1. LiKarBa

  LiKarBa Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  185
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  Büyüme hormonu eksikliğine bağlı boy kısalığı - hipofizer cücelik

  Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında LiKarBa tarafından paylaşıldı.

  hipofizer cücelik cücelik belirtileri bebeklerde çeşitleri Hipofizer cücelik hipofiz bezinin yetersiz işlev görmesi sonucunda normal oranlarla, anormal yavaş büyüme ve boy kısalığıdır. Boy 3. persantilin altında, büyüme hızı 4 yaşından önce yılda 6Cm’den az, 4-8 yaşlarında yılda 5 cm’den az ve ergenlikten önce yılda 4 cm’den azdır. Kemik yaşları, kronolojik yaşın 2 yıl gerisindedir.

  Boyu üçüncü persantilin altında olan ve kemik yaşı geri olan çocukların çoğunda dolaşımdaki büyüme hormonu (GH) ve insülin benzeri büyüme faktörü I (IGF-I) düzeyleri normaldir ve büyüme hormonu eksikliği yok gibidir. Örneğin ailede boy kısalığı öyküsü olan çocuklar ve ergenlerde tamamen normal bir durum olan kalıtsal ya da ailevi boy kısalığı olabilir. Ailede ergenliğe giriş gecikmesi olan çocuklarda yapısal bir ergenlik gecikmesi olabilir; bunlar tipik olarak çocukluğun erken dönemlerinde normal büyüme eğrisinde sapar, bundan sonra normal hızla büyür ve ergenlikteki büyüme patlaması gecikir.

  Belirtileri
  Bu çocuklarda boy kısalığı olsa da üst ve alt gövde arasındaki orantılar normaldir. Ancak ergenlik gelişimi bir türlü başlamaz. Büyüme hormonu eksikliği tanısı fiziksel ölçümler ve laboratuar sonuçlarına dayanır. Büyüme hormonu salınımının azaldığı saptanırsa, başka hipofiz hormonlarının salgılanması da değerlendirilmelidir. Sol elin röntgeninden kemik yaşı belirlenmesi yapıldığında genellikle iskelet olgunlaşmasının boyla aynı ölçüde geciktiği saptanır.

  Vakaların yarısında büyüme geriliği birinci yaşa doğru fark edilir. Diğerleri, doğumdan itibaren düşük hızda büyürler, akranlarına göre kısa görünürler. Bir kısmında kısa süreli büyüme periyotlarını, büyüme eksikliği periyotları izler. Başları yuvarlak olup, baş büyüklüğü, boylarıyla değil, kronolojik yaşlarıyla uyumludur. Yüzleri kısa ve geniş olup, yüz hatları birbirine yakın, yüz ortasında toplanmış gibidir. Alın kemiği belirgin, burun küçük, burun kökü çökük ve eğer şeklinde olabilir. Gözleri dışarı doğru çıkıktır. Yüz görünümü kronolojik yaşa göre daha gençtir. Alt çene ve çene iyi gelişmemiştir, dişler geç çıkar, diş yapıları bozuktur. Boyun kısa, gırtlak küçük, larinks küçük olduğu için sesleri yüksek frekanslı olup incedir. Kol ve bacaklar normal uzunlukta olup, el ve ayaklar küçüktür. Zekaları genellikle normaldir.

  GH eksikliği olan çocukta bu belirti ve bulguların hepsi bir arada olmayabilir. Sadece kısa boylu olabilirler. Bu durumda boyları 3. persentilin altında olup, yıllık büyüme hızları 3. persentilin altındadır. İskelet olgunlaşması gecikmiş olup, kemik yaşı 2-2,5 yıl geridir, epifizler geç kapanır. Hipofizin diğer hormonları da eksikse; genital organlar çocuğun yaşına göre iyi gelişmez. Yüz, aksilla ve pubis kılları genelde çıkmaz. Seksüel olgunlaşma gecikir veya tam olmayabilir.

  Tedavisi
  Bu tanıyı düşündüren bütün çocuklar için boy ve vücut ağırlığı büyüme verileri bir büyüme eğrisine kaydedilmelidir. Tedavide sentetik büyüme hormonu preparatları kullanılır. Tedavi ile boy uzaması hızı genellikle ilk yıl içinde 10-12 cm’e çıkar, daha sonra yavaşlar. Tedaviye kabul edilebilir bir boya ulaşana ya da büyüme hızı yılda 2,5 cm’in altına düşene kadar devam edilir. Hipofizer cüceliğe bağlı boy kısalığı hastalarda çocukluk ve ergenlik boyunca diğer hormonların takviyesinin de yapılması gerekebilir.

   
Büyüme hormonu eksikliğine bağlı boy kısalığı - hipofizer cücelik konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuklarda boy kısalığına neden olur?

  Çocuklarda boy kısalığına neden olur?

  prof dr ibrahim erkul profdribrahim erkul dr ibrahim Çocuklarda boy kısalığı neden olur? PROF. DR. İBRAHİM ERKUL Çocuklar anne ve babadan boy kısalığı genini tevarüs eder. Bu genetik boy olarak adlandırılır. Bu öngörülen genetik boya çevre faktörleri önemli oranda etkilidir. Çocuğun kaderinin üzerinde anne babanın olumlu ve olumsuz etkileri söz konusudur. SİGARA İÇEN HAMİLELERİN...
 2. Cücelik

  Cücelik

  Cücelik Boyumuz kalıtımla belirlenir; ama büyüme fiziksel bir nedenle aksarsa, erken tanıyla durum düzeltilebilir. Konuşma dilinde "cücelik" olarak tanımlanan boy kısalığı, her zaman bir hastalık değildir; yalnızca, boy uzamasına katkıda bulunan etkenlerden birinin ya da daha fazlasının, herhangi bir nedenle devredışı kaldığını gösterir. Cücelik, yalnızca benzer doğal ve toplumsal...
 3. Kullanılan hormon ilaçlarına bağlı gelişebilecek komplikasyohlar

  Kullanılan hormon ilaçlarına bağlı gelişebilecek komplikasyohlar

  Aşırı uyarılma sendromu. İştah artışı nedeniyle kilo alma. Psikolojik hassasiyet, sinirlilik, gerginlik olabilir.
 4. Çocuklarda Boy Uzaması Hangi Faktörlere Bağlıdır?....

  Çocuklarda Boy Uzaması Hangi Faktörlere Bağlıdır?....

  Çocuklarda Boy Uzaması Çocuklarda Boy Uzaması Nasıl Olur Çocuklar özellikle ergenlik çağına girdiklerinde vücutlarında çoğu şey değişime uğrar ve gelişmeye elverişli olur...Bunlardan biride boy uzaması...Peki çocuğunuzun boyunun uzun olması için hangi faktörleri göz önüne almanız gerekmektedir... Çocuklarda Boy Uzaması Nelere Bağlı? Çocuğunuzun boyu yaşıtlarına göre kısa mı? Eğer...
 5. Çocuğunuzun Boyunun Uzamasının Bağlı Olduğu Nedenler

  Çocuğunuzun Boyunun Uzamasının Bağlı Olduğu Nedenler

  Bu konu; Çocuğunuzun Boyunun Uzamasının Bağlı Olduğu Nedenler hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, çocuğunuzun boyunun yaşıtlarına göre daha kısa mı olduğunu düşünüyorsunuz? Eğer bu gözle görülür derecede ise erken müdahale ile bu soruna çözüm bulabilirsiniz. Aslında boy mevzu ailelerin genelinde kaygıları arasında yer alıyor. Ancak kaygılanmadan önce çocuğunuzun boyunun...

Sayfayı Paylaş