Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Çalışanı aşağılayan yöneticiler yandı

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  İşyerinde duygusal tacize uğrayan Yıldırım, mücadeleyi kazandı. Yargıtay davayı onayıp emsal bir karar verdi..
  < Konu Resmi..>

  İşyerinde çalışanlara bağıran, sürekli aşağılayarak psikolojik saldırıda bulunan, "Sen bu işi beceremiyorsun" diye hakaret eden patronlar, yöneticiler yandı. Yargıtay işyerinde duygusal taciz üzerine açılan davayı onayarak benzer davaların da önünü açmış oldu. Jeoloji Mühendisleri Odası'nda çalışan Tülin Yıldırım, amirlerinin uzaktan, yüksek sesle bağırarak iş yapmasını söylemelerine, başkasıyla telefonla konuşurken buna aldırmadan emir ve görev vermelerine, yüksek sesle bağırarak "Sen bu işi beceremiyorsun" diye sözlü saldırılarına ve hakaretlerine maruz kalıp hakkında çok sayıda soruşturma açılması üzerine, "İşyerinde duygusal taciz (Mobbing)" davası açtı. Davayı gören 8'inci İş Mahkemesi ilk kez mobbing tanımı yaparak iş akdi de feshedilen Yıldırım'ın lehine karar verdi. Mahkeme, mobbing kavramını, "İşyerinde bireylere üstleri, eşit düzeyde çalışanlar ya da astları tarafından sistematik biçimde uygulanan her türlü kötü muamele, tehdit, şiddet, aşağılama vb. davranışları içermektedir" diye tanımladı.

  'ÇOK MUTLUYUM'
  Mahkeme, davacının üzüntüsünü bir ölçüde hafifletmek amacıyla davacı lehine 1000 YTL manevi tazminata hükmetti. Jeoloji Mühendisleri Odası temyiz etti. Yargıtay 9'uncu Hukuk Dairesi ise iş mahkemesinin verdiği kararı yerinde bularak onadı. Davayı kazanan Tülin Yıldırım şunları söyledi: "Yaşadığım haksızlığın hukuksal karşılığına dönüşmesi açısından çok anlamlı. Ancak, tek derdim bu değil. Türkiye'de sayısını bilediğimiz, belki binlerce mobbing mağdurunun önünü açtığım için mutluyum."

  sabah.com


   
Çalışanı aşağılayan yöneticiler yandı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çalışan yada ciddi görünmeyi seven bayanlara..

  Çalışan yada ciddi görünmeyi seven bayanlara..

  Sizlere sunduğum bu kıyafetleri genelde çalışan bayanlar, iş görüşmesine giden bayanlar yada ciddi görünmeyi seven bayanlar tercih ediyor Bu sade ve şık kıyafetlerinizin üzerine takabileceğiniz iddalı takılarla konbine edip kulanabilirsiniz:)

Sayfayı Paylaş