1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Bu Karar Türkiyeyi Üzecek

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Fransa'da parlamento, Türkiye'yi de doğrudan ilgilendiren anayasa değişikliği paketini kılpayı onayladı.
  Parlamentodaki oylamada, 539 ''evet'', 357 ''hayır'' oyu çıktı. Anayasa değişikliği paketinin onaylanması için parlamento üyelerinin beşte üçünün oyu gerekiyordu. Oylamada, 538'in altında ''evet'' oyu çıksaydı, Fransa'da uzun süredir yoğun tartışmalara yol açan paket reddedilmiş sayılacaktı.

  Anayasa değişikliği paketinin kıl payıyla da olsa kabul edilerek onaylanması, ''Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin başarısı'' olarak yorumlanıyor.

  Anayasa değişikliği paketi, gerek iktidar gerekse muhalefet partisi içinde derin görüş ayrılıklarına yol açmıştı.

  Parlamentodaki bugün düzenlenen oylamayla, 1958 yılında kurulan 5. Cumhuriyet tarihinde 24. kez anayasa değişikliğine gidilmiş oldu.

  TÜRKİYE'Yİ İLGİLENDİREN MADDE

  Parlamentoda kabul edilen anayasa değişikliği paketinin 33. maddesinde, AB'ye yeni üye olacak ülkeler için doğrudan referanduma gidilmesi şartı korundu. Ancak meclis ve senato üyelerinin beşte üçünün talep etmesi halinde cumhurbaşkanının, söz konusu ülkenin üyeliğinin onaylanmasına parlamentonun onay verip vermeyeceğine karar vermesi koşulu getirildi.

  Cumhurbaşkanının parlamentoyla ilişkilerini belirleyecek "kurumların reformuna" ilişkin anayasa değişikliği paketindeki Türkiye'yi ilgilendiren madde, uzun zamandır meclis ile senato arasında tartışmalara yol açmıştı.

  Mecliste daha önce kabul edilen maddede, "AB nüfusunun yüzde 5'inden fazla nüfusu olan ülkeler için doğrudan referandum şartının" korunması istenmiş, ancak Senato bu maddeyi "Türkiye gibi müttefik bir ülkeyle ilişkileri yaralayacağı" gerekçesiyle reddetmişti.

  Eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, AB'nin Türkiye ile tam üyelik müzakerelerine başlamasına onay vermesinin ardından, üzerindeki yoğun siyasi baskıyı giderebilmek amacıyla 2005 yılında AB'ye yeni üye olacak ülkeler için doğrudan referandum yapılmasına olanak sağlayan bir anayasa değişikliğine gitmişti.

  Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, özellikle küçük Balkan ülkelerinin AB üyeliklerinin referandumla engellenmemesi için, referanduma ya da parlamentonun onayına gitme kararının, cumhurbaşkanına verilmesini istemişti.

  Anayasa paketi, cumhurbaşkanının parlamento genel kurulunda da konuşma hakkına sahip olmasını öngörüyor. Yeni değişikliğe göre, cumhurbaşkanı üst üste en fazla iki dönem seçilebilecek.

  Bakanların, aynı zamanda büyük kentlerde belediye başkanı veya bölge konseyi başkanı olmasına da sınırlama getirilecek. Parlamentoya, anayasa mahkemesi veya önemli kamu kuruluşlarına yönetici olarak aday gösterilecek kişileri veto hakkı tanınıyor.

  internethaber.com


   
Bu Karar Türkiyeyi Üzecek konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Aysu Kayacı'nın bu açıklamaları Fatih Ürek'i üzecek.

  Aysu Kayacı'nın bu açıklamaları Fatih Ürek'i üzecek.

  Aysun Kayacı, Fatih Ürek'le başrolü paylaşacağı "Şeytanın Pabucu" filminden de söz etti. Kelebek'e konuşan Aysun Kayacı 4 yıldan sonra modelliğe geri döndüğünü, bu yüzden diyet yaparak bir beden zayıfladığını söyledi. Fatih Ürek’le "Şeytanın Papucu" adlı film için kamera karşısına geçen Kayacı, Ürek’le öpüşme sahnesini sorduğumuzda, "Hayal kırıklığına uğrattığım...
 2. ***türkiyeme***

  ***türkiyeme***

  Türkiye’me… Nerden baslasam… nasil baslasam… bilmiyorum… Icim icime sigmiyor seni düsündügümde… Her an isyan ediyorum senden uzak kalislarima.. Senden uzak hergün büyüyor icimdeki sizi Seninle olsam daha iyi olurmu.. Olur.. eminim.. cünkü sen varsin.. Cennet kokun saracak bedenimi.. Her sene sardigi gibi Ama beni yikan.. o gidislerim.. Seni mecbur terkedisilerim.. senden ayriliga mahkum eden...
 3. Türkiyede bu dernekler kurulsa

  Türkiyede bu dernekler kurulsa

  *Ayakla yoğrulmuş çiğköfte sevenler derneği *Yatağın altındaki canavardan korkan cocukları, orda bişey olmadığına ikna etmeye çalışan anne babalar derneği *Gazetelerin verdiği karton evleri yapıştırmaya çalışırken balici olan nesil'i iyileştirme hastanesi *Evde zaman geçirmeyi sevenleri kolundan tutup evine sokanlar derneği *Şu ana kadar hep iyi oldum bundan sonra şerefsizin önde gideni...
 4. Genç Kızlar Bu Gelinliklere Bakmadan Karar Vermeyin...

  Genç Kızlar Bu Gelinliklere Bakmadan Karar Vermeyin...

  Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
 5. 2011´de resmi tatiller üzecek!

  2011´de resmi tatiller üzecek!

  fransa resmi tatil günleri 2011 resmi 2011 yılında 14.5 gün resmi tatilin 6 günü hafta sonuna denk geliyor. ANKARA (ANKA) - 2011 yılında, yılbaşı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Cumartesi gününe Emek ve Dayanışma günü ise Pazar gününe denk gelecek. 19 Mayıs Perşembe günü, Zafer Bayramı ise Salı günü Cumhuriyet Bayramı ise Cuma günü yarım gün ve cumartesi günü tam gün...

Sayfayı Paylaş