Burun Estetiği (Rinoplasti)

B

beautyforever

Yeni Üye
Üye
Burun Estetiği (Rinoplasti)
Burun estetiği plastik cerrahi hastaları arasında uzun yıllardır güncelliğini korumuştur. Yüz orta bölgesinde yer alan burun karşıdan bakışta ilk göze çarpan yerleşimde olduğundan estetiği de önem kazanmaktadır.
Burun estetiğinde burun kemik yapısı, burun genişliği, önceden çarpma vurma olup olmadığı, nefes almada zorluk olup olmadığı, eğrilik (deviasyon) olup olmadığı yapılacak ameliyatı planlamada önemli kriterlerdir.
Genel olarak söylenen ifade burun ameliyatının 1 kez doğru şekilde yapılması halinde kalıcı olmasıdır. Bu söylemin temeli 2. -3. Kez burun tekrar ameliyat edildiğinde oluşan yapışıklıklar nedeniyle burun formunun tekrar kazanılmasının daha zor olmasıdır. Fakat gerektiğinde düzeltme amaçlı ameliyat yapılabilmektedir.
Estetik burun ameliyatı 2 şekilde yapılabilmektedir.
1- Açık teknik (open Rinoplasti) 2- Kapalı teknik
Bu iki teknikte küçük kesilerle girilerek burun içi kıkırdak yapısı şekillendirilir, burun kemiği fazlası alınır ve estetik dikişle burun tekrar kapatılır. Bu iki tekniğe karar vermede izden çok içeride yapılması gereken düzeltme önemlidir. Aşırı eğrilik, nefes alamama gibi problemler mevcutsa tüm burun içi yapıların kolayca görüldüğü açık tekniğin tercih edilmesi alınacak sonuç açısından daha avantajlıdır. Bu durumda çok küçük bir kesi için mutlaka kapalı teknikle ameliyat olmasını istemek sonucu etkileyecektir.
Burun ameliyatı için ayrıntılı muayene sonrası randevunuz verilir. Sabah erken saatte aç gelmeniz istenir. Hastaneye geldiğinizde sizi anestezi doktoru, servis hemşiresi, ameliyat hemşiresi ve plastik cerrahınızdan oluşan bir ekip karşılar. Gerekli muayene ve tetkikler sonrası fotoğraf ve gerekli çizim işlemleri yapılır. Daha sonra ameliyata girersiniz. Ameliyat genel anestezi yani narkozla yapılır ve yaklaşık 1 saat sürer. Ameliyattan çıktığınızda burun deliklerinize tampon yerleştirilmiş ve burun üstünde alçı konmuş halde uyanırsınız. Bu aşamada ağızdan nefes almak önemlidir. Bu konuda zaten ameliyata girerken uyarılırsınız. O gece genelde hastanede kalmanız önerilir ve size buz kompres tedavisi uygulanır.
Ameliyat sonrası 2. Gün tamponlarınız korkutulduğu kadar ağrı duymadan çıkartılır, alçınız da 7. Gün çıkmış olur. Ortalama işe dönüş süresi 10-15 gündür. Morluklar ortalama 10 günde şişlikler ise 3. Ayda geriler. Burunun tam formunu bulması 1 yıl sürer bu sebeple bir düzeltme yapılacaksa en erken 6. Aydan itibaren yapılması önerilir.
Açık teknikte burun deliklerinin ortasında kalan burun bölümü orta hattında karşıdan bakışta fark edilmeyen bir alanda dikişleriniz olur ve 7. Gün alınır. Burun deliklerinin içine konan dikişler eriyen dikiştir, kendi kendine düşerler.
19.jpg
 
benimm ben

benimm ben

Yeni Üye
Üye
Allaha şükür burnumdan memnunum ve sağlık sorunumda yok.paylaşım için tşk.ler canım
 
B

beautyforever

Yeni Üye
Üye
Rica ederim...Sorunu olan arkadaşlara faydası olsun diye bir bilgi..ne kadar bilgi okadar başarı...
 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Misafir
M
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Misafir
M
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
10K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
THESECRET
Cevaplar
4
Görüntüleme
6K
R
Üst