1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Boğaziçi Üniversitesi

  Konu, 'Üniversiteler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Tarihçe
  Robert Koleji bir eğitmen, mucit, teknisyen, mimar ve kurucu olan Dr. Cyrus Hamlin ile tanınmış hayırsever ve zengin bir tüccar olan New York'lu Mr. Christopher Rheinlander Robert tarafından İstanbul, Türkiye'de kurulmuştur.

  Çok yönlü ve yetenekli bir dahi olan Dr. Cyrus Hamlin, 1839 yılında Türkiye'ye gelmiş ve 1860 yılına kadar erkek öğrencilere seminerler vermiştir. 1856 yılında Kırım Savaşı sırasında Mr. Robert ile tanışmıştır. Mr. Robert'in vapuru İstanbul Limanı'na yanaşırken, görüntüsü insanı cezbeden bir kayık dolusu ekmeği fark etmiştir. Merakı artmış, ve bu ekmeklerin Cyrus Hamlin tarafından Üsküdar civarındaki Selimiye Kışla'sında bulunan yaralı askerlere gönderildiğini öğrenmiş, bu garip tesadüf onların tanışmalarına neden olmuştur. Huguenot neslinden gelen bu iki adamın daha sonraki görüşmeleri, Birleşik Devletler sınırları dışındaki en eski Amerikan Koleji'nin kurulmasına vesile olmuştur.

  Mr. Robert finansal yükü üstlenirken, Dr. Hamlin ise Birleşik Devletler'den kaynak sağlayarak Kolej'in kurulumu sorumluluğunu eline almıştır. Bir müfredat programı oluşturulmuş ve Dr. Hamlin öğretim lisanının İngilizce olması konusunda ısrar etmiştir. Yeni kurulan Yönetim Kurulu'nun aldığı kararlar doğrultusunda, Kolej'in kapıları ırk, milliyet, din gözetilmeksizin önyargısızca ve ayrım yapılmadan tüm öğrencilere açık olacaktı. Bunun yanında, Mr. Robert'in isteği doğrultusunda Kolej hiçbir koşulda herhangi bir politik eğilim göstermeyecek ve de hiçbir politik düşünceye dahil olmayacaktı.

  Çeşitli alternatifler düşünüldükten sonra, Mr. Hamlin, Kolej'in yeri konusunda düşündüğü en uygun yeri belirledi. Bu yer Ahmet Vefik Paşa'ya ait taşocağı olan bir arsaydı. Aynı taşocağı, İstanbul fethedilmeden hemen önce, 1453 yılında, Boğaz'ın Avrupa Yakasında olan heybetli Rumelihisarı'nın yapımında Fatih Sultan Mehmet tarafından da kullanılmıştı. Bu ocaktan çıkan mavi kireçtaşı Birinci Dünya Savaşı'na kadar inşa edilen bütün Kolej binalarında kullanılmıştır.

  Önceleri Ahmet Vefik Paşa arazisini satmak istememiş, fakat daha sonra sultanın elçisi olarak III. Napoleon'un Paris'teki sarayına çağrılınca, anlaşmaya mecbur kalmış ve de 1861 yılında arsasını satmıştır. Ödeme, dönemin Eğitim Bakanlığı'nın verdiği yapım izniyle birlikte en kısa zamanda yapılmalıydı; Padişah'ın fermanı olmadan inşaata başlanamayacağı konusunda da Mr. Hamlin bilgilendirilmişti. Padişah'tan böyle bir iznin alınmasının uzun süreceğinin farkında olan Mr. Hamlin, Yönetim Kurulun'dan bugünkü boş-seminer binasını kiralamıştı. Böylece Robert Kolej, yardımsever Christopher Rheinlander Robert'ten ismini almış, mezunlarına B.A. derecesi verme yetkisi ise bir kararname ile onaylanmıştır. Eylül 1863'te, ilk Başkan Dr. Cyrus Hamlin'le kapılarını öğrencilere açmıştır.

  Sonuçta, 4 Haziran 1869'da Padişah izin hükmünü vermiş, ilk binanın köşetaşı yerleştirilmiş ve ismi Hamlin Hall olarak atanmıştır. Dr. Hamlin bizzat inşaatın her detayıyla ilgilenmiştir. Rumelihisarı'nın yapımında kullanılan harcı incelemiş, binayı da ortasında açık bir avlu bulunan eski Türk kervansaray veya hanları gibi dizayn etmiştir. Hamlin Hall 1871 yılında tamamlanmıştır. Tek katlı, geniş bir bina da 1873 yılında Hamlin Hall'ın arka kısmına ilave edilmiş fakat otuz yıl sonra bu bina Washburn Hall yapılırken yıkılmıştır.
  Dr. Hamlin, Kolej için bağış ve yardımları artırmaya çalışsa da asla başarılı olamamıştır. 1869'da, 1865-1868 yılları arasında Robert Kolej'de öğretmenlik yapan Dr. Hamlin'in damadı, Dr. George Washburn, Kurul tarafından yönetimi ele almak için İstanbul'a geri gönderildi. Bu Mr. Hamlin'i tedirgin etti çünkü damadıyla olan ilişkileri gittikçe gerginleşiyordu. Dr. Hamlin, Dr. Washburn'ün genişleme ve politikaya dahil olma fikrini onaylamadı. Bununla birlikte, bir kız koleji kurma düşüncesi de Mr. Robert tarafından onaylanmadı. Dr. Hamlin ve Dr. Washburn arasındaki çatışma zamanla öyle büyük bir boyuta geldi ki, 26 Eylül 1873'te, Dr. Hamlin bir daha Türkiye'ye geri gelmemek üzere Birleşik Devletler'e kesin dönüş yaptı. Dr. Washburn henüz Kurul tarafından Mayıs 1872'de müdür yapılmıştı. Dr. Hamlin Mart 1877'de istifasını verdikten sonra, Dr. Washburn 1877'den 1903'teki emekliliğine kadar, Kolej'in ikinci Başkanı olmuştur. Birleşik Devletler'deki çalışmalarına devam eden Dr. Hamlin ise 8 Ağustos 1900'de, seksen dokuz yaşında vefat etmiştir.

  devamı


   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Boğaziçi Üniversitesi
  LİSANS EĞİTİMİ VEREN BÖLÜMLER
  Eğitim Fakültesi

  Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi
  Eğitim Bilimleri
  İlköğretim
  Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi
  Yabancı Diller Eğitimi

  Fen-Edebiyat Fakültesi
  Batı Dilleri ve Edebiyatları
  Çeviribilim

  Felsefe
  Fizik
  Kimya
  Matematik

  Moleküler Biyoloji ve Genetik
  Psikoloji
  Sosyoloji
  Tarih
  Türk Dili ve Edebiyatı


  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
  İktisat
  İşletme
  Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

  Mühendislik Fakültesi
  Bilgisayar Mühendisliği
  Elektrik-Elektronik Mühendisliği
  Endüstri Mühendisliği
  İnşaat Mühendisliği
  Kimya Mühendisliği
  Makina Mühendisliği


  Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
  Turizm İşletmeciliği
  Uluslararası Ticaret
  Yönetim Bilişim Sistemleri

  Yabancı Diller Yüksekokulu

  Almanca Fransızca İspanyolca Birimi
  İleri İngilizce
  İngilizce Hazırlık


   
 3. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Boğaziçi Üniversitesi
  LİSANSÜSTÜ EĞİTİM VEREN ENSTİTÜLER

  Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü
  Çevre Bilimleri Enstitüsü
  Fen Bilimleri Enstitüsü
  Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  Sosyal Bilimler Enstitüsü


  Otelcilik MYO

  Diğer Birimler
  (Beden Eğitimi
  Güzel Sanatlar)

  ETİK İLKELER

  Üniversitemizi oluşturan öğretim elemanları, öğrenciler, idari görevi olan öğretim üyeleri ve idari personele ilişkin, yasalar ve yönetmeliklerin genellikle kapsamadığı ya da belirlemediği alanlarda uyulacak ilkelere tarafların bağlılığının sağlanması amacıyla kurumumuzda varolan aşağıdaki ilkelerin korunması, pekiştirilmesi ve benimsenmesi üniversitemizin işleyişi ve saygınlığı açısından yararlı olacaktır.
  1-İnsan hak ve özgürlüklerine saygı gösterilmesi,
  2- Din, dil,ırk, etnik köken, fikir, cinsiyet,cinsel yönelim, yaş,bedensel engel ve benzeri özelliklernedeniyleayrımcılık ve önyargıya yer vermeden hakça ve dürüst davranılması,
  3- Üniversitede her konunun özgürce tartışılacağı bir ortamın yaratılması ve korunması,
  4- Bilgilenme, bilgilendirme, öğrenim ve öğretim özgürlüğünün korunması,
  5- Bilimin gelişme sürecinin herkes tarafındandesteklenmesi,
  6- Saydamlık ilkesi ile saklı kalması gereken bilginin korunması ilkesi arasında denge kurulması,
  7- Üniversite içi bireyler ve birimler arası ilişkilerin her zaman karşılıklı saygı çerçevesinde tutulması,
  8- Kurumsal kaynaklarınkorunması, özenli, verimli ve etkili kullanımının sağlanması,
  9- Karardan doğrudan ya da dolaylı etkilenenlerin karar verme sürecine katkılarının sağlanması,
  10-Yapılan iş ve alınan kararlarda insanlığın yararı gözetilip sosyal sorumluluk bilinciyle davranılması,
  11-Kişisel yetkinliğin geliştirilmesi; dürüstlük, güvenilirlik, hak ve sorumlulukların bilinciyle davranılması,
  12-Profesyonel yetkinliğin geliştirilmesi; görevin kendine özgü amaçlarına, kurum ve görevin saygınlığının korunmasına uygun davranılması; işin yapılmasında kalite ve etkililik ilkelerinin benimsenmesi,
  13-Bireysel gelişimin desteklenerek özendirilmesi; akademik liyakat, deneyim ve emeğe saygı gösterilmesi,
  14-Çevreye karşı duyarlı, sorumlu ve hayvan haklarına saygılı davranılması,
  15-Üniversitede yetkilerin akademik özerklik, özgürlük ve iyiniyet çerçevesinde kullanılması, sorumlulukların tam olarak yerine getirilmesi; sözkonusu ilkelerin yöneticilerce kurum içi ve dışında korunması ESASTIR.

  http://www.boun.edu.tr/
   
Boğaziçi Üniversitesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kenan Doğulu - Boğaziçi

  Kenan Doğulu - Boğaziçi

  İndirime girmiş eşyalar kadar sezonluk iklime bağlı İndirgenmiş cezalar kadar suçlu bi o kadar güçlü imiş Şimdi bugünse aşk dedi bir gün birisi Boş bulundum Yine omzumdan burkuldum Bakıştık tanıştık yattık daha ilk gece Namussuzluk ettik yetirmedik ağladık olmadı Güne dönmeye çalıştık olmadı gitti Kara bir tren gibi sessizce terk ettik yine aynı garı Mutluluk fonda kaldı Karlı meteorlu...
 2. Kargo - Boğazici

  Kargo - Boğazici

  Hayat Doğuda sessizlik Suskunluk anlamında Batıda ise Değerli bir taş sanki Susmak doğuda Erdem Meziyet anlamında batıda ise Değersiz bir hak gibi Ayır bizi boğaziçi Kutsa beni atlatmadan Gülmek Doğuda utanç Kibir anlamında Batıda ise Doğal bir istek sanki Bilgi Doğuda saygınlık İtibar anlamında Batıda ise Paraya endeksli Ayır bizi boğaziçi Anlat bizi ayırmadan Aci, ağrı ve sonsuz çile...
 3. Boğaziçi köprüsü bakıma giriyor

  Boğaziçi köprüsü bakıma giriyor

  Boğaziçi köprüsü deprem bakımına alınıyor. Bu nedenle yaklaşık bir ay süreyle trafiğe belli saatlerde kapalı olacak. Boğaziçi Köprüsü yaklaşım viyadüklerinde 9 Ekim ile 30 Aralık tarihleri arasında depreme karşı güçlendirme çalışmaları yapılacak. Karayolları 17. Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Çetin, yaptığı yazılı açıklamada, ''İstanbul'daki Büyük Açıklıklı Köprülerin Sismik Takviyesi...
 4. Boğaziçi Üniversitesi Nerede?, Boğaziçi Üniversitesine Nasıl Gidilir?

  Boğaziçi Üniversitesi Nerede?, Boğaziçi Üniversitesine Nasıl Gidilir?

  boğaziçi üniversitesine nasıl gidilir boğaziçi üniversitesi nerede üniversitesi nerde nerde aşiyan mezarlığı Boğaziçi üniversitesine gitmek isteyenler ama yolu bilmeyenler için sizlerle bu üniversitenin güzergahını paylaşmak istiyorum Boğaziçi Üniversitesi civarlarında; Aşiyan Mezarlığı ve Aşiyan Müzesi bulunur. Ayrıca Sudan Cumhuriyeti Konsolosluğu, Türkan Şoray İlköğretim Okulu, Ermeni...
 5. Boğaziçi Masalı - Konser

  Boğaziçi Masalı - Konser

  Meleklerim Şevval Sam'ı sevenler için güzel bir konser olacağa benziyor. Tarih : 30 Kasım 2010 Saat : 20:30 Yer : Enka Oditoryum Şehir : İstanbul Avrupa İncilâ Bertuğ’un Boğaziçi Masalı adlı projesi; kültürel ve estetik bilgisi yok olmakta olan Boğaziçi’ni, müzikle...

Sayfayı Paylaş