1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Borçlanma rekoru AKP hükümetinde

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başında bulunduğu 59. ve 60. AKP hükümetleri, borçlanmada cumhuriyet döneminin rekorunu kırdı.
  AKP hükümetlerinin, yaklaşık beş yıllık icraat döneminde, kendinden önceki hükümetlerin yüzde 127'si kadar iç borçlanmaya gittiği, dış borçlarla birlikte toplam merkezi yönetim borcunu ise ikiye katladığı belirlendi.

  56. ve 57. Bülent Ecevit hükümetleri döneminde merkezi yönetim borç stoku yaklaşık 80 milyar dolar artarken, 58., 59. ve 60. AKP hükümetleri dönemindeki artış 132 milyar doları geçti.

  Ecevit, Erdoğan'ın ardından borcu en çok artıran ikinci başbakan olurken borcu en az artıran başbakan ise Necmettin Erbakan olarak belirlendi. Bir yıl iktidarda kalan Erbakan döneminde merkezi yönetim borcu 325 milyon dolar azaldı.


   
Borçlanma rekoru AKP hükümetinde konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Rekorlar

  Rekorlar

  * Dünyanın en şişman kadını 1972 yılında ölen Percy Pearl Washington'dur.Hastaneye kaldırıldığında 400 kiloydu. * Dünyanın en uzun boylu insanı 1918'de ABD'de doğan 2.72 metre uzunluğundaki Robert Waldow' dur. * Dünyanın en kısa boylu insanı 1876'da Hollanda'da dünyaya gelen Pauline Musters' dır.Doğduğunda boyu 30 santim di,1895'te öldüğünde ise 59 santim. * Dünyanın normal boydaki en zayıf...
 2. Hükümet konağı

  Hükümet konağı

  Resmi dairelere işinin düşmesine, zorluk ve zahmetten sonra işlerin düzene girmesine, Hükemet konağında görülen olumlu ve güzel şeyler vali ve yöneticilerin iyi iş ve icraatlarına, bu tür binalarda görülen olumsuzluklar da, yönetim kademesinde görevyapannların menfi uygulamalarına delalet eder.
 3. hükümet

  hükümet

  Bakanlar kurulunu topluca yahut bakanların bir kısmını bir arada görmek, işleri organizeli yürütmeye, rekabet ve göz boyamaya delalet eder
 4. Rekor

  Rekor

  Kişinin başarı peşinde olduğunu ama büyük engelleri de bulunduğunu gösterir
 5. Akp kapatılmadı

  Akp kapatılmadı

  Anayasa Mahkemesi kararını açıkladı. Mahkeme 6 karşı 5 oyla AK Parti'nin kapatılmamasına karar verdi. AK Parti kapatma davasında 6 ya karşı 5 oyla kapatma istemi reddedildi. AK parti Hazine yardımlarının yarısından mahrum bırakılacak. Anayasa Mahkemesi aylardır bütün dünyanın merakla beklediği kararını 3 gün süren görüşmelerin ardından bugün açıkladı. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim...

Sayfayı Paylaş