Burun tıkanıklığına ve akıntısına ne iyi gelir ?

Uzman SühaN

Administrator
Burun tıkanıklığına ve akıntısına ne iyi gelir ?
Burun akıtısı çok yaygın ve can sıkıcı bir sorundur. Sinüs ve burun kanallarında artmış mukus olduğunda ortaya çıkar. Artan mukus üretimi, vücudun soğuk veya grip virüslerine, tahriş edici maddelere ve allerjenlere vücudun dışına akmasının yoludur.Burun akıntısı için en yaygın nedenlerden bazıları soğuk , alerjik reaksiyon , sinüs enfeksiyonu ve havada ani bir değişikliktir . Zamanında tedavi edilmezse, öksürük, kulak ağrısı , baş ağrısı ve diğer sorunlara neden olabilir. Pek çok basit ev ilaçları anında rahatlamanızı ve belirtilerinizin yoğunluğunu herhangi bir yan etki yaratmadan azaltabilir..


burun akıntısı.jpegBurun akıntısına ne sebep olur?

Burun akıntısının birçok potansiyel nedeni vardır. En yaygın olanlarından bazıları, enfeksiyonlar ve alerjileri içerir.Alerji olduğunuz belirli maddeleri teneffüs etmeniz, yemeniz veya dokunmanız durumunda burun akıntısına maruz kalabilirsiniz.Allerjik reaksiyona neden olan materyallere alerjen denir. Yaygın alerjenler arasında toz, evcil hayvan tüyleri ve çimen bulunur. Vücudunuz allerjenlere zararlı bakteriler gibi sanki benzer bir şekilde tepki verir ve burun akmasına neden olur.

Burun akıntısını nasıl tedavi edebilir?

Önerilen tedavi planınız, burun akıntısınızın altında yatan nedene bağlı olacaktır. Çoğu durumda, basit ev ilaçları kullanarak belirtilerinizi hafifletmek için gerekli adımları atabilirsiniz.Tüm burun akıntı vakalarını engelleyemezsiniz. Ancak aşırı burun akıntısına neden olan bazı durumların gelişme riskini azaltmak için gerekli önlemleri alabilirsiniz.

Burun tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı, burundaki normal yapıların anatomik anormalliklerinden veya burunda şişmeye neden olan iltihaplanma süreçlerinden dolayı ortaya çıkabilir.Burun tıkanıklığı, burun hava yolunun tıkanmasına, normal solunum ve mukus drenajını bozabilen ve baş ağrıları, tekrarlayan sinüs enfeksiyonlarına ve horlama gibi birçok başka semptoma yol açabilir. Genellikle sinüs enfeksiyonu gibi başka bir sağlık sorununun bir belirtisidir. Ayrıca soğuk algınlığı sebep olabilir.Evde ilaçlar, özellikle soğuk algınlığının neden olduğu burun tıkanıklığını hafifletmek için yeterli olabilir. Bununla birlikte, eğer kronik ya da uzun süreli tıkanıklık yaşarsanız, tıbbi tedavi almalısınız.Bir haftadan uzun süren tıkanıklık sıklıkla altta yatan bir sağlık sorununun bir belirtisidir.Burun tıkanıklığı ve burun akıntısı için aşağıdaki önerileri uygulayarak bu problemlerden kurtulabilirsiniz.

1. Tuzlu su

Tuzlu su burun akıntısına eşlik eden tahrişi hafifletmek için en iyi ev ilaçtır. Tuzlu su mukusun inceltilmesine yardımcı olacak , böylece atılması daha kolay ve rahat hale gelecektir.
Bir buçuk tatlı kaşığı tuzu iki fincan damıtılmış ılık suyla karıştırın.
Damlalık kullanarak başınızın arkaya eğik olarak her burun deliğine birkaç damla solüsyon olarak damlatın
Solüsyonun hızlı akışı için hafifçe teneffüs edin. Sonra fazla mukus ve çözeltiyi çıkarmak için sümkürün.

2. Buhar

Buhar aynı zamanda burun akışı için etkili bir evde ilaçtır. Burun akıntısına ve hapşırıklığa neden olan aşırı mukus temizlenmesine yardımcı olur.
Suyu kaynatın ve bir kaba alın.Başınızın üzerine örtü çekin ve buharı tenefüs edin .Bir kaç dakika bu şekilde durun.

3. Hardal Yağı

Hardal yağı, burun akıntısının çeşitli semptomlarından anında rahatlama sağlayacak antibiyotik, antiviral ve antihistaminik özelliklere sahiptir. Kaynamış suya biraz hardal yağı koyun ve yukarda anlattığımız gibi buharını tenefüs edin.

4. Zerdeçal

Zerdeçalı , güçlü bir antioksidan, anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir ve bu da burun akıntısının yanı sıra soğuk algınlığı tedavisinde de etkili olmaktadır .Bir çay kaşığı zerdeçal tozunu bir bardak sıcak sütle karıştırın ve yatmadan önce için. Grip,burun tıkanıklığı,astım , öksürük gibi bir çok hastalığa bu karışım iyi gelmektedir.

5. Zencefil

Zencefil, burun akıntısının çeşitli semptomlarından hızlı rahatlama sağlamaya yardımcı olan antiviral, antitoksik ve antifungal özelliklerin yanı sıra çok çeşitli antioksidanlara sahiptir.Zencefil kökünü ince dilimler halinde kesin, bir bardak suya koyun ve çay yapmak için bir süre kaynatın. Tatlandırmak için küçük bir bal ekleyin ve günde 2 defa için..


6. Sarımsak

Sarımsak, burun akıntısı için harika bir antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir. Çiğ olarak yada yemeklerde tüketebilirsiniz.

Bahar ayında bir çoğumuz burun tıkanıklığı ve burun akıntısıylakarşı karşıya geliyoruz. Bu yüzden verdiğimiz önerileri dikkate alarak uygulayın. Hijyene dikkat edin sık sık ellerinizi yıkayın. Burun akıntısın dan dolayı burnunuzun içi dışı tahriş olup kabuklanabilir. Burnunuzun içine ve dışına vazelin sürerek bu yakınmaları hafifletebilirsiniz. Ayrıca c vitamini bakımın dan yüksek besinleri tüketmeniz burun akıntısın dan çabucak sıyrılmanızı sağlayacaktır. Tüm bunları uyguladınız ama 1 haftadır dinmeyen bir burun akıntınız varsa mutlaka KBB hekimine görünmeniz de fayda vardır. Sağlıklı günler diliyoruz.
 

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Benim burnum sinüzitten dolayı çok sık tıkanıyor yazın burnuma deniz suyu çekiyorum çok iyi geliyor.Kışında kendim evde tuzlu su solüsyonu hazırlayıp burnuma damlatıyorum.Burun tıkanıklığına çok iyi geliyor.Ayrıca burun içini vazelinle nemlendiriyorum.Burun kuruluğu olanlara tavsiyemdir .
 
Üst