Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Burun TikanikliĞi - Septum Devİasyonu

  Konu, 'Estetik-Plastik-Cerrahi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Burun boşluğu, septum adı verilen burun orta kısmında bulunan ve dikey yönde uzanan yapı ile ikiye bölünür. Septum ön kısmı kıkırdak, arka kısmı kemik yapıda olup, üzeri mukoza ile kaplıdır. Gerek gelişim sırasında septumun aşırı büyümesi ve çervesine sığamayıp S veya C şeklinde kıvrılması, ya da buruna gelen darbeler sonucunda oluşan kırıklara bağlı olarak septum normal yapısını kaybedebilir. Septumun kıvrılması ya da kalınlaşması, burun içindeki hava yolunu daraltır veya tamamen tıkar. Burundan nefes alınmaması durumunda hasta ağızdan nefes almaya başlar ki bu duruma dayanılması çok zordur. Özellikle beslenme sırasında hasta nefes alamadığı için zorlanır, uyurken horlama olabilir, yine ağız solunumu nedeniyle üst solunum yolu enfeksiyonları ortaya çıkabilir.
  Burun tıkanıklığı ya da septum deviasyonu ameliyatı ile birlikte burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı da aynı seansta yapılabilir. Ancak bu işlemin her iki ameliyat konusunda birden tecrübeli olan tercihan Plastik Cerrah tarafından yapılması önerilir. Özellikle septum kıkırdağı çıkarılırken eğer estetik ameliyat birlikte ayplacak ise burun sırtından fazla kıkırdak ve kemik çıkarılırken setum üst kenarında 1 cm eninde kıkırdak korunmalıdır. Aksi halde burun sırtında çökmeler olabilir. Burun mukoza yapısı ve konkalar, burun içine giren havanın hem nemlenmesini, hem ısınmasını hem de zararlı tozlar veya parçacıkların filtre edilmesini sağlar. Burnun tıkalı olması durumunda bu işlevler ortadan kalkacak ağızdan alınan hava direkt olarak akciğerlere girecektir.
  Septumun eğrilmesi bazen sadece hava yolunu daraltmakla kalmaz, burun şeklinde dıştan farkedilecek şekil bozukluklarına, eğrilmelere sebep olabilir. Acil durumlar dışında septum veya burun kemiklerine uygulanacak cerrahi girişimler için hastanın 18 yaşına gelmesi beklenir. Genellikle septum cerrahisi uygulanacak hastalar eğer burunda şekil bozukluğu varsa, aynı ameliyatta estetik girişimin de yapılmasını isterler. Hem septum cerrahisi hem de burun estetiği aynı ameliyatta yapılabilmekte, özellikle eğri burunlarda bu uygulama daha avantajlı olabilmektedir. Ancak her iki ameliyatın aynı bölgede ve içiçe olması nedeniyle bazı çok önemli noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi, septumdan kıkırdak ve kemik çıkarılırken, üstte ve önde ortalama 1 cm. eninde bir köprü bırakılması gereklidir. Buna dikkat edilmemesi halinde burun sırtında çökmeler ya da burun ucunda şekil bozuklukları ortaya çıkabilir.

  Yapılan hatalardan diğeri de bu kısımlar bırakıldığı halde ameliyat sırasında yırtılabilmesi ya da kırılabilmesidir. Yine septum cerrahisinde önemli bir konu, septum mukozasının korunmasıdır. Dikkatsiz veya özensiz yapılan ameliyatlarda, mukoza parçalanabilmekte yada yırtılmalar ve doku kayıpları sonucunda "septum perforasyonu" denilen burun orta kısmında deliklerin oluşmasıdır. Bunların onarılması için ayrıca ameliyat gerekecektir. Septum cerrrahisinde amaç, eğer kalınlaşan ya da kıvrılan kısımlar varsa, öncelikle bir takım çiziklerle (skorlama) kıkırdak şeklinin düz hale getirilmesi, getirilemiyorsa, bu kısımların zarlarının (perikondrium) korunarak çıkarılmasıdır. Bazı durumlarda, çıkarılan kıkırdak çeşitli metodlarla örneğin birtakım dikişlerle düzleştirilerek tekrar yerine konabilir.

  Burun tıkanıklığına neden olabilen diğer bir sebep ise, burun boşluğunun yan duvarlarında bulunan "konka" adı verilen mukoza kıvrımlarının kalınlaşması ve hava yolunu tıkamasıdır. Özellikle tekrar eden enfeksiyonlar, sinüzit (yanaktaki kemik içindeki hava boşluklarının iltihabı) gibi durumlar konkalarda büyümeye sebep olabilir. Konkaların büyümesi ayrıca sinüzit nedeni de olabilir. Bu durumda konkaların büyüyen kısmının ya koterize edilerek yakılması, ya da kısmen kesilerek çıkarılması gerekir. Ancak gereğinden fazla konka çıkarılması da yine zararlı olup, burunda kuruluklara ve enfeksiyona neden olabilir. Çıkarılacak kısmın miktarının çok hassas ayarlanması gerekir.


  Diğer önemli konu hava yolundaki tıkanıklık açılırken, önden arkaya tamamının değerlendirmeye alınmasıdır. Ön tarafa çok iyi bir girişim yapılıp arka tarafta eksik kalacak bir septum girişimi hiç bir işe yaramayacaktır. Bu nedenle ameliyat sırasında havayolunun tamamının açılıp açılmadığı iyice kontrol edilmelidir. Septum girişimlerinde ameliyat sonunda septuma hafif bir basınç uygulayarak kanamaların önlenmesi ve dokular sertleşene kadar belli bir şekilde kalması amacıyla burun boşluklarına özel tamponlar uygulanır. Hastaların önemli bir korkusu da bu tamponların çıkarılması sırasında oluşabilecek ağrı ve acıdır. Günümüzde artık eskiden kulllanılan uzun tamponlar yerine çok daha kısa olan ve içinde kanama durdurucu özelliği olan maddeler bulunan özel tamponlar kullanıyoruz. Bu tamponlar çıkarılırken de hasta neredeyse hiçbirşey hissetmemektedir. Tamponlar ortalama 2-4 gün burun içinde tutulmaktadır. Daha uzun süre tampon burun içinde bırakılacak olursa çeşitli enfeksiyonlar oluşabilir. Çok zorunlu ise tampon çıkarılıp yenisi konabilir. Konulacak tampon hiçbir zaman aşrı büyük olmamalı septum dokusunu çok sıkıştırmamalıdır. Aksi halde septum mukoza dokusunun kanlanması bozularak enfeksiyonlar, nekrozlar ve sonuçta septum delinmeleri oluşabilir..


   
Burun TikanikliĞi - Septum Devİasyonu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Burun

  Burun

  rüyada burun kemiği görmek Burunda görülen mükemmellik ve güzellik dünyada iyi yaşamaya, Burunda görülen noklanlık ve çirkinlik kişinin işindeki ve davramışlarındaki noksanlık ve çirkinliğe, Burundan malum olan sıvının gelmesi kadri yüce bir insandan iyilik görmeye, Burna sinek vss. girmesi sıkıntıya, burundan böyle bir şey çıkması evlad sahibi olmaya, Burnundan konuşmak nimet ve mevkinin...
 2. Burdasın..........

  Burdasın..........

  Burdasın yanımdasın biliyorum Mum ışığımın zerafetinde ağlayan yalnızlığımsın yine bu gece Dur gitme, bekle! Eriyip gidemezsin beni bırakıp. Mum biter, gece söner ama korkarım, beceremem karanlıkta şiir yazmayı sana. Sen hep burdasın, odamdasın biliyorum Olur ya, sıkılırsan eğer git, gez de gel biraz ama dön ne olur yine yanıma. Korkarım, ağlamayı beceremem karanlıkta....
 3. Burdumda Deviasyon sorunu varmış bu nedir =

  Burdumda Deviasyon sorunu varmış bu nedir =

  ARkadaşlarım plastik cerrah olan bir tanıdığımın doktoruna gittim ve bende yani burnumda daviasyon problemi olduğunu söyle ve ameliyat olmam gerektiğini söyledi bu problem tam olarak nedir hiç karşılaşan oldumu.
 4. Deviasyon ve Ameliyatı Hakkında Bilgiler

  Deviasyon ve Ameliyatı Hakkında Bilgiler

  deviasyon ameliyatı nedir nasıl yapılır hangi durumlarda gerekir sonuçları ile ilgili bilgiler burada melekler Deviasyon halk arasında burunda kemik veya eğrilik olarak adlandırılır melekler :) Sık sık burun tıkanıklığı yaşayan,horlama problemi olan,gıcık ve öksürükle boğuşan,tat alma sorunlarıyla uğraşan kişilerin deviasyon problemleri olması muhtemeldir.Bu sebeple bu tarz durumlarda en kısa...
 5. Burun estetiğinde deviasyon

  Burun estetiğinde deviasyon

  Burun estetiği, Bilgisayarda burun tasarımı, Burunda deviasyon, Burun revizyonu, Burun ucu estetiği, Estetik burun hakkında bilgiler Daha önce burun operasyonu olmuş ve sonucundan memnun olmayan kişiler için ikinci operasyon olması gerekmektedir. Bu tür ikinci operasyonlar revizyon veya deviasyon olarak geçmektedir. Daha önce burun operasyonu geçiren ve sonucundan memnun kalmayan...

Sayfayı Paylaş