Boy nasıl uzar ? Boyun uzaması için neler yapılabilir ?

Uzman SühaN

Administrator
Boy nasıl uzar ? Boyun uzaması için neler yapılabilir ?
Uzun boylu ve düzgün bir fiziğe sahip olmak kesinlikle avantajlıdır. Bu sadece kıyafetlerinizde harika görünmekle kalmaz, aynı zamanda güveninize de bir destek sağlar. Ancak bazı insanlar için, büyüme hormonları oldukça etkili görünmüyor. Piyasada, boy artışına söz veren bir dizi ürün varken, çoğu zaman amaçlandığı gibi çalışmıyorlar. Çoğunlukla, uzunluk genlere ve doğru gıda türüne ve belirli bir düzeye uygun egzersizlere bağlıdır. Erkekler yirmi beş yaşına kadar uzamaya devam ederken, kadınlar onsekiz ya da on dokuz yaşına kadar tam boydadırlar.

boy uzatma.jpg


Boy, İnsan Büyüme Hormonu (HGH) adı verilen bir tür hormon tarafından düzenlenir. Vücut boyunu arttıran hipofiz bezi tarafından salgılanır. Bu nedenle HGH fonksiyonuna yardımcı olan yiyeceklerin alınması tavsiye edilir. Genetik, çocuğunuzun ne kadar uzun boylu olacağını tahmin edebilen önemli bir faktördür. İnsan Büyüme Hormonu veya HGH çocuğunuzun boyunu düzenler . Çocuğunuzun hipofiz bezi bu hormonu salgılar. Çocuğunuzu HGH üretimini hızlandıracak yiyecekler yemeye teşvik etmek çocuğunuzun yüksekliğini kazanmasını sağlayacaktır.Ancak büyümeyi etkileyen başka faktörler de vardır ve bir kişi, ergenlik döneminden sonra bile, sağlıklı bir yaşam tarzını takip ederek ve günlük rutinlerinde sağlıklı yiyecekler ve germe egzersizleri uygulayarak, birkaç santim daha uzayabilmektedir.Bir kişinin boyu genetik kişiler tarafından belirlenmekle birlikte, yiyecek ve diyet gibi diğer çevresel faktörlerin de kişinin boyu üzerinde etkisi vardır. Meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, kümes hayvanları ve süt ürünleri açısından zengin bir beslenme şekli ile beslenmek, büyümeyi ve yüksekliği arttırmak için gerekli olan kalsiyum, potasyum, çinko, manganez, C vitamini, fosfor ve protein gibi gerekli tüm besin maddelerini sağlayabilir.Çocuklarda yüksekliği artıran en önemli yiyecekler süt, taze meyve ve sebzeler, tahıllar, yulaf ezmesi, yumurta, tavuk, soya fasulyesi, süt bazlı gıda, et ve balıktır.
Vücut yüksekliği genetik olarak belirlenmiş olsa da, büyümenin belirli dış faktörlere bağlı olduğu ve beslenmenin de bunlardan biri olduğu iyi bilinen bir gerçektir. Yetersiz yükseklik, yetersiz beslenme nedeniyle yavaş büyümenin bir sonucu olabilir. Optimum boy ve vücut ağırlığını elde etmek için uygun yiyecek ve egzersiz gereklidir. Güçlü kaslar, bağlar ve tendonlar oluşturmak için vücudunuzun farklı besin türlerine sahip olduğundan emin olun . Diyetinize birçok kalsiyum, mineral, vitamin ve protein dahil edilmelidir.Proteinler vücudumuzun yapı taşlarıdır ve böylece çeşitli dokular oluşturarak yüksekliği arttırmaya yardımcı olurlar. Büyüme hormonları için tasarlanan ve sağlıklı kemikler, kaslar, dokular, organlar, deri ve dişler için gerekli olan amino asitler içerir. Bunlar ayrıca sindirim, solunum ve atılım gibi vücudun biyokimyasal reaksiyonlarını uyaran enzimler olarak hareket ederler. Protein eksikliği, kas kütlesi kaybı, anormal büyüme, zayıf bağışıklık sistemi ve yetersiz zihinsel gelişim gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.Bu nedenle, karbonhidratlar, balık, yumurta, süt ve baklagiller gibi protein açısından zengin olan gıdalar tüketilmelidir.Magnezyum, fosfor, florür, iyot, demir ve manganez gibi mineraller içeren yiyecekler de boy ve vücut büyümesinin artmasında önemli rol oynamaktadır.Kalsiyum, güçlü kemiklerin büyümesi ve korunması için hayati önem taşıyan bir mineraldir.D vitamini güçlü ve sağlıklı kemiklerin gelişimi için hayati öneme sahiptir ve yetersizliği, zayıf büyümeye, zayıf kemiklere neden olabilir. Dahası, vücut tarafından kalsiyum emilimi için gereklidir. D vitamini dışında, normal büyüme için vitamin A, vitamin B1, vitamin B2 veya riboflavin, C ve vitamin F gibi diğer vitaminler de gereklidir. Bunlar çoğunlukla meyve ve sebzelerde bulunur.Süt çocuğunuzun büyümesini hızlandıran kalsiyum bakımından zengindir. Çocuğunuzun kemiklerini güçlü tutar ve kolayca kırılmasını önler. Sütün içindeki A vitamini, çocuğunuzun kemiklerinin kalsiyumu daha iyi emmesine yardımcı olur. Süt, aynı zamanda, çocuğunuzun vücudundaki hücrelerin büyümesine yardımcı olan çok iyi bir protein kaynağıdır. Çocuğunuzun her gün iki ila üç bardak süt içmesini teşvik edin.Taze meyve ve sebzelerin alımı, çocuğunuzun büyümesi ve gelişmesi için kritik öneme sahiptir. Bunlar, iyi miktarda lif, vitamin, potasyum ve folat içerir. A vitamini çocuğunuzun kemik ve dokularının gelişiminde yardımcı olacaktır. A vitamininin bazı iyi kaynakları papaya, havuç, brokoli, ıspanak, tatlı patates, mango, karpuz ve kayısıdır. C vitamini açısından zengin olan turunçgiller gibi besinler, çocuğunuzun büyüme sorunlarının üstesinden gelmeye yardımcı olur.


Tahıllar enerji depolarıdır. Bunlar aynı zamanda çok iyi bir lif, vitamin, demir, magnezyum ve selenyum kaynağıdır. Hububat çocuğunuzun büyüyen yılları boyunca önemli olan kaloriler açısından zengindir. Kahverengi pirinç, tam buğdaylı makarnalar ve tam buğday gibi yiyecekler çocuğunuza yükseklik kazanmaları için gereken desteği verebilir.Yulaf ezmesi çocuklarda boy uzaması için bir mucize besindir. Çok iyi bir bitki proteini kaynağıdır ve kas kütlesini arttırmaya ve yağları azaltmaya yardımcı olur. Çocuğunuzu her sabah sağlıklı yulaf kahvaltısı yaptırmaya teşvik edin.Süt mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır. Ayrıca vücuttaki kalsiyumu koruyan A vitamini içerir. Ayrıca hücrelerimizi oluşturmaya yardımcı olan protein içerir. Süt kolayca sindirilebilir ve proteinlerin maksimum asimilasyonunu kolaylaştırabilir.Süte ek olarak, sütlü yiyecekler de yüksek bir etkiye sahip olmak için tüketilmelidir. Peynir, yoğurt, ve dondurma gibi sütlü yiyecekler A, B, D ve E vitaminleri açısından zengindir. Ayrıca protein ve kalsiyum içerirler. Vitamin D ve kalsiyum büyüme için gereklidir. Yumurta proteinler ve B12 vitamini açısından zengindir. Yükseklik kazanmak için çocuğunuzun her gün en az bir yumurta yemeye teşvik edin. Tavuk, hayvansal gıda kaynaklarında en yüksek protein içeriğine sahiptir. Tavuk alımı çocuğunuzdaki kas ve dokuların gelişiminde yardımcı olacaktır.Soya fasulyesi, bitki bazlı gıdalarda en yüksek protein kaynağıdır. En saf haliyle protein içerir, bu da çocuğunuzda kemik ve doku gelişimi için çok önemlidir.Sığır eti, en yüksek protein miktarlarından birini içeren başka bir hayvansal gıdadır. En yüksek büyüme gösteren besinlerden biridir balık.Somon ve ton balığı, D vitamini ve proteinler açısından son derece zengin olan iki tür balıktır.


Yüksekliği artırmanın yanı sıra, meyve ve sebzeler sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmede çok önemli bir rol oynamaktadır. Bunlar büyük bir vitamin, lif, potasyum ve folat kaynağıdır. A vitamini kemiklerin ve dokuların gelişiminde yardımcı olur. Greyfurt, papaya, mango, karpuz ve kayısı gibi meyveler A Vitamini bol miktarda bulunur. A vitamini ayrıca havuç, bezelye, kabak, brokoli, ıspanak, lahana, tatlı patates vb. Sebzelerde bulunur.Nişasta ve tahıllar, vücudumuzdaki ana enerji kaynaklarıdır. Ayrıca vitamin B, lif, demir, magnezyum ve selenyum sağlarlar. Gerekli kaloriyi sağladıkları için, özellikle ergenlik döneminde çocukların hızlı bir büyüme evresinden geçtikleri zaman tüketimleri artırılmalıdır. Kahverengi pirinç, patlamış mısır, kepekli ve tam tahıllı makarnalar, düzgün bir büyüme için faydalıdır.


Soya fasulyesinde bulunan saf protein, kemik ve doku kitlesini geliştirir. Artan yükseklik için her gün 50 gram soya fasulyesi tavsiye edilir. Soya fasulyesi, günlük olarak tüketildiğinde boyunuza bir artış sağlayan başka bir besleyici besindir. Soya, zengin bir protein kaynağıdır, folat, vitaminler, lif ve karbonhidratlar, bu da genel sağlığı iyileştirmek için gıda alımını gerekli kılar.Soya fasülyesinde bulunan protein ayrıca, yüksekliği arttırmak için gerekli olan kemik ve doku kütlesini ve yoğunluğunu da geliştirir.Potasyum, manganez ve kalsiyum ve sağlıklı probiyotik bakteriler gibi zengin bir mineral kaynağı olan muz, uzamayı sağlayabilir.Ayrıca kemiklerdeki kalsiyum konsantrasyonunu korumaya yardımcı olur. Muzda bulunan manganez, kemik sağlığını ve metabolizmasını iyileştirir ve probiyotik bakteriler, kalsiyumun besinlerden emilmesini sağlayarak sağlıklı kemikler oluşturur. Muzlardaki kalsiyum kemiklerin incelmesini önler ve daha güçlü kemikler geliştirmeye yardımcı olur.


Çocuğunuzun boyu, genler, fiziksel aktivite düzeyi, diyetin kalitesi, genel tıbbi durumu vb. Gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Çocuğunuzun boyunu hiçbir faktör belirleyemez , ancak çocuklarda yüksekliği arttırmanın doğal yolları vardır.Çocuğunuzun düzgün bir şekilde büyümesi için her gece en az on ila oniki saat uykuya ihtiyacı vardır.Çocuğunuzun erken yatması için bir alışkanlık haline getirin. Çocuğunuzu boyunun uzaması için protein açısından zengin bir diyet yemeye teşvik edin. Çocuğunuzun diyetine yağsız et ve balık gibi birçok yüksek proteinli yiyecek eklediğinizden emin olun.Çocuğunuzu bisiklet, yürüyüş, koşu, açık hava sporları vb. Gibi fiziksel aktivitelere katılmaya teşvik edin.Çocuğunuzun yemek planlarındaki tüm gerekli besinleri yaşına uygun doğru oranda dahil ettiğinizden emin olun.Bir aile olarak yol açtığınız yaşam tarzı, çocuğunuzun büyümesi ve gelişmesi üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır.
 

BilirDişi

Üye
Üye
Kişinin boyu aslında genetik. Anneye , babaya yada yakın aile fertlerine çekim söz konusu. Tabi sağlıklı beslenerek ve bir takım egzersizleri uygulayarak boyun uzamasını sağlamak mümkün. Çok faydalı bilgiler paylaşılmış. Öneriler için teşekkür ederiz.
 

boy uzaması

Forum Okuru
doğal yollarla boy nasıl uzar
boy uzatmak için ne yemeliyiz
boy uzatmak için egzersizler
boy uzatma yolları 15 yaş
boy nasıl çabuk uzar
boy uzatma kürü
evde boy uzatma yöntemleri
1 haftada 10 cm boy uzatma

Ben ve eşimin boyu uzun ama kızımın boyu yaşıtlarına göre kısa bu durum beni endişelendirdi çünkü kızım boyunu çok sorun ediyor. Doktora götürdüm boyunun normal olduğunu söyledi. Şimdi kızımı basketbola yazdırdım bir haftadır gidiyor ayrıca yüzmeye göndereceğim. Tabi baslenme alışkanlığıda önemli. Gün içinde kalsiyum almasına özen gösteriyorum. Sağlıklı beslenmeye ve aktivitelere teşvik ediyorum. Çok güzel bilgiler vermişsiniz teşekkür ederim bu faydalı paylaşım için. Önerilerinizi dikkate alıcam. Umarım kızım bu boy saplantısından kurutulur.
 
Üst