Burcu Kara fan

Burcu Kara fan
burcu kara burcu kara fan boy boyu boyu kaç
"Haziran Gecesi" adlı dizinin Duygu'su Burcu Kara "Televizyon macerası beni buraya getirdi. Spikerlikle başladım, oyunculukla sürdü" diyorBurcu Kara, ekranda göründüğünden daha genç ve güzel görünüyor. Yirmi beş yaşın gençliği ve duru yüzünün güzelliği mavi gözlerinin ışıltısında kendini gösteriyor. Ekonomi mezunu aslında Burcu Kara. Ama üniversite ikiden beri televizyonla içiçe olmuş ve hayalinde hep televizyonla ilgili bir şeyler yapmak varmış. Eskişehir'de okurken oradaki yerel kanallarda sunuculuk yapmış.
İşler istediği gibi gitmeyince memleketi Bursa'yla dönmüş ve yatırım uzmanı olarak çalışmış iki yıl boyunca. Bu süreci şöyle anlatıyor: "Aklım fikrim hep televizyonculuktaydı. Onun için kendi mesleğimi yaparken mutlu olmadım. Olay TV'de çalıştım bir süre, program sundum. Ardından İstanbul'a gelip gitmeye başladım diksiyon, haber spikerliği eğitimi için. Bu böyle beş ay kadar sürdü."
Hayallerini gerçeğe dönüştürmek için Bursa-İstanbul arasında gidip gelirken şansı ve hocaları da Burcu Kara'ya çok yardım etmiş... "Spikerlik kursundaki hocalarım beni Kanal D'nin yöneticileriyle tanıştırdılar. Onlara çok şey borçluyum bu anlamda. Fatih Altaylı'yla tanışmama hocalarım aracı olmuştur. İlk olarak muhabirlik ile başladım, daha sonra haber spikerliği geldi. İki yıla yakın orada çalıştım, sonra ayrıldım, yaklaşık bir buçuk yıldır Cine 5'te "Cine Cinema" adlı programı sunuyorum. Haftada bir günümü alıyor bu program."

EĞİTİM ALDIM...
Konservatuvar kökenli olmadığı halde eğitimin çok önemli olduğunu vurguluyor ve haber spikerliğinden oyunculuğa nasıl geçtiğini anlatmaya başlıyor sorunca: "Haber spikerliği yaparken de oyunculukla ilgili teklifler geliyordu ama benim biraz duygusal bir yapım var. Yapamam, işime ihanet edemem diye düşünüyordum. Daha sonra zaman bunu gerektirdi. Abdulleh Oğuz ve Ajans'la anlaştım. Yapımcılarla tanışınca teklifler gelmeye başladı, böyle bir süreç yaşadık. Haziran Gecesi ve Duygu rolü oldu sonunda."

GARİP AKSİLİKLER
Bu kadar teklif arasından neden Haziren Gecesi'ni tercih ettiniz diye soruyorum:
"Aslında Haziran Gecesi'nden önce de birçok proje geldi. Hatta iki tanesi netleşti fakat, biri kanala satılamadı, biri yayından kaldırıldı. Böyle garip aksilikler oldu ama ben hep benim için en güzeli, en doğrusu olsun istedim. Olabilecek en iyi projeyle, en iyi yerden başlamak istedim. Sonra Duygu karakteri için beni Mahinur Ergün, Özcan, Faruk Bey, hepsi çok beğenmişler. Çok iyi yapar bu işi demişler. Ardından deneme çekimleri oldu ve bende karar kıldılar. Ben zaten Duygu karakterini çok sevmiştim, yapabileceğime çok inanmıştım. Bu şekilde başladık Haziran Gecesi'ne."

"Mutlu olmak için çalıştım"
-Henüz çok genç olmanıza rağmen spikerlikten yatırım ortaklığına kadar pek çok işle uğraştınız. Şu an oyunculuk yapmaktan mutlu oluyor musunuz?
"Oyunculuk yapmadan oyunculuk hakkında yorum yapmak hiç olmayacak bir şeymiş. Ben oyunculuk yapmaya başladıktan sonra bunu anladım. Çünkü çok başka bir şey. Başka biri oluyorsun. Oyunculuğu tabii ki düşünüyordum ama mutlaka oyunculuk yapacağım diye bir iddiam da yoktu. Balık burcu olduğum için de sanatla uğraşmayı seviyorum. Yağlı boya ve müzikle uğraşıyor, şiir ve senaryo yazıyorum"

USTALARLA ÇALIŞMAK
-Diziye dönelim. Usta oyuncularla çalışmanın avantajları var mı?..
"İlk projem, oyunculuk eğitimim yarım kaldı, tamalayamadım, bunun verdiği sıkıntıyla birlikte çok iyi oyuncularla çalışmaya başladım. Çok kişi izliyor diziyi, karşımdaki Özcan Deniz, çok geniş bir kitlesi var, o kadar kişinin arasından seçilmişsin, insanlar sana güvenmiş başarılı olmak zorundasın ve bunların hepsi üzerinde bir baskı yaratıyor. Ama ben bunu hep iyi yönde kullanmaya gayret ettim, karamsarlığa, acabalara çok yer vermedim"

DUYGU OLABİLMEK
-İşinizi bu kadar özenli yapıyorsunuz... Burcu Kara, çekimler başlamadan önce de Duygu olabilmek için neler yaptı?
"Duygu kocasına aşık ve mücadele etmek zorunda ama duygularını çok da belli ederse Baran'ı tamamen kaybedebilir. Psikolog olmasının verdiği bir güven var, güçlü olmaya çalışıyor. Bunun öncesinde çok düşündüm ben Duygu olsam diye. Benim başıma gelse ne yaparım dedim. Kötü olur herhalde ama ben de sonuna kadar mücadele ederim. Fiziksel olarak da saçlarımı sararttık role hazırlanırken. Yaşımdan daha olgun görünmem gerekiyordu çünkü."

10 parmağında 10 marifet
-Yaptığınız işe o kadar inanıyor ve o kadar Duygu'yla birlikte yaşıyorsunuz ki, Duygu'nun ruh hali zaman zaman Burcu'yu da etkiliyor mu?
"O gün kötü bir sahneyle bittiyse ben de fena oluyorum, ama duygu mutluysa ben de sete mutlu gidip mutlu geliyorum. Senaryoyu aldığım zaman elime 'bugün de mi ağlayacağım' diyorum bazen, o hüzne kapılıyorum ve o ruh haliyle gidiyor o gün."
-Peki, böyle günlerde deşarj olmak için neler yaparsınız?
"Yağlı boya yapıyorum, resime karşı ilgim var. Bir de ben gece çok gezip tozan, gece dışarı çıkan bir insan değilim. Hem üzülmek, yıpranmak, yüzümü eskitmek istemiyorum, hem de evime çok düşkünüm. Kardeşimle yaşıyorum zaten. Arkadaşlarımla evde oturmayı, sohbet etmeyi, yemek yapmayı, DVD izlemeyi seviyorum ben. Takı yapmak gibi ev işlerinden de hoşlanıyorum aslında. Şiir yazmayı çok severim, aklıma gelen her şeyi anında not alırım."

Kaynak: Yeni asir gazete
 
Üst