1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  Bu hastalık boşanma sebebi!!

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  Kalp krizi ve felç riskini de artırıyor.
  Apne, uyku sırasında ağız ve burun seviyesinde en az 10 saniye hava akımının kesilmesidir. Uyku apnesi kalp krizi ve felç riskini artırıyor. Horlamalar da evlilikte sorun yaratıyor. Kimi zaman boşanmaya kadar gidiyor. Sürekli yorgunluk iş yerinde güçlüklere yol açıyor.
  Erkekler neden daha çok horluyor?
  Horlama toplumda oldukça sıktır. Erkeklerde yüzde 40-45,bayanlarda ise yüzde 28- 30 oranında görülürken, yaşla beraber bu sıklık artar. Genel nüfusta erkeklerin yüzde 53, kadınların ise yüzde 38'inin ara sıra, yine erkeklerin yüzde 31, kadınların ise yüzde 19'unun ise alışkanlık şeklinde devamlı horladığı saptanmıştır. Yetmiş yaş civarında erkeklerde yüzde 85, kadında ise yüzde 75 oranında horlama gözlenmektedir. Aşırı horlayan, aşırı kilolu, orta yaşlı erkeklerde uyku apne sendromunun var olma olasılığı artmaktadır.
  Sürekli horlama hastalık habercisi midir?
  Şiddetli ve sürekli horlama, obstrüktif uyku apne sendromu olarak isimlendirilen ve hayati tehlike oluşturan hastalığın en önemli belirtisidir. Uyku apne sendromu uyku sırasında apne ataklarıyla seyreden ve bununla birlikte tıbbi bozukluklar içeren bir sendromdur. Bir saatteki apne sayısına apne indeksi denir ve apne genellikle 20-30 saniyede sona erer.
  Uyku apnesi evlilik sorunlarına yol açıyor mu?
  Uyku apnesi ile ilişkili olarak kalp krizi ve felç riski artmaktadır. Bununla birlikte horlamalar evlilikle ilgili sorunlara neden oluyor.

  Uyku apnesi hangi hastalıklara neden olur? Tüm apne atakları sonrasında hasta uyanır. Ancak hasta solunumun durduğunun ve uyandığının farkına varmaz. Bu uyuklamalar çalışırken, başkasıyla konuşurken görülebilir. Bu apneler esnasında oksijen miktarı düşer, beyin fonksiyonları etkilenir; hafıza kaybı, konsantrasyon eksikliği, dikkat toplayamama gibi nörolojik bozukluklar ortaya çıkar.
  Horlama şiddeti ölçtürülür mü?
  Horlamalarınız olduğunu biliyor ya da yatak partneriniz bunu ifade ediyorsa mutlaka şiddetinin değerlendirilmesi gerekir. Bazen solunum yollarını yani burun ve boğazda anatomik bazı bozukluklar nedeniyle problem olduğu tespit ediliyorsa buna yönelik önerilen tedaviyi uygulamak, ya da aşırı kilo nedeniyle sorun yaşanıyorsa gerekli zayıflama sürecine girmek, tıkayıcı bir durum yok ise uyku laboratuarında incelemeye alınması gerekir. Şiddetine bağlı olarak uyku uzmanı tarafından önerilen CPAP ve BİPAP gibi cihazların düzenli kullanılması gerekir.
  Uyku sorunlarında tedavi için nitelik neden önemli?
  Uyku bozukluklarının tedavisini belirlemede öncelikle uyku sorununun niteliğini ortaya koymak önemlidir. Klinik hikaye, yatak partnerinin aktardığı bilgiler ve gerektiğinde bazı laboratuar tetkikleri ile tanı ortaya konur.
  Uyku apnesinde belirgin yakınmalar
  Horlama : Hastaların yüzde 95'inde uyku sırasında nefes kesilmesi, boğulma ve zorlukla soluma nöbetleri (tanıklı apne) Yoğun gün boyu uyuklama: Yüzde 90'ında mevcuttur.
  Uyku apnesindeki diğer belirtiler nelerdir?
  Dikkat isteyen işlerde zorlanma
  Fiziksel olarak dinlendirmeyen uyku
  Uykudan yorgun kalkma
  Sersem gibi uyanma gibi şikayetler hastaların yüzde 40'ında olmaktadır.
  Kişilik değişiklikleri
  Anlama güçlüğü
  Sabah baş ağrıları:yüzde 30'unda
  Sık idrara kalkma
  İdrar kaçırma
  Cinsel isteksizlik ve işlev bozuklukları
  Çocuklarda kişilik sorunları
  Okul başarısızlıkları
  Fizik-zeka gelişim sorunları


   
Bu hastalık boşanma sebebi!! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. boşanma sebebleri

  boşanma sebebleri

  boşanma sebebleri bosanma sebebleri boşanmaya karar verme boşanmaya karar vermek boşanma kararı vermek Evlilik, her kurum gibi zaman zaman aksayan yönleri olan bir kurum, bu aksakliklar giderilemediginde ise sonuç ne yazik ki bosanmayla noktalaniyor. Evlilik süresince aileye yeni bir birey katildiysa bosanma daha sancili oluyor. Evliligin bitmesine yol açan sebepler çok çesitli olabilir, en...
 2. Boşanma Sebeplerinden Zina

  Boşanma Sebeplerinden Zina

  zina nasıl ispatlanır boşanmada aldatma nasıl ispatlanır Makale Özeti BOŞANMA Tarihi gelişimine baktığımız zaman, boşanma eski devirlerde de uygulaması olan oldukça eski bir kurum olduğunu görürüz. Aile kişiler kadar toplum içinde son derece önemli bir kurumdur. Evliliğin ufak tefek şeyler yüzünden sona ermesi düşünülemez. Anayasa 41'inci maddeye göre "Devlet aileyi korumak için gerekli...
 3. Kayınvalideye tükürmek boşanma sebebi

  Kayınvalideye tükürmek boşanma sebebi

  Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, açılan bir başka boşanma davasında da kayınvalidenin yüzüne tükürmeyi de boşanma nedeni saydı. Kararda, şöyle denildi: “Davalının sık sık evi terk etmeyi alışkanlık haline getirdiği, her seferinde aracılarla eve döndüğü evi terk etmesinin haklı bir nedene dayanmadığı, son defa evi terk etmesinin haklı bir nedene dayanmadığı, son defa evi terk etmiş olması nedeniyle...
 4. İslama Göre Boşanma Sebepleri

  İslama Göre Boşanma Sebepleri

  İslâm’da boşama, prensip olarak kocanın tek yanlı irâdesiyle ve mahkeme kararına gerek olmaksızın meydâna gelir Koca, bizzat boşayabileceği gibi, bir vekil aracılığı ile de boşayabilir Ya da karısına boşama yetkisi (tefvîz) verebilir Diğer yandan bazı boşanma sebepleri ortaya çıkınca, kadının da mahkemeye baş vurarak evliliğe son verdirmesi mümkündür Bu boşanma sebepleri altı maddede...
 5. Eşim beni aldatıyor, bu boşanmamız için yeterli bir sebep midir?

  Eşim beni aldatıyor, bu boşanmamız için yeterli bir sebep midir?

  eşim beni aldatıyor boşanabilir miyim,eşim beni sevmiyor ve aldatıyor boşanmam için yeterli midir,eşim beni başkasıyla aldatıyor boşanmak istiyorum, Evlenme ile kurulan evlilik birliği cinsel sadakat yükümünü de beraberinde getirir. Aldatma yani zina evlilik birliğine karşı yapılmış en büyük hakaret ve sadakatsizliktir. Bu sebeple mutlak bir boşanma sebebidir. Hâkim zinanın varlığını...

Sayfayı Paylaş