gebe
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Brovalya

  Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Brovalya (Browallia Speciosa) [​IMG] Patlıcangillerdendir. Anavatanı Güney Amerika ve özellikle Kolombiya'dır. Derin damarlı yeşil yaprakları vardır. Sonbahar mevsiminde açmaya başlayan mavi-mor renkli gösterişli çiçekleri, kış başına kadar açışını sürdürür. 15-25 cm kadar uzayabilir. Çiçek açma dönemi bitip de bozulmaya başlayan bitki gözden çıkarılmalıdır.

  Brovalya bitkisi tohumlarıyla üretilir. Sonbaharda çiçek açması için bitkinin tohumları ağustosta uygun toprağa dikilir. Bitkinin üzerinde yeşil sinek görüldüğünde, uygun bitki koruma ilacı kullanılarak yok edilmelidir.

  Brovalyaların Yetiştirilmesi için Gerekli Şartlar:

  Toprak: Humusça zengin bahçe toprağını sever. Bahçe toprağına bira kil ve yaprak çürüntüsü katılırsa, bitkiye uygun toprak hazırlanmış olur.

  Su: Bitki, çiçek açtığı dönem boyunca bolca sulanır.


  Işık: Güneşli ve çok aydınlık yerleri sever.
  Sıcaklık: Ilık ortamlar bitki için uygundur.

  Gübre: Onbeş günde bir, hafif sulandırılarak gücü azaltılmış standart sıvı gübre verilir.

  Saksı Değiştirme: Saksıda yetiştirildiğinde bir yıllık bitki işlemi uygulandığından, saksı değişimi söz konusu olmaz..

  Budama: Fazla uzayan sürgünleri koparılırsa, brovalya bitkisinin enine genişlemesi ve bol çiçek açması teşvik edilmiş olur.

   
Brovalya konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Brovalya (Browallia Speciosa)

  Brovalya (Browallia Speciosa)

  Patlıcangillerdendir. Anavatanı Güney Amerika ve özellikle Kolombiya'dır. Derin damarlı yeşil yaprakları vardır. Sonbahar mevsiminde açmaya başlayan mavi-mor renkli gösterişli çiçekleri, kış başına kadar açışını sürdürür. 15-25 cm kadar uzayabilir. Çiçek açma dönemi bitip de bozulmaya başlayan bitki gözden çıkarılmalıdır. Brovalya bitkisi tohumlarıyla üretilir. Sonbaharda çiçek açması için...

Sayfayı Paylaş