Borsa yukarı, dolar aşağı

  • Konbuyu başlatan Bilge Gökçen
  • Başlangıç tarihi
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Borsa yukarı, dolar aşağı
Borsa banka hisselerinin önderliğinde yüzde 3.4 artarak 56.792 puana çıktı ve tüm zamanların rekorunu kırdı. Londra kaynaklı satışla dolar 1.18'e kadar gerileyerek Haziran 2001'den bu yana en düşük seviyesine geriledi

Borsa 56.792'yle rekor kırdı

Son zamanlarda hareketsiz kalan Türk mali piyasaları, Merkez Bankası'nın yeni bir faiz indirimine gideceği yönündeki beklentilerin artması, Citigroup'un önde gelen Türk banka hisseleri için verdiği alım tavsiyesi ve beklentilerin üzerinde gelen ABD tarım dışı istihdam verileri ile yeniden hareketlendi. Yabancılar dolar satıp banka hisselerine yöneldiler.

Citigroup'un Yapı Kredi, İş Bankası (C) Vakıfbank ve Garanti hisseleri için yukarı yönlü potansiyel gördüğünü açıklamasından sonra söz konusu hisselerin liderliğinde endeks 56.792'yle yeni bir rekor kırdı. Hisse senetlerinin değer artışı yüzde 3.42 olarak gerçekleşti. Dünkü işlemlerde 3.4 milyar YTL'lik, rekora yakın işlem hacmi gerçekleşti.
ABD istihdam verisinin 100.000 kişi ile 2006 Temmuz'undan bu yana en yüksek seviyesine çıkması, FED'in faiz oranlarını düşüreceği beklentisini azalttı. New York borsası yüzde 1 ve Brezilya borsası da yüzde 2.5'lik yükselişle güne başladı.

Merkez, döviz alım miktarını artırdı

Merkez Bankası pazartesi gününden itibaren döviz alım miktarını artırıyor. İhalelerde günlük alım tutarı 15 milyon dolardan 30 milyon dolara, opsiyonlu alım miktarı da 30 milyon dolardan 60 milyon dolara çıkıyor. Böylece günlük toplam 90 milyon doları olacak.
Merkez Bankası ihale miktarı ile ilgili açıklamasında, alınan önlemler sonucu piyasalardaki dalgalanmanın azaldığı, bunun da diğer gelişmekte olan ülkelerle birlikte Türkiye'ye yönelik sermaye girişlerini artırdığı belirtildi.

aeko1.jpg
Dolar dün 1.17'yi gördü

16 Ağustos'tan bu yana dolardaki kan kaybı giderek artıyor. 16 Ağustos'ta 1.40'ın üzerinde seyreden dolar aradan geçen 50 günde 1.18'in de altına geriledi.
Dolar dün Londra kaynaklı satışlarla gün içinde 1.17'lere kadar indi ve Haziran 2001 yılından bu yana en düşük seviyesine indi. YTL dün YTL dolar karşısında yüzde 1.5'e yakın değer kazandı.
Bankalararası piyasada önceki gün 1.2045'ten kapanan dolar, dün 1.1850'den kapandı.

Değer kaybı yüzde 18.6

Dolar serbest piyasada da alışta 1.1780'e kadar indi. Yılbaşından bu yana liranın dolar karşısındaki değer artışı yüzde 18.62 euro'ya göre ise yüzde 10.6'ya yükseldi.
YTL'nin yanı sıra, Brezilya reali dolar karşısında 0.82 artarken, Hindistan rubisine de aşırı değerlenmesi nedeniyle Merkez Bankası müdahale etmek zorunda kaldı.

Türk bankalarında yükseliş potansiyeli

Citigroup, Türkiye'de faizlerin düşmeye devam ettiği bir ortamda, Türk bankalarının büyüme ve değer yaratma kapasitelerine dikkat çekerek, hisse fiyatlarının yükselme potansiyelinin olduğu değerlendirmesini yaptı.

Citigroup tarafından "Yeniden Cesur Olmak" başlıklı 179 sayfalık raporda, hem global piyasalarda hem de yurtiçi piyasalarındaki riskler nedeniyle şimdiye kadar Türk bankalarıyla ilgili temkinli bir duruşları olduğu belirtildi. Raporda, "Bu durumun son zamanlarda değiştiğini düşünüyoruz. Faizlerde düşüş süreci başladı" denildi.

Raporda, bankaların bu dönemde faaliyet kârlılığı, yüksek reel faiz ortamıyla başa çıkmada iyi bir performans gösterdikleri ve 2008 yılında faiz oranlarının düşmesi beklentisiyle iyi pozisyon aldıkları belirtildi.

Citigroup, raporda, Yapı Kredi ve İş Bankası hisselerinde sırasıyla yüzde 38 ve yüzde 36'lık yukarı yönlü potansiyel gördüğünü, Vakıfbank için bu oranın yüzde 22, Garanti için de yüzde 15 olduğunu açıkladı.

Kaynak
 

Benzer İçerikler

Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
515
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Cevaplar
1
Görüntüleme
560
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
570
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Cevaplar
2
Görüntüleme
715
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Üst