Buzdolabı satın alırken nelere dikkat etmeliyim

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Buzdolabı satın alırken nelere dikkat etmeliyim
Her mutfağın olmazsa olmaz ihtiyaç listesinde liste başında yer alır buzdolabı. Sebze, meyve, kahvaltı türleri, soğuk içecek deposu gibi tercihlerde seçimimiz olabilecek olan buzdolapları evimizdeki yer, ayıracağımız bütçe gibi alışkanlıklarımızı göz önüne alarak gerçekleştireceğimiz tercihlerdendir.

Buzdolabı alırken öncelikle kendimizi sorgulamamız gereken noktaları göz önüne almaya gayret etmeliyiz. Mesela buzdolabı iç hacmi ne kadar geniş olursa iyidir diye düşünenler vardır. Bu mantık tamamen yanlıştır. Birey kendi ihtiyaçlarına göre hacim değerlendirmesi yaparak tercihini ona göre gerçekleştirmelidir. Gardırop tipi çift tarafı iki kapılı açılan buzdolabı modelleri son senelerin en popüler buzdolapları arasındadır. Bu buzdolapları lüks görünüme hitap etmektedir. Sırf lükslük olsun diye bunu ihtiyacınızdan fazla hacme hitap etse bile tercih edecekseniz hem enerji tüketiminiz çok olacaktır; hem de daha pahalı bir buzdolabına sahip olabilmek için zemin hazırlamış olacaksınız.

Uzun süre tazelik sunan özelliğiyle dikkat çeken buzdolapları akıllı seçimlerinizden olacaktır. Yeni teknolojide hydrofresh, deodizer ya da fullfresh gibi teknolojik özelliklerle taze tutucu formunu çalıştırabileceğiniz buzdolapları arasından seçimde bulunmanız mantıklı olabilecektir. C vitamini değerini koruyarak uzun süre taze kalan yiyecek seçimlerini size sunacak bir buzdolabını her zaman mutfağınızda görmek istersiniz. Sizce de öyle değil mi?

Enerji verimliliği en uygun buzdolapları elektrik faturasını çok yüksek tutmayacak kriterler arasındadır. Yıllık enerji tüketimleri ve maliyetleri hesaplandığı zaman enerji sarfiyatı yüksek olan buzdolabı pahalı olsa da ilerleyen yıllarda elektrik faturasının uygunluğuyla memnun kalabileceğiniz bir ürün olacaktır. A+++ sınıf bir ürünle A+ sınıf bir ürün arasında yıllık ortalama 100 TL’ye varan elektrik faturası farkı vardır. Bunu düşünerek cebinize ve doğaya dönüşümü katkısı iyi olanı seçmeye gayret göstermelisiniz.

Her zaman değişen fiyat etiketindeki buzdolapları için ekonominize göre seçimde bulunurken kaliteli ürün tercihini göz ardı etmemelisiniz. Birçok kişinin yaşadığı ailelerde biraz pahalı olsa da gardırop tipi buzdolapları uygun olacaktır. Her nerede ne şekilde olursa olsun buzdolabı seçiminizde sizi aşmayacak bütçede ve işlevsellikte kaliteli marka tercihiyle uzun ömürlü kullanımlar gerçekleştirmek birincil hedefiniz olmalıdır.
penguin_and_refrigerator_by_artkon72-d3dbpz1.jpg
refrigerators.jpg
buzdolabi1.jpg
IMG_2085.JPG
 
Üst