Buzlukta yoğurt mayası saklayabilir miyim yapanlar var mı?

  • Konbuyu başlatan kalsiyumşart
  • Başlangıç tarihi
K

kalsiyumşart

Forum Okuru
Buzlukta yoğurt mayası saklayabilir miyim yapanlar var mı?

Buzlukta yoğurt mayası nasıl saklanır melek kadınlar kulubü buzlukta yoğurt saklanır mı forum'da.​

Arkadaşlar size bir konuda soru soracağım fikrinizi alacağım. Şimdi ben evde yoğurdumu mayalarım uzun zamandır da. Ama sormak istediğim konu bazen mayalık yoğurt bulamıyorum buzluğa koyup saklayabilir miyim kaç gün saklayabilirim mayalık yoğurdu acaba? Yani istediğim zaman buzluktan alıp yoğurt mayalamada kullanabilir miyim acaba? Hani dondurucuya koyduğum zaman vitaminleri ölür mü? Buzlukta yoğurt mayası nasıl saklanır?
 
Merhaba
Yoğurdu kendiniz mayalayıp hem kendiniz hem ev halkına yedirmek çok güzel. Ben yoğurt mayaladığım zaman en fazla 5-6 gün içinde bitiririm. Nedense sanki daha fazla dolapta kaldığı zaman yararlı olmayacakmış gibi gelir. Maya olarak kullanacağınız yoğurdun da bence 1 haftadan uzun kalmamış yoğurt olmasında fayda var. Peki buzlukta yoğurt mayası saklanır mı? Nasıl saklanmalı? Ayrıca bir iki gün için bence mayalık yoğurt buzlukta saklanabilir. Buzluktan çıkınca doğallığı bozulduğu için daha fazla saklamamanızı öneririm. Yani sonuç olarak mayalık yoğurdu derin dondurucuda saklayın fakat fazla bekletmeden kullanın. Yoğurdu mayalarken mutlaka plastik yerine cam kavanozlar kullanın ya da porselen kaplar olabilir. Çok sağlıklı olur ben de cam kavanozlarda mayalarım en azından hepsi açılmamış olur bittikçe açarsınız.

Yoğurt mayalamak da püf noktaları gerektiren bir işlem kolay ama gerekli şeyleri yapmazsanız tutmama riski bulunuyor. Yoğurt yapmanın püf noktalarıyla birlikte aşağıda linkte bulabilirsiniz. ''Ev yoğurdu nasıl yapılır''

 
Evet, buzlukta yoğurt mayası olarak yoğurt saklanabilir. Bu, yoğurt mayasının önceden hazırlanmış yoğurt olması gerektiği anlamına gelir. Önceden hazırlanmış yoğurt, dondurulmuş yoğurt mayası ile çalışıldığında, buzlukta uzun süre saklanabilir.

Yoğurt mayasını buzlukta saklamak için şu adımları takip edebilirsiniz:

  1. Önceden hazırlanmış yoğurt mayasını kapalı bir kap içinde dondurucuda saklayın.
  2. Dondurucudan çıkarıldığında, yoğurt mayasını kullanmaya hazır hale gelecektir. Ancak, yoğurt mayasını çıkardıktan sonra, buzlukta tekrar dondurulmamalıdır.
  3. Yoğurt mayasını kullanmadan önce, dondurucudan çıkarılıp oda sıcaklığına getirilmelidir. Bu, yoğurt mayasının yoğurt yapmak için uygun bir hale gelmesini sağlar.
  4. Yoğurt mayasını kullandıktan sonra, yoğurt mayası kalıntısını tekrar dondurucuda saklayabilirsiniz. Bu, yoğurt mayasının daha uzun süre saklanabilmesini sağlar.
Yoğurt mayasının buzlukta saklanması, yoğurt yapım sürecini hızlandırır ve yoğurt mayasının ömrünü uzatır. Ancak, yoğurt mayasının önceden dondurulmuş olması gerekir. Yoğurt mayasının dondurulmamış olarak buzlukta saklanması, yoğurt mayasının bozulmasına neden olabilir.
 
Geri
Üst