1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  BP'den kötü haber

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  British Petroleum (BP) Limited Şirketi'nin küresel enerji ve makro ekonomi analizlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı ve BP Grubunun Baş Ekonomisti Christof Ruehl, özellikle gelişmekte olan ülkelerde yaşanan yüksek büyüme oranlarının etkisiyle, küresel düzeyde petrol fiyatlarında artış yaşandığını söyledi
  Ruehl, BP Türkiye'nin düzenlediği toplantıda, küresel düzeyde yaşanan enerji fiyatları konusunda değerlendirmede bulundu.
  OECD ülkelerinde enerji tüketimi azalırken gelişmekte olan ülkelerde enerji tüketiminin arttığına dikkat çeken Ruehl, bugün enerji fiyatlarında yaşanan yüksek artışlarının bir benzerinin 1970'li yıllarda yaşandığını hatırlattı.

  Küresel düzeyde 1970'li yıllarda yüksek ekonomik büyümenin etkisiyle enerji fiyatlarında yüksek büyüme oranlarına ulaşıldığını ve daha sonra fiyatlarda istikrarın sağlandığını belirten Ruehl, son 5 yıldır gelişmekte olan ülkelerde yaşanan yüksek büyüme oranlarının ve enerjiye olan ihtiyacın, petrol fiyatlarını tetiklediğini kaydetti.

  Petrol fiyatlarının eski seviyesine düşmesinin beklenmemesi gerektiğini ifade eden Ruehl, şöyle devam etti:
  “Gelişmiş ülkelerde enerji tüketimi azaldı. Çünkü sistem daha esnek hale geldi. 120 yıl önce sanayi devrimiyle beraber dünya nüfusunun küçük bölümünü oluşturan sanayileşmiş ülkelerde petrol tüketimi arttı. 1950'li yıllardan sonra gelişmekte olan ülkelerin devreye girmesiyle, petrol tüketiminde büyük artışlar oldu. Bugün gelişmekte olan ülkeler, gelişmiş ülkelere oranla enerji ihtiyacı nedeniyle yüksek petrol fiyatlarına daha az tepki veriyor.”

  Bugün enerji güvenliği, politik etkenler ve yüksek vergilerin ön plana çıktığını bildiren Ruehl, geçmişten farklı olarak OPEC ülkelerinde de petrol tüketiminin arttığını belirtti.

  ENERJİ TÜKETİMİ

  Enerji tüketiminin sübvanse edilen ülkelerde daha fazla artarken, edilmeyen ülkelerde gerilediğini kaydeden Ruehl, bugün sübvanse edilen bazı ülkelerde sübvanse oranlarının düşürülme yollarına gittiğini ifade etti.

  OPEC ve petrol üreticisi OECD ülkelerinde geçen yıl petrol üretiminde yaşanan kısıntıya karşın, eski SSCB ülkelerinde petrol üretiminin arttığını belirten Ruehl, 2008 yılına girildiğinde Rusya'da konulan yüksek vergiler nedeniyle petrole yatırımın teşvik edici olmaktan çıktığını ve üretimin düştüğünü söyledi.

  Daha önce yaşanan petrol fiyatlarındaki artışların rafineri kapasitesine bağlandığını ama bugün bu durumun geçerli olmadığını, kapasitenin artırıldığını ifade eden Ruehl, spekülatif girişimlerin tek başına petrol fiyatlarının artışını etkilemeyeceğini, çünkü spekülatif hareketlerden bir süre sonra fiyatlarda düşüşlerin görüldüğünü belirtti.

  Küresel ekonominin 30 yıl önce başlayan reformların ve düzenlemelerin etkisiyle bugün daha esnek hale geldiğini kaydeden Ruehl, gelişmekte olan ülkelerde yüksek büyümenin etkisiyle gelirlerindeki artışın enerji tüketiminin artmasına neden olduğunu söyledi. Ruehl, bugün petrol piyasasında bir sıkıntı olduğunu belirterek, bu sıkıntının nedenlerini “fiziki altyapı eksikliği, düzenlemeler ve serbestleştirme” olduğunu ifade etti.

  Ruehl konuşmasının ardından bir soru üzerine,Irak'taki petrol üretiminin ülkenin kuzeyinde var olan Kerkük-Yumurtalık boru hattının etkisiyle geçen yıl artmasına karşın, yaşanan savaşın etkisiyle alt yapının harap olduğunu, savaş öncesi düzeyine gelmesinin uzun süreceğini belirtti.

  hürriyet ekonomi   
BP'den kötü haber konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. **acun'a kötü haber**

  **acun'a kötü haber**

  Acun'a kötü haber İstanbul'da bir iş adamı Acun Ilıcalı'ya, yarışma programı için dava açtı. Davadan çıkacak sonuç Acun'u çileden çıkarabilir! ''Var Mısın Yok Musun'' söz dizininin, daha önce kendisine ait bir program projesinde kullanıldığını savunan iş adamı Emin Nur Ener, yarışmanın yayınının durdurulması istemiyle dava açtı. İstanbul Adliyesine gelen Ener'in avukatı Murat Akar,...
 2. sigortalıya kötü haber

  sigortalıya kötü haber

  Sosyal güvenlik reformu tetkiklere sınır koyularak başlıyor. Sosyal Güvenlik Kurum'nun hazırladığı tebliğe göre tetkik yaptıran hasta ikinci tetkik için en az 30 gün beklemek zorunda. Sosyal Güvenlik Kurumu, sosyal güvenlik reformunu tetkiklere sınırlama koyarak başlatmaya hazırlanıyor. 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girecek düzenlemeyle hastalar herhangi bir tetkikin tekrarlanması için en az...
 3. Kötü Haber Nasıl Verilir

  Kötü Haber Nasıl Verilir

  İstanbul'da üniversitede okuyan genç kız Ankara'daki babasına telefon etmiş;- ''Baba, merhaba Ben Lale''.- ''Ooooo Güzel kızım benim. N'abersin bakalim?''.- ''Hiç sorma babacığım. Hiç keyfim yok valla''.- ''Hayırdır? Bi sorun'mu var?''. Kız ağlamaya başlar babası ise üzüntü ve meraktan kafayı yemektedir;- ''N'ooldu kızım? anlatsana''.- ''Murat evi terketti. Boşanmak istiyormuş''.- ''Ne evi...
 4. kötü haber verme taktikleri

  kötü haber verme taktikleri

  Istanbul'da üniversitede okuyan genç kiz Ankara'daki babasina telefon etmis: -"Baba, meraba. Ben Lale...." -"Ooooo. Güzel kizim benim. N'abersin bakalim?..." -"Hiç sorma babacigim. Hiç keyfim yok valla..." -"Hayirdir? Bi sorun mu var?... Kiz aglamaya baslar; babasi ise üzüntü ve meraktan kafayi yemektedir: -"N'ooldu kizim? Anlatsana..." -"Murat...
 5. Ardadan kötü haber...

  Ardadan kötü haber...

  Arda durmak bilmeyince olcağı bu : )) Galatasaray Kaptanı Arda Turan'dan bir kötü haber daha .Sağ kasığından ameliyat olan Arda Turan'ın ağrıları bu kez sol kasığında. Arda'dan bir kötü haber daha Ligin ikinci yarısına yeni stadı TT Arena'da galibiyetle başlayan ve Florya'daki kara bulutları dağıtmayı başaran Galatasaray'da Arda Turan'ın sakatlığı sağlık heyeti ve teknik heyetin...

Sayfayı Paylaş