gebe
 1. fırtına

  fırtına Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.895
  Beğenilen Mesajlar:
  29
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  Bülbülü Öldürmek Filimi

  Konu, 'Filim Tanıtımları Fragmanları' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

  To Kill a Mockingbird (Bülbülü Öldürmek) (1962)
  [​IMG]Bir dönem ırkçılığın kol gezdiği bir Amerikan dünyasında, insan sevgisi ve doğrulara verilen değerin anlatıldığı, Harper Lee’nin kaleminden romanlaşan mükemmel bir başyapıttır.

  Zencilerin ikinci sınıf vatandaş olarak kabul edildiği kasabada, bir kadına tecavüz davasında yargılanan Tom Robinson’ı (Brock Peters), insanın rengine değil de gerçek adalete inanan avukat Atticus Finch (Gregory Peck) savunacaktır. Saygıdeğer biri olmanın paradan daha değerli olduğunu çocuklarına da öğretmeye ant içmiş bu adam, tüm kasabaya iyilik yapmış olsa bile, yine de son davasından dolayı çevresinden tepki görür. Zencilerin en saygı duyduğu adam olan Atticus, inandığı değerler için kasabayı karşısına almayı göze alacaktır.

  Atticus’un çocukları Jem (Phillip Alford) ve Scout (Mary Badham), kasabanın meraklı yaramazlarıdır. Hakkında kötü şeyler bahsedilen hasta komşusu Boo’yu merak ettikleri için, sürekli o evin etrafında dolaşırlar. Aslında onlar da babaları gibi söylentilere değil, insanların fiziki görüntüsünün içinde saklanan kalbine bakmaktadır.

  Film, kitabın mükemmelliğini beyazperdeye yansıtmayı başarıyor. 1962 yılında siyah beyaz çekilmiş olan film, iyi yapımlar arasında yıllardır ön planda yer almaktadır. Ayrıca Harper Lee’ye ait olan ve Türkçeye de çevrilmiş “Bülbülü Öldürmek” kitabını okuyarak, kişiliklerin üzerindeki derin anlatımı ve aile diyaloglarını daha fazla irdeleyebilirsiniz. Kitabı ve filmi, mükemmel bir klasiktir.

   
Bülbülü Öldürmek Filimi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bülbül

  bülbül

  Orta Anadolu yöresi 1960’lı yıllardan itibaren ismi bağlama ile birlikte anılan, sadece geniş halk kesimlerinde değil, ciddi musiki çevrelerinde de taktir ve hayranlıkla dinlenen Neşet Ertaş’ı farklı bir bağlamda değerlendirmek gerekiyor. Çünkü o da aslında tam bir yöre sanatçısı, yani mahalli bir sanatçı olmasına rağmen yaygın şöhreti ve söylediği türkülerin popülaritesi ile ülke genelinde...
 2. Filiz

  Filiz

  Bayanların işlerinin hayırlı, kısmetli ve iyi sonuç vereceğini belirtir. Sağlık, huzur, bereket, bolluk, aşkta mutluluktur.
 3. File

  File

  Rüyada file görmek nimete isarettir. Elinde bos bir file ile pazarda dolastigini görmek, kismet aradigina; filesi dolu olarak evine döndügünü görmek, evine hiç beklemedigi bir yerden bir çok mal ve esya gelecegine; yolda bos bir file bulup aldigini gör-mek, birisinden bir is hususunda vaat aldigina, dolu bir file buldugunu görmek, kendisine büyük bir is hususunda teklif yapildigina delalet eder.
 4. Bülbül

  Bülbül

  Varlıklı, hayat dolu kadına, zengin erkeğe; hitabeti düzgün insana; güzel Ku'an okuyan kimseye; Kötü ortamda görülen bülbül şarkıcı kadın ve erkeklere, Kafes ya da sıkıntılı mahalde görülen bülbül, dili yüzünden sıkıntıya düşen insana delalet eder.Evlilikte ve aşkta mutluluk işaretidir. Rüyada bülbül güzel, mutluluk, verecek haberdir. Evlilikte ve aşkta mutluluk belirtisidir. Bülbül ötüyorsa...
 5. Bülbüller

  Bülbüller

  Sesinin güzelliği ile ün kazanmış olan ötücü bir kuş türüdür. 15-16 cm uzunluğunda, yumuşak gagali bir kuş türüdür, gaga canlı yem yiyecek şekilde evrimleşmiştir. Küçük böcekler, larvalar, solucan vb. gibi canlı yemleri ve küçük yabani meyveleri tüketirler. Bilinen pekçok cinsi vardır. Beyazkulak, kırmızı kulak, siyahkafa, sarikuyruk bülbül gibi. hayvanlar.org

Sayfayı Paylaş