1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.311
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Boğazda gıcık neden olur?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Boğazda gıcık, öksürük isteği ile karışık gıdıklanma ve karıncalanma hissidir. Basit bir rahatsızlık olmasına rağmen uzun süreli, geçmeyen gıcıklar uyku problemleri yaratabilir veya boğazın iltihap kapmasına neden olabilir.  Boğazda Gıcık Neden Olur?
  Susuz Kalmak
  En sık karşılaşılan nedendir. Boğazdaki hassas dokuları korumaya yetecek kadar mukus salgılanamazsa boğaz kurur ve gıcık hissi tetiklenir. Kuru hava şartları, antidepresanlar ve aşırı kafein tüketmek boğazda kuruluğa yol açabilir.

  İltihap
  Virüs kaynaklı yutak iltihabı gıcığa neden olabilir. Soğuk algınlığının ilk belirtisi olarak tecrübe edilir. Bu virüsler genellikle bademcik üzerinde çoğalmaya başlar, karıncalanma ve gıcık hissine neden olurlar.
  < Konu Resmi..>

  Tahriş
  Boğazın tahriş olması gıcığa neden olur. En bilinen örnek tütün mamulleri tüketimidir. Ses tellerini çok fazla kullanmak, çok fazla öksürmek ve toza dumana maruz kalmak da boğazı tahriş eder.

  Alerji
  Özellikle polen alerjisi boğazda gıcığa neden olabilir. Boğazınızda düzenli aralıklarla gıcık oluşuyorsa ne yediğinizi ve ne içtiğinizi not alın. Alerjiniz olduğu için gıcık oluşuyorsa bu sayede tespit edebilirsiniz.Psikolojik Nedenler
  Boğaz kaşıntısı ve gıcığı, sürekli boğaz temizleme takıntısıyla ilintilidir. Yani hiçbir dış sebep olmamasına rağmen insan doğasınca alışkanlık haline getirildiği için boğazda gıcık hissi oluşabilir. Bu tutum genelde gerçek bir boğaz tahrişi tecrübesinden sonra edinilir.

  Boğazda Gıcık Tedavisi
  Boğaz Damla ve Spreyleri Kullanın
  Boğaz pastilleri tükürük salınımını artırarak boğazda koruyucu tabaka oluşturur, gıcık hissini azaltır. Gıcık hissi özellikle hastalık veya alerji yüzünden oluşmuşsa boğaz damla ve spreyleri kullanın.

  Tuzlu Su Gargarası Yapın
  Bir su bardağı suya yarım çay kaşığı tuz atıp karıştırın. Bu karışımla on saniye boyunca gargara yapın. Üç kez tekrarlayın. Tuzlu suyu sakın yutmayın.

  Zencefil ve Bal
  Bir çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı zencefil tüketmek harika sonuçlar verecektir. Bu karışımı yatmadan önce alın veya çayınıza karıştırarak gün içerisinde yudumlayın.

  Zerdeçal ve Süt
  Bir bardak süte bir çay kaşığı zerdeçalı karıştırarak için. Bu karışıma bal ve zencefil de ekleyebilirsiniz. Süt yerine su kullanmak da işe yarayacaktır.

  Ayrıca, şunlar da boğazda gıcık hissini azaltıcı etkiye sahiptir:

  Kaygan karaağaç ve hatmi kökü
  Nane Şekeri
  Çay ve benzeri sıcak içecekler
   
Boğazda gıcık neden olur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Boğaz Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer ?

  Boğaz Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer ?

  boğaz ağrısı için boğaz ağrısı nasıl geçer Kimi insanın yaz kış boğaz ağrısı olur melekler, belki çevrenizde böyle biri vardır, belki de bu durumu bizzat kendiniz yaşıyorsunuzdur. Özellikle sosyal ortamlarda hayli zorlanmanıza ve rahatsızlık duymanıza sebep olan boğaz ağrısı nasıl geçer, sebepleri nelerdir, sizlerle paylaşmak istiyoruz.. Boğaz ağrısı soğuk algınlığı sonucudur. Bazen...
 2. Hangi virüsler boğaz ağrısına sebep olur?

  Hangi virüsler boğaz ağrısına sebep olur?

  Soğuk algınlığı, Mononükleoz, Kızamık, su çiçeği ve krup hastalığı olmak üzere, virüs hastalıkları genellikle boğaz ağrısı ile kendini gösterir. Boğaz ağrısı ile bağlantılı bakteri enfeksiyonları arasında bademcik iltihabı, difteri ve yaygın görülmeyen bir bakteri enfeksiyonu olan epiglotit de bulunmaktadır. Boğaz ağrısında ne zaman doktora gitmeli? Boğaz ağrılarının çoğu rahatsız edici...
 3. Boğazımda batma var nedeni nedir?

  Boğazımda batma var nedeni nedir?

  Boğazda batma hissi insanları çok rahatsız eden bir durumdur. Birçok sebepten ötürü özellikle sağ kısımda batma yaşanabilir. Geç kalınmadan nedeninin öğrenilmesi ve tedavi edilmesi, hasta bakımından çok iyi olacaktır. NEDENLERİ Boğazda batma hissi nasıl geçer sorusu çok sorulmaktadır. Özellikle sağ kısımda olduğunda en yüksek ihtimallerden birisi, sağ bademciğin şişmiş olmasıdır. Soğuk...
 4. Boğaz ağrısı ve gıcığa ne iyi gelir?

  Boğaz ağrısı ve gıcığa ne iyi gelir?

  Genellikle nezle ve grip gibi üst solunum yollarını etkileyen enfeksiyonların neden olduğu boğaz ağrısı yutkunma, yemek yeme ve konuşma zorluğuna yol açabilir. Ancak boğaz ağrısının tek nedeni viral enfeksiyonlar değildir. Sigara içmek, bulunduğunuz ortamın havasının çok kuru olması, hava kirliliği ve burun akıntısı da boğaz ağrısına neden olabilir. Boğaz ağrısına iyi gelen ve evde...
 5. Boğazım şişti ne önerirsiniz?

  Boğazım şişti ne önerirsiniz?

  En sık karşılaşılan hastalıklardan biri de boğazın yani bademciklerin şişmesidir. Genellikle kışın daha sık görülse de yaz aylarında da soğuk su, dondurma derken aniden boğaz şişebilir . Küçük çocuklar için bu durum bazen kabusa dönüşebilir ve ileri vak’alarda bademciklerin alınması gerekebilir. Boğaz şişmesinin temel nedeni bademciklerin bakteri ve mikroplar yüzünden iltihaplanmasıdır...

Sayfayı Paylaş