1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  BOTAŞ, MKEK ve TKİ'nin özelleştiriliyor

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Özelleştirme İdaresi Başkanı, önümüzdeki dönemde BOTAŞ, MKEK ve TKİ'nin özelleştirilebileceğini açıkladı.
  Özelleştirme İdaresi Başkanı (ÖİB) Metin Kilci, yaptığı açıklamada, krizin etkileri ortadan kalkmaya başladıktan sonra, sisler dağıldıktan sonra, yeni kuruluşların özelleştirme portföyüne dahil edilmesinin, yeniden gündeme geleceğini söyledi.

  Özelleştirme portföyüne alınacak kuruluşlarla ilgili çalışmaları sürekli yaptıklarını belirten Kilci, dünya ekonomisinde yaşanan krizin bu tür değerlendirmelerin ertelenmesine neden olduğunu kaydetti. Kilci, krizin etkilerinin ortadan kalkmaya ve sislerin dağılmaya başlamasının ardından bu konunun tekrar gündeme geleceğini belirterek, bu özelleştirmelerin tamamının Özelleştirme İdaresi Başkanlığı portföyünde yapılmasının söz konusu olmayabileceğini söyledi.

  Bu konuda bir yasal düzenlemenin yapıldığını hatırlatan Kilci, gerek ÖİB, gerekse ilgili bakanlıklar bünyesinde bulunan kamu varlıkları ve şirketlerinin bir şekilde özel sektöre açılacağını kaydetti.

  Kilci, ''Süreç bunu gösteriyor. BOTAŞ, MKEK, TKİ gibi kuruluşlar önümüzdeki dönemde özelleştirilebilir. Bunlar, kamu varlıklarının listesi esasında. Önümüzdeki süreçte bunların özelleştirmeleri, gerek ÖİB, gerekse ilgili bakanlıklar tarafından gündeme gelecek'' diye konuştu.

  ELEKTRİK ÜRETİM ÖZELLEŞTİRMELERİ

  Özelleştirme İdaresi Başkanı Kilci, elektrik üretim özelleştirmelerine yönelik çalışmanın halen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından sürdürüldüğünü belirterek, ancak henüz kendilerine intikal etmiş bir durum değerlendirmesi ya da stratejinin söz konusu olmadığını söyledi.

  Kilci, ''Ancak bildiğimiz kadarıyla, 2009'un ilk yarısında üretim birimleri belirlenmiş olacaktır diye tahmin ediyoruz'' dedi.

  DANIŞMANLIK İHALESİ

  Elektrik Üretim A.Ş'ye ait santrallerin özelleştirilmesindeki danışmanlık ihalesinin iptal edildiğini hatırlatan Kilci, yeni bir danışmanlık ihalesi yapacaklarını bildirdi.

  Kilci, ''Önümüzdeki ay, yeniden danışmanlık ihalesini yapmayı planlıyoruz'' dedi.

  DEVİRLER

  Özelleştirme İdaresi Başkanı Kilci, 2008 yılında veya daha önce ihaleleri gerçekleşip, devirleri henüz yapılmayan kuruluşların, 2009 yılında devirlerini hedeflediklerini de bildirdi. Bu özelleştirmeler arasında İzmir, Derince, Bandırma ve Samsun Limanları ile elektrik dağıtım ihalelerinin bulunduğunu kaydeden Kilci, bu ay içinde Başkent EDAŞ, önümüzdeki ay SEDAŞ ile bir iki ay içinde de limanların devrinin öngörüldüğünü ifade etti.

  Kilci, söz konusu ihalelerin toplam tutarının 4,1 milyar dolar olduğunu belirterek, ''Yani 2009 yılı içinde hiç yeni ihale yapmamış olsak, 4,1 milyar dolarlık bir devir işlemi söz konusu olacak'' diye konuştu.

  Petkim ve kamu bankalarının özelleştirilmesiyle ilgili olarak da Kilci, Petkim'de yüzde 10,1 civarında bir hisse kaldığını kaydederek, bankacılık hisselerinin durumunu gözlemledikten sonra Halkbank'ın durumuyla ilgili bir değerlendirmenin söz konusu olabileceğini bildirdi.

  Telekom'da da kamu hisselerinin bulunduğunu hatırlatan Kilci, hisseleri halka açık olan şirketlerin özelleştirmelerinin kendilerinin kararlılığından ziyade, hisse senedi piyasalarındaki gelişmelere bağlı ve duyarlı bir işlem olduğunu söyledi.

  Kilci, gelişmelere kesinlikle duyarsız kalmayacaklarını ifade ederek, hisse senedi piyasalarındaki olumlu gelişmelere mutlaka bir tepki vermelerinin söz konusu olacağını ancak, şu anda henüz bir planlarının bulunmadığını kaydetti.


  guncel.net
   
BOTAŞ, MKEK ve TKİ'nin özelleştiriliyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğalgazda Botaş tekelini bitiren imza

  Doğalgazda Botaş tekelini bitiren imza

  Botaş'ın doğalgaz alım satım sözleşmelerinin (ithalat sözleşmeleri) devri kapsamında, 2 lot karşılığı 500 milyon metreküp doğalgazın Avrasya AŞ'ye devrine dönük protokol Ankara'da imzalandı. Bundan sonraki süreçte, Shell Enerji, Bosphorus Gaz Corporation ile Enerco Enerji'nin yer aldığı diğer şirketlerde olduğu gibi, Avrasya Gaz AŞ'nin de Rekabet Kurumu ve EPDK'dan ilgili belgeleri temin...
 2. $ Ve Gİzemlerİ

  $ Ve Gİzemlerİ

  Amerika Birleşik Devletleri’nin tüm dünyada tanınan belki de en önemli simgesi, parası “dolar”dır. Dünya ekonomisinin de para birimi olarak kullanılan Amerikan doları, Amerika Birleşik Devletleri’nin 1793’ten buyana resmî para birimidir. Dolar, Almanca “Joachimstaler”in kısaltılmışı olan “Taler”den gelir. Joachimstaler, Bohemya’da 1519’da basılan gümüş paranın adıdır. Taler, zamanla “daler” ve...
 3. BOTAŞ kuyularında ceset aranıyor

  BOTAŞ kuyularında ceset aranıyor

  70 kayıp yakınının dilekçe vermesinin ardından, bugün Silopi'deki BOTAŞ kuyularında inceleme başlatıldı. 1990'lı yıllarda öldürülen bazı kişilerin Şırnak'ın Silopi ilçesindeki bazı kuyulara atıldığı iddiasıyla ilgili olarak Silopi Cumhuriyet Başsavcısı Atilla Öztürk, Baro Başkanı Nuşirvan Elçi ve 7 avukat keşif yaptı. Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı'nın açtığı soruşturma kapsamında Başsavcı...

Sayfayı Paylaş