1. renesme

  renesme Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  22 Nisan 2010
  Mesajlar:
  391
  Beğenilen Mesajlar:
  69
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  hatay iskenderun

  ÇALIKUŞU'NA LATİN HARFİ SANSÜRÜ

  Konu, 'Magazin' kısmında renesme tarafından paylaşıldı.

  [​IMG] Metni KüçültMetni BüyütReset
  ÇALIKUŞU'NA LATİN HARFİ SANSÜRÜ
  Çalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin, sansür, Ahmet Özalp
  Magazin - 06 Ekim 2013 07:25
  Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu romanının Latin harflerine geçişte sansüre uğradığı ortaya çıktı.

  Türk edebiyatının en önemli eserlerinden Reşat Nuri Güntekin’in ünlü eseri Çalıkuşu’nun sansüre kurban gittiği anlaşıldı. Romandaki sansürü, edebiyat araştırmacısı ve yazar N. Ahmet Özalp ortaya çıkardı.

  Özalp’in araştırmasına göre ilk baskısı Osmanlıca yapılan roman, Latin harflerine çevrilirken 60 sayfası çıkartılmış. Özalp, Çalıkuşu’nun Kurtuluş Savaşı yıllarında Vakit gazetesinde yayımlandığı, 1922’de ise roman olarak kitaplaştığını belirtti. Çalıkuşu 1928’e kadar dört baskı yaptı.

  SEKÜLER BİR FERİDE

  1928’de Arap harflerinden Latin harflerine geçildikten sonra roman ilk defa 1935’te basıldı. Özalp’in iddiasına göre sansür bu baskıda yapıldı. Özalp’e göre romanın yazıldığı Osmanlı döneminin tarihsel ve sosyal koşullarını olumlu gösterecek her türlü olgu kitaptan çıkarıldı. Dinî terim ve tabirlerin de ayıklandığını söyleyen Özalp, “İdeolojik bir tercihle romanın oturduğu kültürel zemin değiştirildi. Böylece seküler bir Feride ortaya çıktı” dedi.

  ‘ALLAH’ KELİMESİ ÇIKTI

  Çalıkuşu’nda sansüre uğrayan cümleler şöyle:

  *“Yahu küçük hanım, şu kızı kandırıp Müslüman edelim... Sevaplı iştir...” (1928 baskısı, sayfa 62)

  *“Allah sana da, ona da Hak dininde can vermek nasip etsin.” (1928 baskısı, sayfa 66)

  * “Yaz kızım, yaz... Hem dinini seversen, benden de selam yaz...” (1928 baskısı, sayfa 152.) “Hem dinini seversen” cümlesi atılmış.

  *“Gelir gelmez dua edersen daha makbule geçer” (1928 baskısı) sayfa 176) ise “Zeyni Baba’yı ziyaret edersen daha makbule geçer” şeklinde değiştirilmiş.

  Reşat Nuri yapmadı

  Ahmet Özalp’e göre yapılan sansürle Çalıkuşu tutarsız bir metne dönüşmüş. Olaylar çıkarılmış, ama romanın daha sonraki bölümlerinde çıkarılan olaylara atıflar ve göndermeler yapılmış. Özalp bu nedenlerden dolayı sansürün Reşat Nuri tarafından yapılmadığını düşünüyor. İkinci baskıda 470 sayfa olan roman, 39’uncu baskıda 408 sayfaya düşmüş.

  Çarşafa da taviz yok!

  - “Nizamettin Efendi, artık bir daha İstanbul’a dönmemiş, altı sene diyar diyar bütün Kürdistan’ı, Irak’ı, Arabistan’ı dolaşmıştı” (1928 baskısı, sayfa 13) cümlesi sonraki baskılarda, “Artık bir daha İstanbul’a dönememiş, Diyarbakır’dan Musul’a, Musul’dan Hanıkın’a, oradan Bağdat’a, Kerbela’ya geçmiş” şeklinde değiştirilmiş.

  Bugün'ün haberine göre, roman kahramanlarından Matmazel Orani çarşafı övdüğü “Bu çarşafta garip hassalar var. Kadını yalnız daha güzel göstermekle kalmıyor.. ona.. mahzun bir ciddiyet veriyor” İfadesi de kitaptan çıkartılmış.
   
ÇALIKUŞU'NA LATİN HARFİ SANSÜRÜ konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İnternette Sansür Bugün Başladı

  İnternette Sansür Bugün Başladı

  İnternet suçlarının önlenmesinde yeni dönem 23 Kasım Cuma günü başlıyor. Sanal ortamdaki çocuk istismarı, müstehcenlik, kumar, uyuşturucu gibi 8 temel suçla ilgili internet sitelerine erişim, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığınca engellenecek. Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve...
 2. Latin çiçeği

  Latin çiçeği

  Rüyada latin çiçegi görmek çok iyi bir evlenme yapmaya, latin çiçegini koparip gögse takmak bu evlenmeden bir çocugu olacagina isarettir
 3. Latin Pay (Brezilya Mutfağı)

  Latin Pay (Brezilya Mutfağı)

  Malzemeler: 500 gr dana kusbasi 1 dilimlenmis sogan 100 gr dilimlenmis mantar 3 adet dilimlenmis havuç 400 gr et suyu baharat 5 adet patates 100 gr un 1/4 çay kasigi kabartma tozu biraz su 50 gr tereyagi ya da margarin Yapilisi: Sogani, mantari, havuçlari, eti bir tencereye koyun. Et suyunu ve baharati ekleyin. 1,5 saat orta isida bir firinda pisirin. Önceden soyulmus ve dilimlenmis...
 4. Sansürün böylesi görülmedi

  Sansürün böylesi görülmedi

  TÜBİTAK dünyanın tartışacağı bilim adamlarının inanamayacağı bir icraata imza attı. Bilim ve Teknik Dergisi Mart 2009 sayısı. Ama Türkiyenin gördüğü sağdaki. Soldaki dergiyse yayınlanamadı, imha edildi. Kanal D'nin haberine göre TÜBİTAK'ın çıkardığı Bilim ve Teknik Dergisi sansüre uğradı. Dünyaya en çok da bilime kendini kabul ettiren, evrim teorisinin sahibi Darwin, Bilim ve Teknik'e...
 5. “Darwin Sansürü” açıklaması

  “Darwin Sansürü” açıklaması

  Tubitak Son günlerde tartışılan, “Darwin Sansürü” olarak anılan konu ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Noktasına virgülüne dokunmadan açıklamayı olduğu gibi aşağıda yayınlıyoruz. "Bilim ve Teknik Dergisinin Mart sayısının hazırlık ve basım aşamasında, tamamen kurum içi süreçlerdeki aksaklıklar ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ve Yayın Yönetmeninin yetki aşımından kaynaklanan...

Sayfayı Paylaş