Etiketler:
 1. suskun_gız

  suskun_gız Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.356
  Beğenilen Mesajlar:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir

  Burun Kanamalari

  Konu, 'İlk Yardım Çeşitleri' kısmında suskun_gız tarafından paylaşıldı.

  Burun kanaması deyip geçmeyin. Burun kanamaları ço unlukla can sıkıcıdır, bazen korkutucu ve yaşamı tehdit edici bile olabilir. Uzmanlar burun kanamalarını iki gruba ayırmaktadırlar.
  1. Ön burun kanamaları: Burnun ön kısmından gelen kanamalardır. Ayakta duran ya da oturan kişide bir burun deli inden akan kanama şeklinde kendini gösterir.
  2. Arka kanama: Burun arkasından ve derinden olan kanamadır. Kanama genize do rudur. Otururken veya ayakta dururken bile kanama bo aza do ru olur. Hasta sırt üstü yattı ında ön kanama bile olsa her iki yönde kanama olabilecektir.
  Arka burun kanamalarının tanınması çok önemlidir.Bu kanama tipi oldukça şiddetlidir ve bir uzmanın takibini gerektirmektedir. Arka kanamalar ço unlukla yaşlı kişilerde görülür. Bu hasta grubu genellikle yüksek kan basıncı (tansiyon) olan kişiler ya da travma geçirmiş kişilerdir.
  Burun kanamaları çocuk yaş grubunda genellikle ön kanama tipinde olmaktadır. Kuru hava veya kış aylarında görülen kabuklanmalar kanamaya neden olmaktadır. Bundan korunmak için nemlendirici bir kremi burunun orta bölmesine parmak ucu ile sürmek yararlı olacaktır. Bu amaçla vaselin ve viks faydalı ilaçlardır. Günde üç defa kullanılması önerilir ancak gece yatmadan önce sürmek yeterlidir. Burun kanaması sık tekrarlıyorsa doktorunuza görünmenin faydası vardır.
  Siz ya da çocu unuzda ön burun kanaması varsa şunları uygulayınız.
  1. Burnun uçtaki yumuşak kısmını baş parma ınızla di er iki parma ınız arasına alınız.
  2. Burnu parmakla sıkıştırılmış olarak yüzünüze do ru bastırınız.

  3. Beş dakika böyle bekleyiniz (Saat tutunuz). 4. Başınızı kalbinizden daha yüksek tutmaya dikkat ediniz. Bu nedenle oturunuz ya da başınız daha yukarıda uzanınız.
  5. Burun ve yana ınıza buz tatbik ediniz (Bir plastik torba içinde buz doldurarak).
  KANAMA DURDUKTAN SONRA YENİDEN KANAMAYI ÖNLEMEK
  6. Sümkürmemeye özen gösteriniz.
  7. Yerden a ır bir şey kaldırmak ya da buna benzer zorlayıcı hareketler yapmayınız.
  8. Başınızı mutlaka gö sünüzden daha yukarıda tutmaya çalışınız.
  TEKRAR KANAMA OLURSA
  9. Burun içindeki tüm pıhtıları sümkürterek temizleyiniz.
  10. 3, 4 defa her iki burun deli ine dekonjestan burun spreyi sıkınız (Otrivine, Burnil, Faral v.b.).
  11. Tekrar en baştaki 1. ve 3. basamaktaki gibi buruna baskı yaparak sıkınız.
  12. Doktorunuzu arayınız.
  DOKTURU NE ZAMAN ARAYALIM YA DA ACİL SERVİSE BAŞVURALIM !
  E er, kanama durmuyorsa veya yeniden kanamaya e ilim gösteriyorsa.
  E er, kanama çok hızlı ve kan kaybı miktarı çok fazla ise.
  E er, kanama nedeniyle yorgunluk ve halsizlik hissediliyorsa.
  E er, kanamanız burun önüne kanamadan çok, bo az arkasına do ru oluyorsa.


   
Burun Kanamalari konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Burun

  Burun

  rüyada burun kemiği görmek Burunda görülen mükemmellik ve güzellik dünyada iyi yaşamaya, Burunda görülen noklanlık ve çirkinlik kişinin işindeki ve davramışlarındaki noksanlık ve çirkinliğe, Burundan malum olan sıvının gelmesi kadri yüce bir insandan iyilik görmeye, Burna sinek vss. girmesi sıkıntıya, burundan böyle bir şey çıkması evlad sahibi olmaya, Burnundan konuşmak nimet ve mevkinin...
 2. Burdasın..........

  Burdasın..........

  Burdasın yanımdasın biliyorum Mum ışığımın zerafetinde ağlayan yalnızlığımsın yine bu gece Dur gitme, bekle! Eriyip gidemezsin beni bırakıp. Mum biter, gece söner ama korkarım, beceremem karanlıkta şiir yazmayı sana. Sen hep burdasın, odamdasın biliyorum Olur ya, sıkılırsan eğer git, gez de gel biraz ama dön ne olur yine yanıma. Korkarım, ağlamayı beceremem karanlıkta....
 3. Burun tıkanıklığı

  Burun tıkanıklığı

  Özellikle ülkemiz insanının burun yapısının kemikli olması ve insanların bir çoğunda allerjik hastalıkların sık olması nedeniyle burun tıkanıklığı şikayeti en sık rastladığımız şikayetlerden birisidir. Bu nedenle sevgili Melekler sizlere bu konuyu açarak yardımcı olmak istedim. Umarım beğenirsiniz...:) Burun Tıkanıklığı Sebepleri Nelerdir: Burun tıkanıklığına anatomik, iltihabi ya da...
 4. Burun Felsefesi

  Burun Felsefesi

  burun güzelliği burun estetiği Sevgili melekler, bu yazımızda burun güzelliği ve burun felsefesi ile ilgili çok ilginç bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.. :) Türkiye'de yapılan estetik operasyonlarda burun estetiği ameliyatları ön sıralarda yer alıyor. Bu ameliyatların nasıl yapıldığını muhtemelen pek çoğunuz biliyorsunuzdur veya burun ameliyatı geçirmiş kişilerdeki değişimi ve...

Sayfayı Paylaş