1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Çağları aydınlatan ampul

  Konu, 'Ev Dekorasyon Önerileri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Çağları aydınlatan ampul [​IMG] Edison'un icadından bu yana 120 yıl geçti. Aydınlatma teknolojisinin göz bebeği ampul her geçen gün geliştiriliyor. Bilim insanları, sağlık sorunlarına yol açmayan, çevre dostu ve estetik ampullere ulaşmak için yoğun çaba harcıyorlar.

  Thomas Edison'ın ampulü gibi az sayıda buluş, geçen zamanın sınavından alnının akıyla çıktı. Edison, yaklaşık 120 yıl önce, ince bir ipliği vakumda akkor haline getirerek elektrikten ışık üretmeyi öğrenmişti. Günümüzde, milyarlarca insan bu dahiyane buluşla evlerini aydınlatıyor. Elektronik ürünlerin çağdışı kalma hızı değerlendirildiğinde, inanılmaz bir süreğenlik bu.

  Ancak, yeni ışıklandırma teknolojileri ampulün tahtını sallamaya başladı. Elektriğin yalnızca yüzde 5'ini ışığa çeviren ampuller, nüfus ve üretim artışıyla birlikte maliyeti artan enerjiyi tasarruf etmiyor. Bu koşullar altında, ampulün yüz yıldan uzun süren egemenliğinin pabucunun çoktan dama atılmamış olması şaşırtıcı.

  Basit teknolojisi ve ucuza mal olması, hem yoksul hem de zengin ülkelerde kurulmuş bol sayıdaki fabrikayla birleşince ampul yaygınlaştı. Buna karşın, daha verimli şekilde ve göze hoş gelen ışığı üreten donanımlar üretmek kolay değil.

  1930'larda ampule seçenek olarak geliştirilen 'deşarj' teknolojisini hesaba katalım. Bu sistemde, bir tungsten telini elektrikle ısıtıp akkor haline getirmek yerine, ampulün içindeki gazdan ya da buhardan elektrik geçiriliyordu: Genellikle de, neon gazı ya da sodyum veya cıva buharı.

  Böyle bir lamba ampulden altı kat verimli. Oysa, deşarj teknolojisi hoş olmayan mavimsi ya da sarı ışığıyla estetik bir uygulama değildi ve cadde aydınlatmasıyla sınırlı kaldı. Deşarj lambalarının bir uzantısı olan floresanlar, teknolojiyi bir adım ileriye götürdü. Cıva buharıyla dolu bir cam tüpün içi, morötesi ışığı emen ve enerjisini görünür ışığa dönüştüren fosforla kaplanıyordu.

  Floresanlar ampullerden on kat etkin, dört kat uzun ömürlü; ama sert ve titrek ışığı ile cıva buharının kanser yapıcı etkisi, özellikle birincil müşteri olan ev tüketicisini soğuttu. Hatta 80'li yıllarda, konfeksiyon ürünlerinin renginin anlaşılmasını önleyen beyaz ışığın deri kanseri yaptığına ilişkin dedikodular yaygınlaşmıştı.
   
Çağları aydınlatan ampul konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ampul (ilaç)

  Ampul (ilaç)

  Rüyasinda bir ecza haneden içinde ilaç bulunan bir ampul aldigini görmek, kederse, o ampulü vücuduna igne yaptirdigini görmek, hafif bir hastaliga isarettir.
 2. Ampul

  Ampul

  Sönük ampul hastalığa, Yanar vaziyette ampul görmek mutlu aileye, başarıya, ibadet ve bununla gelen iç huzuruna, Birinin ampul verdiğini ya da satın aldığını görmek evlenmeye, Ampulün kırılması hastalanmaya ya da hastanın ölümüne delalet eder.Parlak ışıklı bir ampul iyi bir umut, gerçekleşecek istektir.Rüyada bir dükkandan bir elektrik ampulü aldigini gören aydinlik günlere kavusur veya bir...
 3. Çakı

  Çakı

  Rüyada çaki görmek kötü söze delalet eder. Rüyada birisinden bir çaki aldiginizi görmek, ondan kötü bir söz isiteceginize, birisine bir çaki verdiginizi görmek, bunun aksine; bir çaki ile bir meyveyi kestiginizi görmek, bir sevdiginizle ilisiginizi keseceginize; bir çaki ile bir sey oydugunuzu görmek, hakkinizda yapi-lan bir iftira veya söylenen kötü bir sözden dolayi çok üzüleceginize delalet...
 4. Çağla

  Çağla

  Rüyada çaglayi mevsiminde görmek müjdeli bir habere ve sevince delalet eder. Mevsiminin disinda çagla görmek veya yemek, hastaliga veya kötü bir habere yorumlanir. Bir baska rivayete görede: Rüyada çaglayi mevsiminde görmek müjdeli bir haber demektir. Mevst minin disinda çagla görmek, hastaliga veya kötü bir habere delildir.
 5. Basİt Bİr Ampul Yapilmasi

  Basİt Bİr Ampul Yapilmasi

  lamba düzeneği ampulün yapılışı ampulun yapılışı ampulun yapılış tarihi ampul Araç ve Gereçler Cam şişe, mantar tıpa, bakır tel (25 cm), gelin teli (sırma), Yalıtılmış tel ,4 tane seri), bağlantı kabloları, pil, pil yatağı, anahtar Deneyin Yapılışı 25 cm uzunluğundaki bakır teli ortasından kopartarak iki eşit parçaya ayırınız. Her iki eşit parçayı şekilde görüldüğü...

Sayfayı Paylaş