Boğaz ağrısı ve gıcığa ne iyi gelir?

Uzman SühaN

Administrator
Boğaz ağrısı ve gıcığa ne iyi gelir?
Genellikle nezle ve grip gibi üst solunum yollarını etkileyen enfeksiyonların neden olduğu boğaz ağrısı yutkunma, yemek yeme ve konuşma zorluğuna yol açabilir. Ancak boğaz ağrısının tek nedeni viral enfeksiyonlar değildir.
Sigara içmek, bulunduğunuz ortamın havasının çok kuru olması, hava kirliliği ve burun akıntısı da boğaz ağrısına neden olabilir.
Boğaz ağrısına iyi gelen ve evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemleri yazının devamında bulabilirsiniz fakat aldığınız tüm önlemlere rağmen boğaz ağrınız hafiflemiyorsa veya şiddetleniyorsa nedenini ve doğru tedavi yöntemini öğrenebilmek için doktora gitmeniz önerilir.3.jpeg


Kış aylarında ve mevsim geçişlerinde çokca yaşanan boğaz rahatsızlıkları için evde bazı doğal tedaviler uygulayabilirsiniz.
Toplum içinde sizi oldukça rahatsız eden gıcık, oluşturduğu boğaz ağrısı ve daha ileri boyuttaki iltihabi durumları için evdeki imkanlarınız ile çare arayabilirsiniz.
Öncelikle, günlük sıvı miktarını artırın. Ayrıca, şimdi, size önereceğimiz bitki çaylarını içerek veya gargara yaparak da faydalanabilirsiniz.Gıcık, Boğaz Ağrısı ve Boğaz İltihabını Geçiren Bitki Tedavileri :
* Gıcığa karşı yarım tatlı kaşığı elma sirkesi alın ve yavaş yavaş yutun. Ayrıca, bolca kekik çayını balla tatlandırın ve yudumlayarak için.
* Boğaz ağrısı ve ses kısıklığında, 1 ölçü elma sirkesi ile 3 ölçü ılık su karıştırılır ve saat başı derin gargaralar yapıldıktan sonra tükürülür. Bu gargaraların adaçayı ile dönüşümlü yapılması etkiyi daha da arttıracaktır.
* Adaçayı iyi bir baharat ve antibiyotiktir. Bal ve sirke ilave edilerek içilirse, boğaz ağrılarına karşı etkili olur.
* Ahududu çiçeğini kaynatarak yapılan ılık su banyosu, bademcik iltihaplarına iyi gelir.
* Ayvanın suda bekletilmesi ile elde edilen şurupla gargara yapılırsa boğaz ilhitaplarına iyi gelir.
* Kara duttan yapılan şurup ağız ve boğaz iltihaplarını geçirir.
* Gül yaprakları ile yapılan çayla gargara yapmak boğaz iltihaplarında çok etkili olur.
* Hintyağı boğaz ağrısı hallerinde, 20 gram içilip, bir gün de oruç tutulursa, şikayet konusu olan durumlar geçer.
* Ihlamur, sarmısak, frenk üzümü boğaz ağrılarına iyi gelir.
* İncir sütle birlikte pişirilerek yenilirse nezleyi ve boğaz ağrılarını giderir. Göğsü yumuşatır.
 
Üst