Burnumde geniş gözenekler var ne yapabilirim?

Uzman SühaN

Administrator
Burnumde geniş gözenekler var ne yapabilirim?
burundaki gözenekler nasıl temizlenir,burundaki gözeneklere ne iyi gelir,burundaki gözenekler nasıl sıkılaştırılır,burundaki gözenekleri sıkılaştırmanın yolları hakkında bilgiler


bu.jpg

Yağlı cildin kırışıklık oluşumunu geciktirmesi gibi çok önemli bir avantajı olmasına karşın gözeneklerin genişlemesi ve sivilce gibi bazı dezavantajları da bulunuyor maalesef. Gözeneklerin fazla büyümemesi için altın bir kural var: “sabah ve akşam cildi yağdan, kirden arındırmak”.

Burun Bölgesindeki Geniş Gözenekler İçin Ne Yapmalı?

Burun bölgenizde çok sayıda siyah nokta, gözeneklerde yağ birikmesi varsa cilt temizleme rutini oluşturmadan önce bunlardan tamamen kurtulmak iyi bir seçim olacaktır. Çünkü uzun süredir tıkalı olan gözenekleri evde uygulayacağınız herhangi bir yöntemle açmak mümkün olmayabilir. Cildinizi bir uzmana temizlettikten sonra gözeneklerin sıkılaşması ve tıkanmaması için kendinize bir bakım rutini oluşturabilirsiniz.

Öncelikle cildi derinlemesine temizleyen bir temizleme sütü ya da yüz yıkama jeli alarak işe başlayın. Bu ürünü her gün kullanacağınız için kaliteli olmasına, alkol içermemesine ve cildinizi aşırı kurutmayan bir ürün olmasına özen gösterin. Eğer peeling etkili bir ürün kullanıyorsanız cildinizi tahriş etmemek için fazla bastırmadan, dairesel hareketlerle yüzünüze sürün. Bu ürünleri kullandıktan sonra cildinizi bol su iyi durulayın.Geniş gözenekleri temizlemenin en iyi yolu önce onları olabildiğince açmaktır. Bunun için en iyi çözüm sıcak suyla, bol buharlı bir duş almaktır. Duş almak istemiyorsanız tencereyi 1/3 oranında su doldurup kaynatın daha sonra yüzünüzü 10-15 dakika buhara tutun. Gözenekler iyice açıldıktan sonra biriken yağları ve siyah noktaları temizleyebilirsiniz.

Güzellik ürünlerinin satıldığı marketlerde özellikle geniş gözenekler için temizleyici sıvılar ve kremler bulabilirsiniz. Ben bunları sık kullanma taraftarı değilim ancak en azından bir kaç hafta deneyebilirsiniz.

Geniş gözenekler için çok acil bir çözüm arıyorsanız burnunuza 10-15 dakika soğuk kompres yapabilirsiniz. Soğuk su gözenekleri küçültürken sıcak su açılmalarını sağlar.

Sonuç olarak burun veya cildinizin diğer bölgelerindeki gözenekleri küçültmek için yapmanız gereken cildinizi temiz tutmak, kurumasını önlemek ve düzenli aralıklarla (5-6 ayda bir) cilt temizliği yaptırmaktır
 
Üst