1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Borsalar Coştu, İMKB %6.7 Yükseldi

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  FED'in faiz indirim kararından sonra dünya borsaları adeta uçtu. İMKB yüzde 6.7 ile dünyanın en hızlı yükselen borsası olurken endeks 53.884 puandan kapandı
  Dünya borsaları, FED'in faiz indiriminden sonra son zamanların en sert yükselişini yaşadı. İstanbul borsası dünkü yüzde 6.7'lik artışıyla dünya borsaları arasındaki en hızlı çıkış yapan borsa oldu. Endeks 3.383 puanlık yükselişle 53.884 puana ulaştı ve 25 Temmuz'dan sonra en yüksek değerine çıktı.

  Borsanın yüzde 71.3'ünü elinde bulunduran yabancılar, FED'in indirim kararından sonra başta bankalar olmak üzere Türk hisselerine adeta hücum etti. Dolar satıp, hisselere yönelen yabancılar, endekste ağırlığı olan lokomotif hisselere talep gösterdi.

  Akbank yüzde 12.0, İş Bankası (C) yüzde 10.0, Garanti Bankası yüzde 8.2 ve Yapı Kredi hisselerinin yüzde 6.45'ilk artış göstermesi, bankacılık endeksini 114.902 puana çıkardı. Bankacılık hisselerinin dünkü ortalama değer artışı da yüzde 8.9 olarak gerçekleşti.

  Finans Yatırım Araştırma Müdürü Hakan Tezcan, faiz indirimiyle birlikte ekonominin büyüme performansının artacağına dair inancın güçlendiğini belirterek, "Bu durum, banka hisselerinin cazibesini artırıyor. Banka hisselerine olan yoğun ilgi borsayı yukarı taşıdı" dedi.
  Dünkü işlem hacmi de 3.3 milyar YTL ile bir önceki rekor seviyesine yaklaştı.

  Neler oldu?

  Dolar gün içinde 1.22 ile son 6 yılın en düşük değerini gördü.
  Faiz yüzde 16.93 ile geçen yıl temmuzdan bu yana en düşük düzeyinde.
  Euro dolar karşısında 1.40'a yaklaşarak tarihi zirvesine çıktı.
  Altın 723 dolarla geçen yıl çıktığı 735 dolar seviyesine yaklaştı.
  Petrolün varili 82 doları aşarak rekor kırdı.
  Rus Rublesi dolar karşısında son 8 yılın zirvesine yükseldi.

  Risk iştahı kabardı

  FED'in faiz indirimi risk iştahını artırdı ve carry trade işlemlerini yeniden hızlandırdı. Dünyanın önde gelen borsaları FED'in faiz indirimine çok sert tepki vererek son zamanların en hızlı günlük artışlarını yaşadı.

  Euro, ABD doları karşısında 1.40 seviyelerine yaklaşarak tarihinin en yüksek değerine çıktı. Petrol 82 doları, altın 722 doları aştı. Rus rublesi, dolar karşısında son 8 yılın zirvesine çıktı.

  Borsa Artış (%)
  New York 0.55
  Brezilya 1.06
  Londra 2.81
  Paris 2.03
  Frankfurt 2.32
  Polonya 3.29
  Çek Cum. 1.71
  Rusya 3.96
  Macaristan 1.92
  Türkiye 6.70
  G. Afrika 4.02
  Japonya 3.67
  Hong Kong 4.06
  G. Kore 3.48
  Hindistan 3.38

   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Borsalar Coştu, İMKB %6.7 Yükseldi
  UZMANLAR GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRDİ


  Merrill Lynch
  'Dalga, büyüme beklentilerini zorluyor'
  Yatırım bankası Merrill Lynch'in raporuna göre, dalgalanmanın büyüme beklentilerini zorlamasına rağmen yatırımcılar hâlâ tahvil yerine hisselerinin arkasında duruyor. Raporda şöyle denildi:
  "Araştırmaya katılan yatırımcıların yüzde 75'i 2 ay önce likidite şartlarını pozitif olarak değerlendirirken, bu ay yüzde 34'ü likidite şartlarının negatif olduğunu düşünüyor. Büyüme beklentileri geriliyor ve para politikalarının aşırı teşvik edici olduğu yönündeki endişeler azalıyor. Konjonktürel dalgalanma riskinin normalin üzerinde olduğunu ve piyasa istikrarı açısından ciddi bir tehdit oluşturduğunu düşünen katılımcıların oranı geçen ay yüzde 32 iken, eylülde bu oran yüzde 61'e yükseldi."


  Cevdet Akçay
  Yapı Kredi Baş Ekonomisti
  'FED'in kararı, MB'nin elini kuvvetlendirir'
  "FED'in kararı, bizim Merkez Bankası'nın da elini faiz indiriminde kuvvetlendirir. Bence Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine daha önceden başlaması gerekiyordu. Bu noktada alınan hesaplı risk daha evvel de alınabilirdi ve bugüne baktığınızda etkisi daha kuvvetli ve kredibiliteyi artırır nitelikte olabilirdi. Geçtiğimiz beş ayın datası dezenflasyonu destekler nitelikte.
  Eğer bir çalkantı beklentisi varsa henüz ciddi fiyatlanmayan o dönemde aşağı inmiş faizler ve biraz yukarı gelmiş kur ile girmek de daha optimaldir.
  Tersi durumun enflasyon üzerindeki etkisini geçen seneden itibaren yaşadık. FED'in faiz indirim kararının etkisiyle carry trade'ler yüzünden Türkiye'ye para girişi hızlanacak."


  Murat Salar
  A Yatırım Genel Müdür Yardımcısı
  'Piyasalara kâr realizasyonu gelebilir'
  "Hava bu kadar pozitif iken orta ve uzun vadede hükümet, yapısal reformlara süratle başlamalı, cari dengeyi destekleyecek mikro reformları uygulamaya koymalı. Çünkü yaşanan sorun tek bir faiz indirim kararıyla çözülecek bir sorun değil. Birkaç gün sonra piyasalara kar realizasyonu gelebilir."


  Lars Christensen
  Danske Bank Kıdemli Analisti
  'Bu şartlarda temkinli yaklaşım olması gerekir'
  "FED'in faiz indirimi, Türkiye, Brezilya ve Endonezya gibi riski ve faiz oranlarına hassasiyeti yüksek olan piyasaları destekleyecek. Ancak bu indirim, global kredi piyasalarındaki koşulların ciddi anlamda kötüleşmesi anlamına geleceği ve kredi piyasaları açısından en kötü dönemini geçtiğini söylemek için hâlâ çok erken olması nedeniyle gelişen piyasalara sağladığı rahatlama kısa süreli olabilir. Temkinli yaklaşım olması gerekir."


  Haluk Bürümcekçi
  Fortisbank Başekonomisti
  'Kayıplar geri alınacak'
  "Uzun süredir bu indirim konuşuluyordu. Son hafta indirim beklentisi 0.25 olarak şekillendi. Beklentinin üstünde olan indirim kararına piyasaların tepkisi olumlu. Borsaya yansıyan yükselişin trend şeklinde olacağını düşünmüyorum. Bu dönemde, temmuz ayı sonundaki kayıplar geri alınacak."

  Japonya faiz artırımı sinyali verdi

  Japonya Merkez Bankası faiz oranlarını değiştirmedi. Banka yönetim kurulunun iki günlük toplantısının sonunda gösterge faiz oranlarının yüzde 0.5 olarak korunmasına karar verildi.
  Japonya Merkez Bankası Başkanı Toşihiko Fukui, kararın ardından düzenlediği basın toplantısında, faiz artırım sürecinin devam edeceğine işaret eden açıklamalarda bulundu. Fukui, ekonominin beklentiler doğrultusunda seyretmesi halinde, faiz artırımı gereğinin süreceğini belirtti.
  Fukui, ülkenin ekonomik koşulları göz önünde bulundurulduğunda, mevcut faizlerin çok düşük olduğunun anlaşıldığını kaydetti.
  ABD ekonomisine yönelik risklerin arttığını ifade eden Fukui, faiz kararlarının hem iç hem dış gelişmeler izlenerek alınacağını vurguladı.
  Fukui, piyasadaki ayarlamaların ne kadar süreceğini söylemenin ise zor olduğunu belirtti.

   
Borsalar Coştu, İMKB %6.7 Yükseldi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yurtdışı coştu, İMKB beklemede

  Yurtdışı coştu, İMKB beklemede

  ABD Merkez Bankası'nın (FED) önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda faiz indiriminin neredeyse kesinleşmesi, hatta ibrenin yarım puanlık bir indirime dönmesi, borsalara bayram yaptırıyor. Dün tüm global borsalara hakim olan iyimserlik gece ABD ve bu sabah da Asya ile sürerken, Türkiye ise hızlı yükselişin ardından beklemeye geçti. FED'in 11 Aralık'ta yapacağı yılın son faiz toplantısı,...
 2. Boru

  Boru

  Su borusu para kazanmak ve bereket anlamındadır. Boru çalmak, dedikoducu ve iftiracı birinin kişiliğinin ortaya çıkması anlamına gelir. Borudan su akmasını engellemek işlerin bozulmasına ve zarar edileceği demektir. Boru sesi duymak yalan nedeniyle kötü haber alacağınız anlamına gelir. Boru üretmek zorlukların sona ermesine ve işlerin iyiye gitmesine işaret eder. Su borusu para kazanmak ve...
 3. Bora

  Bora

  Bora görmek hayirli degildir. Bir bora eserek ken-disini bir kira veya bosluga sürükledigini görmek, isinden uzaklastirilacagina; bora ile evinden bir kiremit veya herhangi bir se-yin kopup düstügünü görmek, sikintiya; boradan kaçmak için bir duvar kenarina sigindigini görmek, basina gelecek bir dertten kurtulacagina delalet eder. Rüyada siddetli bora, firtina görmek, büyük bir tehlikenin...
 4. Borsa ve altın düştü dolar yükseldi

  Borsa ve altın düştü dolar yükseldi

  İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında işlem gören hisse senetleri günlük bazda ortalama yüzde 2,12 oranında değer kaybetti. Dolar yükseldi, Euro ve altın fiyatları düştü. İMKB Ulusal 100 Endeksi, ikinci seansta 686,39 puan azalarak 46.551,19 puandan kapandı. Hisse senetlerinin ikinci seanstaki ortalama değer kaybı yüzde 1,45 oldu.İlk seanstaki 322,11 puanlık azalış dikkate alındığında, Borsa...
 5. Borsa geriledi altın fiyatları yükseldi

  Borsa geriledi altın fiyatları yükseldi

  Amerika ve Avrupa’da dün borsaların sert düşüşlerle değer kaybetmesinden sonra Asya’da da borsalar geriliyor. Asya’da borsaların gerilemesinde Avrupa’nın borç sorununun kötüleşmesinin ikinci bir bankacılık krizine yol açacağı ve küresel ekonominin görünümünün kötüye gittiği endişeleri sebep oluyor. Japonya’da Tokyo Borsası’nın temel göstergesi Nikkei 225 Endeksi yüzde 2,21 (193,89 puan)...

Sayfayı Paylaş