar hastalıklarının tedavisinde kullanılabilecek süper güçlü bir polimer elde etti.


  Resilin genini meyve sineğinden elde eden bilimadamları daha sonra bunu geni koli basili hücrelerinde çoğaltarak resilin proteini sağladı.
  Avustralya Uluslar Topluluğu Bilim ve Fen Araştırma Örgütü tarafından yapılan araştırma Nature adlı saygın bilim dergisinde yayımlandı.

  Resilinin böceklere olağanüstü hareket kabiliyeti bahşettiği yaklaşık 40 yıl önce çöl çekirgesi ve yusufçuk böcekleri üzerinde yapılan çalışmalardan bu yana biliniyor.

  Resilin sayesinde böcekler boylarını yüzlerce kat geçen mesafeleri zıplayabiliyor; kimi durumlarda kanatlarını saniyede 200 kez çırpabiliyorlar.

  ÇOK ELASTİK
  Bu protein, yüke dayanıklılığı ve eski şeklini geri alabilmesi açısından en kaliteli lastik ürünlerinden daha etkileyici.

  Suni resilin proteini üzerinde yapılan deneyler benzer özelliklerin korunduğunu gösterdi.

  Araştırmacılar, böcek genlerinden elde ettikleri bu polimeri tıptan sanayiye çok farklı alanlarda kullanabileceklerini düşünüyor.

  Bu kullanım alanlarından biri, insanların hastalıklı atardamarlarının tedavisi olarak görülüyor.

  Nature dergisindeki yazıda, resilinin insan damarlarındaki elastin proteinine benzediğini söyleyen bilimadamları, çalışmalarının damarlara esneklik kazandırmaya yarayabileceğini belirtiyorlar.

  Halihazırda damarların esnekliğini kaybettiği durumlarda doktorlar en çok ilaçla tedaviye başvuruyor.

  İngiltere’den Profesör Roger Greenhalgh, “Resilin araştırması henüz ilk aşamasında, ama ileriki yıllarda böceklerden elde edilen özellikleri insanlara nakletmeyi başarırsak bu gerçekten şahane olur” diyor.   
Böceklerin marifetli geni ‘resilin’ konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Marifetli buzdolabı

  Marifetli buzdolabı

  Marifetli buzdolabı General Electric'in GIG 21 model Ankastre Donduruculu Buzdolapları, teknolojik özellikleriyle hayatınızı kolaylaştırırken şık görünümüyle mutfağınızın dekorasyonunu tamamlıyor. Nem ayarlı sebze-meyve bölümüyle yiyeceklerinizin tazeliğini koruyan ürünün, anti bakteriyel iç gövdesi bulunuyor. Dış gövdesindeki elektronik buz makinesi sayesinde ürün, sizi buzla uğraşma...
 2. Profilo'dan marifetli blender

  Profilo'dan marifetli blender

  muzlu süt makinası Sebze parçalamadan buz kırmaya kadar pek çok becerisi olan bir makine arayışındaysanız, Profilo Solo Blender'a bir göz gezdirmeniz tavsiye olunur. 3 kademeli hız ayarı sayesinde krep gibi yoğun kıvamlı lezzetleri bile rahatlıkla hazırlayan ürün, bebek maması da yapıyor Solo Blenderın özellikleri Sebze parçalama, buz kırma Muzlu süt, kokteyl, çorba, bebek maması,...
 3. Marifetli buzdolabı lazımsa buyrun

  Marifetli buzdolabı lazımsa buyrun

  General Electric'in GIG 21 model Ankastre Donduruculu Buzdolapları, teknolojik özellikleriyle hayatınızı kolaylaştırırken şık görünümüyle mutfağınızın dekorasyonunu tamamlıyor. Nem ayarlı sebze-meyve bölümüyle yiyeceklerinizin tazeliğini koruyan ürünün, anti bakteriyel iç gövdesi bulunuyor. Dış gövdesindeki elektronik buz makinesi sayesinde ürün, sizi buzla uğraşma derdinden de kurtarıyor.
 4. gemi

  gemi

  Her türlü olumsuzluktan kurtulmaya, İyi insanlarla birlikte gemiye binmek ilahi mağfirete, gemiden salimen karaya inmek sıkıntı vve ıstırabın sona ermesine, Geminin batması salimen yapılacak yolculuğa, Batan gemiden bir kalas, can simidi gibi şeylere tuttunarak kurtulmak verilen sadakaların kabulüne, Gemiyi meydana getiren unsurların parçalanması aile fertlerinde meydana gelecek üzücü duruma,...
 5. Böcek

  Böcek

  rüyada böcek ısırması rüyada sokması ısırması görmek sümüklü öldürmek öldürmek Geveze biriyle evlilik veya küçük bir hasımlık demektir. Böcek yemek mutsuz geçecek bir evliliğe işaret eder.Böcek öldürmek sıkıntılardan uzak ve rahat bir yaşama yorumlanır. Geveze biriyle evlilik veya küçük bir hasımlık demektir. Böcek yemek mutsuz geçecek bir evliliğe işaret eder.Böcek öldürmek sıkıntılardan uzak...

Sayfayı Paylaş