Bodrum Hakimi Mefaret Tüzün biyografisi

Misafir

Forum Okuru
Bodrum Hakimi Mefaret Tüzün biyografisi
Bodrum Hakimi Mefaret Tüzün kimdir
Mefaret Tüzün hakkında kısa bilgiBaşrollerini Türk Sineması'nın Sultanı Türkan Şoray ve Kadir İnanır'ın paylaştığı Bodrum Hakimi filmi hikayesinin asıl kahramanı olan Mefaret Tüzün hayatı bilgilerini bu yazımızda sizler için paylaşıyoruz Melek'ler.


mefaret_tuzun-1f6.jpg


Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın hakimlerinden olan Mefaret Tüzün Tavşanlı 1906 Doğumlu olup 1954 yılında Bodrumda intihar etmiştir.
Keşiflere at sırtında gidip gelen hakime hanım, cesurluğu ve girişimciliğiyle kısa zamanda yöre halkının sevgisini kazanmıştır. 1951'de atandığı Bodrum'da 1954 yılında intihar ederek hayatına son vermiştir.

Neden intihar ettiği tam olarak bilinmemekle birlikte birkaç tane efsane vardır bunlar şu şekildedir.
1-Bodrum hakimi 1954 yılında nişanlısını kaybetmesinden dolayı çok etkilenmiş ve bu nedenle intihar etmiştir.
2- Hakim Hanım Bodrum’da bir gence idam cezası vermiş. Bunun üzerine çocuğun ağabeyi onu kaçırıp Turgutreis’in karşısındaki Çatal adalarında tecavüz etmiş. Bundan çok etkilenen Mefaret Hanım da dönüşte kendisini öldürmüş.
3-; Mefaret Hanım’ın ölümünün arkasında bir aşk olduğu yolunda. Bunlardan biri, “Bodrum Hakimi” filmine de konu olan öykü. Türkan Şoray’ın bütün azametiyle canlandırdığı muhteşem hakim hanımın hiçbir zor karşısında eğilmeyen başı sonunda bir aşka yenik düşüyordu. Ya sevdiği adama ölüm cezası verecekti, ya da… İkinci yolu seçti Bodrum Hakimi.
 

CeMoŞ

Daimi Üye
Üye
acaba hangiisi doğruuu eğer sonuncusu doğruysa cidden bir efsanee yani kendi aşkına kıymamak adına kendi canına kıymasııı :)
 
Üst