1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Borsa Hakkinda, İnanÇlar, Zİhİnsel Faalİyetler Ve Stratejİler

  Konu, 'Çöplük' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  borsa strateji borsa hakkında herşey borsada kaybetmek
  İNANÇLAR
  İnanç kelimesi daha ziyade dini anlatımda kullanılan bir kavramdır. Gerçek anlamda inanç, insanın hayatına anlam kazandıran, onu yönlendiren prensipler, hırslardır. İnançlar; insanı çalıştıran, başarıya götüren tek yoldur. İnançlar, insan beyninin komutlarıdır. Tıpkı bir bilgisayara verilen komutlar gibidir. İnançlar, mükemmelliğe giden yoldur. Doğru kullanıldığında iyi bir hayatın yaratılmasındaki en güçlü araçlardan birisidir. Yanlış kullanıldığında ise bu etki tersine dönebilir.
  İnançlar, bize yol gösteren araçlardır. Eğer doğru kullanılırsa her şeyi başarmamızı sağlarlar. Eğer borsa ve hisse senedi işlemlerinde mükemmel olmak istiyorsak, mükemmelliğe ulaşan insanları modellemeliyiz. Yani onları taklit etmeliyiz. Buradaki problem hangi inançlara sahip olmalıyız ve bunları nasıl geliştirmeliyiz ? sorusudur.
  Borsa gibi acımasız bir piyasada başarılı olan insanların inançlarını modelleyecek olursak, başarıya giden ilk adımı atmış oluruz. Mükemmelleşebiliriz.. Yapılacak ilk iş, bu insanları bulmak, mümkünse görüşmek veya hayat hikayelerini okuyarak inançlarını taklit etmektir. Sıkıntı; böylesine başarılı insanların çok az oluşu ile başarılı hayat öykülerini veya inançlarını anlatan yayınların çok az olmasıdır. Az olmasına rağmen yinede vardır. Onların yazdıklarını defalarca okuyup, her kelimesinin üzerinde durup ve düşünerek, inançlarını modellememiz gerekir.
  Bir ayrıntıyı anlatmadan geçemeyeceğim. Olumlu inançların her zaman başarıyı garanti etmeyeceği bilinmelidir. Hele borsa gibi her gün, her şeyin değişebileceği bir piyasada yanlışlıkların olması kaçınılmazdır. Borsa işlemlerinde devamlı kazanmayı garanti eden hiçbir sihirli formül yoktur. Ama doğru inançlar seçilip uygulanırsa, gerektiğinde geliştirilip değiştirilebilirse uzun vadede mutlaka kazanılacaktır.
  Dünyadaki en ünlü traderler, inançları açısından üç yol izliyorlar. Bu izledikleri üç yolu taklit edebilirsek onların ulaştıkları sonuçlara ulaşamasak bile yaklaşabiliriz. Burada kabul etmemiz gereken şey, bu ünlü traderlerin neredeyse konularında bir deha olmalarıdır. Ama herkes deha değildir.
  Bütün başarılı traderlerin hayat öyküleri veya röportajları incelendiği zaman ortak inançları görülmektedir. Yapılması gereken, bu inançların modellenmesidir.
  Borsa hakkında modelleme için üç önemli unsur vardır. İnançlar, zihinsel durum, zihinsel strateji.
  Para önemli değildir.
  Fazla kazanmak için yapılan hisse senedi işlemleri insanı kaybetmeye zorlar ve kayıpların en önemli nedenlerinden biri budur. Para çok önemli olduğu zaman, insan zararı kısa kesip kazançta oturamaz. Oysa bu altın kuraldır. Kazanç beklentisi makul düzeyde tutulmalıdır. Fazla kazanma beklentisi, gerçekçilikten uzak bir tutum izlememizi sağlar ve bu hayal kırıklığı yaratır. Bu hayal kırıklığının maliyeti çok yüksek olabilir.
  Borsa işlemlerinde kaybetmek doğal bir şeydir.
  Sık söyleyeceğim gibi altın kural, zararı kısa kesip kazançta oturmaktır. Kaybetmek dünyanın sonu değildir. Önemli olan zararı kısa kesmektir. Eğer hisse senedi işlemlerinde zarar kısa kesilmezse, küçük kayıplar, orta büyüklükteki kayıplara, orta büyüklükteki kayıplarda yüzleşmek zorunda kalacağımız kocaman kayıplara dönüşecektir. Buradaki kayıpları başarısızlık diye nitelendirmek yanlıştır. Ne yaparsanız yapın yanlışlık ve kayıp olacaktır. Bu, borsa işlemlerinin doğasında vardır. Risk daima kontrol altında bulundurulmalıdır. Risk kavramı ayrıca anlatılmıştır.
  Borsa bir oyundur.
  Hayat gibi.. Hayatta da kazanılır veya kaybedilir. Her ikisini de doğal karşılamak gerekir. Önemli olan oyunu kurallarına göre oynamaktır. Kurallara uyarak para kaybetmişsen doğru bir şey yapmışsın demektir. Eğer kurallara uymadıysan zihinsel hazırlıkların yeterli değildir. Daha uygun şartlar için hazırlanmak gerekir. Hisse senedi işlemleri sevilen bir iş, bir oyun olarak görülmeli, bu oyun bizi rahatlatmalıdır. Bütün ihtimallere inanmalı, sorumluluktan kaçmamalı ve başarısızlıktan korkmamalıdır. Yapılan işe konsantre olunup değişkenliği ve ilginçliğine oyun olarak bakabilirsek bu inancımız güçlenir daha çok zevk alabiliriz.
  Başarı için zihinsel hazırlık (prova) şarttır.
  Zihinsel provanın adı bilgidir. Borsa işlemlerine başlamadan önce mutlaka çok çalışmak şarttır. Hatta bütün olumlu ve olumsuz şartlar yaşanmış olmalıdır. Tüm teknik analiz bilgileri öğrenilmiş ve deneyim kazanılmış olmalıdır. Bu çok zaman isteyen ve meşakkatli bir iştir. Tüm süper traderler borsa ile ilgili muazzam çalışmalar yapmışlar, kendi işlemleri için modeller geliştirmişlerdir. Başarılı olabilmek ve kazanmak için yeterli bilgi ve deneyim oluşmalı ve bunların zihinde provası yapılmalıdır.
  Başlamadan önce oyun kazanılır.
  Çok çalışma, planlama ve zihinsel prova sayesinde , gelecekte olmasını istediğimiz olaylar sanki şimdi oluyormuş gibi zihinde canlandırılmalıdır. Bu tip inançlara sahip olanlar uzun vadede kazanır ve aksiliklerin üzerinden gelmeleri daha kolay olur.
  PSİKOLOJİ
  Borsa işlemlerinin başarılı ve uzun ömürlü olması için verimli, huzurlu ortamda çalışmak gerekir. Borsaya asla insan kendi sorunlarını getirmemelidir.
  İnsanları genellikle olumsuz borsa deneyimleri etkiler. Endişe, hırs, korku, yapılan işi çok etkiler. Hissi olarak girilen pozisyonlar genellikle kayıp ile sonuçlanır.
  Arka arkaya kayıplar gelirse, faaliyetler azaltılarak beklemek gerekir. Böyle durumlarda işlem yapmaya zorlanmak insanı mahveder. Geri çekilmek en iyisidir.
  Yayınlanan borsa dergileri ve bültenleri daima piyasanın gerisinde kalır. Çünkü olmuş olaylar hakkında bilgi verirler. Borsa kapandıktan sonra yorumcular borsa endeksinin neden düştüğünü veya çıktığını anlatırlar. Bu iş, genellikle deneyimsiz trader’lar veya trader’lık yapmayan kişiler tarafından yürütülür. İyi trader işlem yapar.
  Hisse senedi piyasasını anlamaya çalışma çabası boş bir çabadır. Para kazanmaya konsantre olmalı, borsa ve piyasayı anlamaya değil.
  Daha fazla para kazanmanın en iyi yollarından biri hedef belirlemek, grafiklere konsantre olmak, bilinç ve bilinç altını kazanmaya yönlendirmektir.
  Ne kadar disiplinli olunursa o kadar çok kazanılır.
  TEKNİK

  Borsa işlemlerinde başarı sağlamak için grafik okumak şarttır. Grafik ile çalışmak sörf yapmaya benzer. İyi bir dalgayı yakalamak gerekir. Bu dalganın fiziksel ve kimyasal özelliklerini bilmeye gerek yoktur. Sadece nerede ve ne zamanda hareket edeceğinizi bilmek yeterli olabilir. Bu nedenle grafiklere yardımcı olarak kullanılan yüzlerce indikatör ve karmaşık formüllerinin bütün detaylarını bilmeye gerek yoktur. Neyin, nerede kullanılmasını bilmek yeterli olacaktır.
  Hangi bilgiye sahip olursanız olun, ne yaparsanız yapın, yanlış yapabilirsiniz. Bu nedenle riski mutlaka kontrol altında tutmak gerekir. Herhangi bir işlemde asla borsadaki toplam sermayenin % 2 ’sinden fazlası riske atılmamalıdır. devamı..
  Daima trend takip edilmeli ve yöntemlerden asla vazgeçilmemelidir. Bu konuda hiçbir istisna kabul edilmez. Böylelikle yapılan işlemler birbiri ile aynı olur, kötü işlem gerçekleşmez.
  İyi sistem, trend takip eder. Borsada, trend olmayıp yatay hale geldiğinde, bu sistem kazanç sağlamayacaktır. Sermaye eriyebilir. Kenarda beklemek daha doğru olacaktır.
  Kullanılan sistemi, kısa vadeden uzun vadeye sık sık değiştirmek gerekir.
  Optimizasyon şüphelidir. Herkes geçmiş için mükemmel bir sistem yaratabilir. Bunu yıllarca denemiş birisi olarak rahatlıkla söyleyebilirim.
  Temel veriler gereksizdir. Borsa ve piyasa her türlü haberleri iskonto etmiştir. Çünkü;
  1. Temel analizde kullanılan bilgiler doğru olmayabilir,
  2. Temel analistin gerçek değer hesabı hatalı olabilir,
  3. Borsa ve piyasa yanlışını bir süre düzeltmeyebilir ve hisse senedi gerçek değerine ulaşmayabilir.
  Borsa ve teknik analiz konularında kazanmak için belirleyici kurallar ;1. Göreceli güç (sistem göstermelidir)
  2. Uzun vadeli trend (sistem göstermelidir)
  3. Alım-satım yapılacak noktanın belirlenmesi (günlük grafiklerde sistem göstermelidir)
  4. Mevcut grafik formasyonu (Formasyon tespiti soyut olduğundan görsel analizle yapılmalıdır.)
  5. Hacim gücü (sistem göstermelidir) Yalnız hacim değildir. Hacim gücü ve hacim verileri yanlış çalışabilir.
  Bakınız, İMKB den kaynaklanan hatalı verilerin teknik analize etkileri.
  6. Her seviyede stop fiyatı (sistem göstermelidir)

  Bir pozisyona girerken mutlaka stop fiyatı verilmelidir. Eğer fiyatlar yukarı devam ediyorsa, stopların yerleri yukarı doğru değiştirilmelidir. Bu, iz takip eden indikatör ile yapılabilir. Stoplar sigortadır.
  SONUÇ ve BAŞARI
  GÜNE BAŞLARKEN KURALLARINI VE GÜN BİTİMİNDE YAPILAN İŞLEMLERİNİ GÖZDEN GEÇİR

  Zihinsel durum , insanın kendi düşüncelerini kontrol altında tutmasıdır. Bir başka deyişle disiplindir, zihnin terbiye edilmesidir. Bununla ilgili birtakım sorunlar yaşanır. Eğer bu sorunlarla baş edebilirsek zihinsel durumumuzu kontrol altına alarak başarıya ulaşmamızı kolaylaştırabiliriz. Borsa işlemleri yaparken genellikle iki tip sorun görülür. Birincisi teknik bilgi eksikliği, diğeri zihinsel durumlarıyla ilgili sorunlarıdır. Teknik bilgi ile olan sorunlar, bu yazının konusu değildir. Yatırım veya tradingin zihinsel durumlarıyla ilgili sorunlar genellikle aşağıdakilerdir.
  Her ne olursa olsun, kendi dışında bir başka şeyi suçlama.
  Buna, sonuçlardan sorumlu olmamak da diyebiliriz. Borsada yatırımcılar, kendi dışındaki olayları suçlamak eğilimindedir. Toplumumuzda bunu destekler. Borsa suçlanır, oysa borsanın yatırımcıdan haberi yoktur. İçeriden yapılan hisse senedi işlemleri suçlanır. Daha doğrusu yolunda gitmeyen ne varsa, onların hepsi suçlanır. Trader, kendisi dışında bir şeyi suçladığı zaman, aynı hatayı tekrar edecektir. Çünkü iş kontrolden çıkacaktır. Oysa, tüm aksilikler traderin kendisine aittir ve trader bunu kabullenmek istemez. Bunu kabullenmek gerekir ama kendisini acımasızca suçlaması da gerekmez. Başarı veya başarısızlık.. Hangisi olursa olsun bunları kendimiz yaratırız. Önemli olan onları denetlemek, olayları akışına bırakmamaktır. Hisse senedi işlemlerinde zarar mutlaka olacaktır. Bu inancı geliştirmek gerekir. Bu nedenle başka bir şeyi suçlamak bize hiçbir şey kazandırmayacaktır.
  Hata olursa, buna neyin sebep olduğunu araştır, bul, tekrar etme.
  Borsa işlemlerinde ne yaparsanız yapın, ne kadar bilgili olursanız olun, yanlışlıklar olacaktır. Bu hataların faturası, para kaybetmektir. Yapılan hataları sadece para kaybetmek olarak algılarsak zihinsel durumumuz bozulur. Kim para kaybedince sevinebilir ki ? Ama, tanrının bize armağan ettiği en mükemmel bilgisayar olan beynimizi doğru kullanabilirsek bu hatalar bize daha sonra avantaj olarak geri döner. Genellikle yapılan hatalar;
  1. Sistemimizden olabilir, sistemimizi geliştirmeliyiz.
  2. Borsa , olmadık yerde döner, stop olur ve zarar edebiliriz. Bu hata zaten bizden kaynaklanan bir şey olmadığından stop fiyatının kıymetini anlarız.
  3. Bir formasyon hatalı görülüp erken davranılır ve boyumuzun ölçüsünü alabiliriz. Bir daha formasyonları daha iyi değerlendirebiliriz.
  4. Hisse senedi işlemlerinde para kazanıldığında sorun yoktur. Ama herhangi bir hata nedeniyle para kaybedildiğinde hemen geri dönerek nerede hata yaptım, neden para kaybettim sorularının cevaplarını aramak öğrenmeye farklı bir boyut katacaktır. Hatalardan korkanlar her şeyin ters gideceğini düşünür ki buda başarıyı engeller. Engeller daha sonra psikolojimizi ve zihinsel durumumuzu bozar.

  ÇÖZÜM
  İmkanı olan traderler, alım-satım yaptıkları hisse senedi grafiklerinin arşivlerini tutabilirler, üzerlerine alım-satım noktalarını işaretleyebilir ve daha sonra bunları inceleyebilirler. Olağanüstü fayda sağlayacağı görülecektir.
  Borsa konusunda sabırlı ol.
  Sabır erdemdir, zaferin anahtarıdır. Borsada sabır, kazançtan emin olanların tavrıdır. Acemi yatırımcılar yeteri kadar sabır gösteremez, küçük kazançları alır ve piyasadan çekilirler. Fiyatlar yukarı hareketini sürdürdüğü sürece yeniden alım cesaretini gösteremezler. Bu cesareti göstermek aslında zordur. Biraz sabretme cesaretini gösterse daha kazançlı çıkacaktır. Kazançta otur, altın kuralının altındaki mantık, sabır gösterme kabiliyetidir. Formasyonların oluşmasını bekleme sabrını göstermeyebilirler. Buradaki sabırsızlık genellikle insanı sadece hizaya sokar.
  Sık sık alım satım yaparak borsada para kazanılacağı zannedilir ki bu yanlışların en büyüklerinden birisidir. Doğru olanı; doğru zamanda , doğru hisse senedi alarak yükseldiği sürece sabretme becerisi göstermektir. Bana soranlara istedikleri hisse senetlerinin grafiklerini önlerine koyuyor ve soruyorum: Bak bakalım diyorum, ciddi kazancın olduğu bana bir gün bul ! Yok .. Bir günde hiçbir zaman hiçbir şey olmuyor. Peki, sabır göstermesi süresi ne kadar olmalıdır ? Bu yatırımcının bakış açısına göre değişmektedir. Benim yaptığım simülasyonlarda bu süre genellikle 40-50 günü geçmez. Bu süreden sonra fiyatların sıkışmaya gideceğini söyleyebilirim. Bu uzun vadeli yatırımcı için bir şey ifade etmeyebilir ama bir trader için çok şey ifade edecektir.
  Borsa seni sinirlendirmesin.
  Sinirlendirmesin, çünkü senin sinirliliğinden borsanın haberi yok ! Özellikle arka arkaya kayıplar gelirse traderin sinirleri altüst olur. Para kaybedilmesine trader kısmen tahammül edebilir. Ama sinirlerin bozulması traderi mahveder, öldürür. Israr etmenin hiçbir anlamı yoktur.. Hiç bir şey sinirlerimizin altüst olmasına değmez. Borsa savaştır. Bu savaşta sinirler bozuluyorsa kaybedeceğiniz kesindir. Kaybedilen bir savaşa girmenin anlamı yoktur. Direnç göstermeye çalışmak anlamsızdır. Geri çekil.. Nasıl olsa kazanabileceğin bir savaş çıkacaktır. Ona hazırlan. Hisse senetleri kaçmıyor. Eğer daha da becerilemiyorsa psikolojik destek alınmalıdır.
  Öneriler;
  1. Uzun süre ekran başında kalmak sinirleri bozar, hisse senedi piyasasında bir saatte, bir günde bir şeyler olmuyor. Mümkün olduğunca ekran karşısında kalmaktan uzak dur. Dünya istatistiklerinden birini söyleyeyim, “ Günlük işlem yapanların en az % 50’ si uzun vadede borsada tüm servetlerini kaybedeceklerdir ”. Burada bahsedilen borsadaki para değil, tüm servettir. Hiç kimsenin de o, % 50’ lik kısma girmesini arzu etmem.
  2. Aracı kurumlara ya hiç gitme, yada çok az git. Sık işlem yapmak hiçbir işe yaramaz. Sadece aracı kurumun sevgilisi olunur. Aracı kurumlar bana kızacaktır !
  3. Ara sıra kendine tatil ver, mükafatlandır. Hisse senetlerine hiç bakma. Özellikle sık trading yapanlara çok faydası olacaktır.
  4. Eğer aldığınız hisse senedi sinirlerinizi bozuyorsa, sat. Akşam, rahat uyu.

  Yanlışlıklardan ve yanlış zamanlardan korkma.
  Çok güzel bir atasözümüz vardır. “ Korkunun ecele faydası yoktur”. Elbette burada kast edilen para kaybetme korkusudur. Borsa ve hisse senetleri yaşayan bir varlık gibidir. Size alım içinde, satım içinde zaman tanıyacaktır. Zihinsel durumunuzu kontrol altına aldığınız zaman yanlışlıkların ve yanlış zamanların daima olacağını bileceksiniz. Korku ile işlem yapanların alacakları tek ortak karar vardır. Karar alamamak veya yanlış karar almak. Korkunun en yoğun yaşandığı zamanlar kaos zamanlarıdır. Kaosa teslim olmaktansa “ Al sana bir kaos daha ” deyip kenara çekilmek olmalı, olayı saygıyla karşılamalı, hatta espri katmalıdır. Ben böyle zamanlarda “ bu filmi daha önce seyrettim ” deyip kenara çekiliyorum. Faydasını anlatamam. Direnmek boşunadır. Böyle yanlışlık ve yanlış zamanlarda durumu kabullenip sakin olmaya ve bundan en az kayıpla kurtulmaya çalışıyorum. Hayatta, her şey planladığımız ve düşündüğümüz gibi gitmeyebilir. Eğer zihinsel durumumuzu buna göre ayarlarsak yanlışlıkların altından kalkmanın çok kolay olacağını göreceksiniz.
  Çok iyimser olma.
  Normal hayatta iyimserlik bir erdem olarak kabul edilir. Sağlıklı yaşamak için olmazsa olmaz kuralların başında geldiği, uzmanları tarafından sık anlatılır. Buna hiçbir itirazım yok. Ancak borsa konusunda fazla iyimserlik faydadan çok zarar sağlayabilir. Hisse senedi piyasası anlaşılamaz ve kendi içerisinde düzensizlik gösterir. Her an, her şey değişebilir. Örneğin;
  1. Bir formasyon tamamlanmış, ölçüm yapılmış ve belli bir yere kadar gidebileceği hesap edilmiş olabilir. Hesaplamalar doğrudur da. Eğer bu düşünceye inanılırsa, olayın gerçekleşmesi beklenir. Olay değişebilir, bırakın beklenen hedefe ulaşması formasyona geri dönebilir. Çok iyimserlik düşüncesi bizi ruhen çok rahatsız edecektir. Yapılması gereken borsa ve piyasalarda her an her şeyin olabileceği düşüncesini zihnimize sokmaktır. Bu korku değil, her şeye hazırlıklı olmaktır.
  2. Hisse senedi, trendini yukarı kırmış ve bunu her şeyiyle teyit etmiş olabilir. Alım yapılabilir. Trend tekrar geri döner. Teknik analiz, bunu belli ölçülerde kabul eder ve literatüre girmiştir. Ama döndüğü yetmezmiş gibi düşmeye devam edebilir. Tam trend kesildi, mükemmel alış yaptım, iyi para kazanacağım gibi hayallerde gezilirse bu terslikler traderi olağanüstü rahatsız edecektir. Hemen teknik düzeltmeler yapılmalıdır. Hisse senedi piyasasında her an her şeyin olabileceği doğal kabul edilmelidir.
  3. Çok iyimser olma, traderin kendi düşüncelerine ve beklentilerine çok önem vermesidir. Oysa borsa ve piyasaya konsantre olmalı ve değerlendirmeler objektif olmalıdır. Örnekler çoğaltılabilir.
  Başarının anahtarı, sonuçlardan sorumlu olmaktır.
  Hayatın her alanında olduğu gibi başarılı insanlar incelendiğinde, stres altında bulunmayan veya stresle başa çıkabilen, hayata olumlu bakan, işler ters gittiği zaman asla başkalarını suçlamayan kimselerdir. Borsa hakkında da bu böyledir. İyi trader; yaptığı tüm hisse senedi işlemlerinden kendisini sorumlu tutar. Bu onun motivasyonunu çok artırır. Başarılı trader, sonuçların kendisi tarafından üretildiğini bilir ve inancını bu yönde sürekli geliştirir. Sonuç olumsuz olursa onu denetlemesi daha kolay olur, yaptığı işlemden sonra geri döner ve hatasını bulur. Onu zihnine resmeder. Başarılı trader ;
  1. Sonuçların kendisi tarafından hazırlandığını bildiği için başarısızlıktan hiç korkmaz. Sadece sonucuna bakar. Böylelikle sorumluluk almakla kaybedecek hiç bir şeyi olmadığına inanmıştır.
  2. Başarılı traderde, trading için çelişki yoktur. Kendine haklı güveni vardır. Yıllarca çalışarak bu güveni elde etmiştir.
  3. İşler yolunda gitmediği zaman altından kolay kalkar. Engin çalışması , buna olanak verir.
  4. İnançları ve kuralları vardır. Bu inanç ve kuralları kendisi yarattığından sonuçlardan doğacak sorumluluğu rahatlıkla üstlenir.
  5. Gerçek bir traderin kitabında başarısızlık diye bir kavram yoktur, sonuçlar vardır. O, sonuçların sorumluluğunu alır.
  ÇÖZÜMZİHİNSEL DURUMUN KONTROLÜ, BORSA BAŞARISININ BİR PARÇASIDIR.

  BORSA KONUSUNDA ZİHİNSEL STRATEJİ


  Dünyadaki herhangi bir alandaki ustalık, strateji diye isimlendirilir. Aynı strateji yani ustalık bir başkası tarafından tekrar edildiğinde aynı sonuçları verecektir. Zaten inançlar ve zihinsel durumu anlatırken, ustaların davranış biçimlerini kopya etmeyi öğrenmeye çalıştık. Yani ünlü traderleri kopya etmeye çalıştık. Onların inançlarını, düşünme biçimlerini taklit ederek onların elde ettikleri başarıyı sağlamak istiyoruz. Bu düşüncemiz çok doğrudur, çünkü o traderler elde ettikleri sonuçlara ulaşabilmek için yıllarca yoğun bir şekilde çalışmışlar ve uzunca deneme süreci geçirmişlerdir.
  Süper traderler, üç ana duyularıyla bir strateji, ustalık geliştirirler. Bunlar;
  1. Görmek
  2. İşitmek
  3. Hissetmektir

  Esasında yukarıda kısaca bahsedilenler NLP (Neuro Linguistic Programming) isimli bilim dalının konusudur.

  Strateji için öncelikle alım ve satımda bize görsel sinyaller veren bir trading sistemi kurmak gerekir. Bu sistemi kurmak ayrı bir yazının konusudur.

  Buna borsa işlemlerinde mekanik sistem diyoruz. Bir düşünce sistemi olan ve karar almada fiilen insanı devreden çıkaran, işlemleri tamamen bilgisayarla yapılan mantık ürünü bir sistem. Bu sistem; hisse senedi alım ve satımı için görsel sinyaller verir. Bu sinyalleri istediğiniz gibi dizayn edebilirsiniz. Alım noktalarına bilgisayarınız “AL” , satım noktalarına “SAT” yazabilir veya sizin sevdiğiniz görsel işaretler koyabilirsiniz. Bu sistemi kurmak, geliştirmek traderin kendisinin işe adamasına ve trading şekline bağlıdır. Uzun çalışmalar ve denemelerden sonra elde edilebileceğini rahatlıkla söyleyebilirim.

  Genellikle traderlar bu sistemlerini vermezlerse de, çoğu trend izler.

  NLP’de buna ÇAPA atmak da denir. Yani psikolojik bir uyarı. Bir nevi otomatik düşünme aracı..Bu çapa zihinsel durumumuzda görüntü yaratır. Tradingde, insanın kendi duygu ve düşüncelerini devreden çıkaran, karar almasını son derecede kolaylaştıran, uzun vadede başarıyı garantileyen stratejinin aşağıdaki şekilde dizayn edilmesi tradere çok fayda sağlayabilir.


  SİNYALE BAK
  Hisse senedi alım-satımı için sinyaller veren, görsel, bilgisayarlarla hazırlanmış modeller kurun.
  Bu modeli kurmanın çok ağır ve meşakkatli iş olduğunu unutmayın.
  BUNUN BİLDİK BİR ŞEY OLDUĞUNU FARK ET
  Bu sinyalin, sizin otomatik düşünme aracınız olduğunu düşünün.
  Lehinize çalışacağını hayal edin.
  ONDAN RAHATSIZLIK DUYMA
  Bu yöntemi denediniz ve ona güveniyorsunuz.
  Haklı güveninizin olduğu sürece ondan rahatsızlık duymanızın hiçbir sebebi yoktur.
  Haklı güven; bilgi ve deneyimin sonucudur.

  SONUÇ
  UZUN VADEDE KESİN BAŞARI VE KAZANÇ

  BORSA İŞLEMLERİNDE RİSK


  Bir yazar şöyle diyor; “ Önce, bütün hayatını yaptığın belli bir işlemde ortaya koymazsan, başına hiç bir kötülük gelmez. Bu işlem ne olursa olsun.. Sonra, en kötü ihtimalin ne olduğunu bilirsen, bu sana inanılmaz özgürlük verir. Gerçek, ödülün ne olduğunu kestiremediğin zaman, riskin ne olduğunu kestirebilmendir. ”

  Borsa, riskin en yüksek olduğu yatırım enstrümanlarının başında gelir. Yatırımcı ödülün ne olduğunu genellikle kestiremez. Ödül, tahmin edilenden çok fazla olabilir. Ama riski de kestiremez. Eğer riski küçümserse bu, batışı da olabilir.

  Hisse senedi işlemlerinde ne yaparsanız yapın yanlışlıklar olabilir. Borsa düşündüğünüz gibi gitmeyebilir. Burada gözden kaçırılmaması gereken en önemli olay riskin kontrolüdür. Risk kontrol edilemezse, kaybeden mutlaka yatırımcı olur. Risk yeteri kadar ciddiye alınmazsa, yatırımcının sonunu mutlaka hazırlar.

  Bütün piyasalarda daima risk vardır. Eğer başarılı olunmak isteniyorsa o piyasanın riskine saygılı davranmak gerekir. Bu yapılmazsa, eninde sonunda riske mağlup olunur.

  Usta borsa sihirbazlarından birinin söylediği şu risk kavramı, sanki her şeyi açıklıyor gibi. Diyor ki “ Hem hayatta hem de tradingde kazanmak için iki temel kural var.
  1. Bahse girmezsen kazanamazsın
  2. Elindeki bütün oyun fişlerini kaybedersen bir daha bahse giremezsin. ”

  Ülkemizde geleneksel ve en az riskli yatırım araçları modeli aşağıdaki gibi olabilir.


  < Konu Resmi..>
  Bütün sermaye, hisse senedi yatırımı için kullanılmamalıdır. Gayrimenkul, döviz ve sabit getirili enstrümanlardan oluşan bir portföy yapılmalıdır. Tüm servetin 1/2' si gayrimenkul, 1/4' ü döviz, 1/8’i sabit getirili enstrüman kalan 1/8’i hisse senedi olursa risk asgariye indirilmiş olacaktır. Boğa piyasasında sabit getirili enstrüman azaltılarak, hisse senedi lehine oran artırılabilir.

  Borsadaki toplam sermaye içerisindeki %2 lik bir kayıp, toplam servetin içerisinde çok küçük bir oran olacaktır ki buna tahammül edilir.

  Borsa içerisindeki mevcut para ile çeşitlendirme yapılmalıdır. Sermaye büyüdükçe çeşitlendirme artırılmalıdır. Yani hisse senedi çeşidi artırılabilir. Farklı senetler ve farklı sektörler olmasına dikkat edilmelidir.

  Asla borsa trendine karşı olan sistem kullanılmamalıdır. Bunun istisnası kabul edilmez.

  Bir pozisyona girerken mutlaka stop fiyatı verilmelidir. Eğer fiyatlar yukarı devam ediyorsa, stop fiyatının yerleri yukarı doğru değiştirilmelidir. Bu, iz takip eden indikatör ile yapılabilir. Stoplar sigortadır
  ÇÖZÜM
  RİSKİ KONTROL EDEMEZSEN HİÇ BİR ŞEYİ KONTROL EDEMEZSİN.

  BAŞARI
  HİSSE SENEDİ İŞLEMLERİNDE HER POZİSYONDA MUTLAKA STOPLAR VERİLMELİDİR. STOP FİYATI SİGORTADIR
   
Borsa Hakkinda, İnanÇlar, Zİhİnsel Faalİyetler Ve Stratejİler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. akıl hastalılıkları hakkında yanlış inançlar!

  akıl hastalılıkları hakkında yanlış inançlar!

  akıl kaybı Akıl Hastalıkları Hakkındaki Yanlış İnançlar Uygun tedavi ile psikiyatrik bozuklukların önemli bir kısmı etkili bir şekilde tedavi edilebilir veya kontrol altına alınabilir. Çeşitli akıl hastalıklarının ortaya çıkışını kolaylaştıran etkenler hakkında daha fazla bilgiye sahip oldukça, hastanın tekrar üretken olmasını ve daha iyi bir yaşam sürmesini sağlayan...
 2. Zihinsel Engellilik Ve İletişim

  Zihinsel Engellilik Ve İletişim

  zihinsel engellilerle ilgili sözler Sosyal hizmet uzmanı ve engelli arasındaki iletişim çok önemlidir. Bu çalışma zihinsel engelliler ve uzman arasındaki iletişim üzerine planlanmıştır. Sosyal hizmet uzmanının engelli kişi ile kurduğu hertürlü mesleki ilişki iletişime dayalıdır. Uzmanın kurduğu ilişki ise onun engelliye nasıl baktığına göre değişmektedir. Bu nedenle çalışmanın ilk başında...
 3. Zihinsel Engellilik Ve Iletişim

  Zihinsel Engellilik Ve Iletişim

  Yrd. Doç Dr. Nilgün KÜÇÜKKARACA Sosyal hizmet uzmanı ve engelli arasındaki iletişim çok önemlidir. Bu çalışma zihinsel engelliler ve uzman arasındaki iletişim üzerine planlanmıştır. Sosyal hizmet uzmanının engelli kişi ile kurduğu hertürlü mesleki ilişki iletişime dayalıdır. Uzmanın kurduğu ilişki ise onun engelliye nasıl baktığına göre değişmektedir. Bu nedenle çalışmanın ilk başında...
 4. Zihinsel Özür ve Sınıflandırılması

  Zihinsel Özür ve Sınıflandırılması

  iq sınıflaması Zihinsel Özür ve sınıflandırılması ZİHİNSEL ÖZÜR ( MENTAL RETARDASYON) Zeka, zihinsel birçok yeteneğin uyumlu çalışması sonucu ortaya çıkan bir yetenekler bileşimidir. Bu yetenekler algılama, bellek, düşünme, öğrenme, mantık yürütme gibi yeteneklerdir ve bunların birbiriyle uyumlu ve ilişkili çalışması sonucu zihinsel fonksiyonlar yürütülmektedir. Zihinsel özür, kişinin...
 5. Batıl İnançlar Hakkında

  Batıl İnançlar Hakkında

  batıl inanç, nedir, nazar, kara kedi, merdiven altı, batıl inançlar hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar. benimde bazı takıntılarım vardır. bunların batıl inanç olduğunu bile bile hep aynı hataya düşüyorum aslında :D:D peki batıl inanç nedir ? işte bu yazımızda sizlere batıl inanç hakkında bilgiler vereceğiz melekler. Batıl İnanç Nedir? İlk çağlardan beri her toplumdan...

Sayfayı Paylaş