1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Cam Kenarlarını Şenlendirin

  Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>
  Kolay ve Estetik Nitelikleriyle
  Cam kenarlarında minyatür bahçeler oluşturmaya, sevdiğiniz iç ve dış mekan bitkilerinden çelikler alarak bunları suda köklendirmeyle başlayabilirsiniz. 8-10 cm’lik çelikleri alırken budama makası ya da keskin bir bıçak işinizi görür. Çeliği, alt yapraklarını temizledikten sonra su dolu bir kaba yerleştirin. Eğer arzu ederseniz cam veya başka malzemeden renkli kaplar kullanarak pencere pervazınızda çok hoş görünümler elde edebilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız aranjmanlar için begonya, sarmaşık, gardenya vb bitkiler kullanabilirsiniz.
  Her bitki için uygun olmasa da bitkiyi su içinde köklendirme, en kolay çoğaltma metodudur. Kaplardaki suyu her hafta değiştirmelisiniz çünkü aksi halde beklemiş su bulanacağı için yapmış olduğunuz aranjmanın da tüm güzelliği kaybolur. Daha da önemlisi bitki zararlısı bakterilere davetiye çıkarmış olursunuz.
  Bitkinin Toprağa Nakli
  Suda oluşmuş kökler, toprakta oluşmuş köklere nazaran çok daha kaliteli ve bir o kadar da hassastır. Bu nedenle köklenmiş çelikleri, saksıda hazırladığınız toprak karışımına diktikten sonra en az 1 hafta boyunca bolca sulama yapmanız gerekir. Böylece sudan çıkmış köklerin şok devresini atlatmasını sağlamış ve yeni köklerin gelişmesine de olanak vermiş olursunuz. Buna karşılık toprakta köklenmiş çelikler saksıya alındıktan sonra gelişmeye başlamak için 1 defa sulanmalı ve toprak hemen hemen kuruyana kadar da bir daha sulanmamalıdır.
  İç Mekanda Şifalı Otlar
  Bahçelerde sıkça kullanılan bazı otlar iç mekanda da, uygun koşullar sağlandığı takdirde gayet iyi gelişim gösterirler. Bunları çelikten veya tohumdan çoğaltmayı seçin. Otlarınızı en çok güneş alan- tercihen güney veya doğu, ağaçların ve binaların ışığı kesmediği - pencerenizin pervazına yerleştirin. Mutfak camının kenarı, yemek yaParken kullanmak üzere Bitkilerinizin el altında olması açısından oldukça elverişli. Nane ve kekik gibi bazı otlar asılıcı olarak iyi gelişim gösterirler. İç mekanda yetiştirilen naneler, dış mekanda yetiştirilenlere göre daha küçük yapraklar oluştururlar ama lezzetlerinde hiçbir eksilme olmaz.
  Bakım
  1- Otların büyük kısmı sert koşullara az çok dayanıklı olduklarından, saksılarda sağlıklı gelişim gösterebilirler. Eğer 2 ya da 3 farklı otu bir arada tek sasıda kullanacaksanız, otların nem ihtiyaçları bakımından benzer özellikte olmalarına dikkat etmelisiniz.

  2- Kış boyunca ısıtılan evlerde Bitkilerin etrafındaki nemli havanın devr-i daim yapması sağlanmalıdır. Aksi halde bitkilerde, yaprak uçlarında kahverengileşme ya da örümceklenme görülür. Söz konusu durumdan özellikle biberiye çok etkilenir. 3- Otlar ayda bir gübrelenmeli veya dikimden evvel toprağa yavaş nüfuz eden bitki besini karıştırılmalıdır. Otlar, aşırı beslenmedikleri takdirde en iyi lezzetlerine ulaşırlar.
  4- Bitkiler, her taraflarının güneş ışığı alabilmesi için, her hafta oldukları yerde 90’ar derece döndürülmelidirler.
  İç Mekanda Sebzeler
  Evinizde sebze yetiştirmek için en önemli ihtiyacınız günde en az 6 saat direkt güneş ışığı alan bir pencere kenarı. Saksılarda yetiştirmek için sebzelerin bodur varyetelerini tercih edebilirsiniz. Tavandan aşağı sarkan saksılar; domates, salatalık, marul, fasulye ve turp için uygun yetişme ortamlarıdır.
  Dekoratif bir düzenleme için farklı sebzeleri tek saksıda aranje edebilirsiniz. Örneğin yeşil ve bordo yapraklı kıvırcık bir arada düşünülebilir.
  Sebzeler 2 haftada bir gübrelenmeli. Toprak sürekli nemli olmalı, özellikle de çiçeklenme ve meyve verme zamanı. Çiçeklenme döneminde yaprakları elinizle hafifçe ovuşturarak polenlerin dağılmasına ve meyve oluşumuna yardımcı olabilirsiniz.
  İç mekan için uygun bazı sebzeler: fasulye, domates, minyatür domates, havuç, salatalık, bezelye, turp, ıspanak.   
Cam Kenarlarını Şenlendirin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cam

  Cam

  Geçici üzüntü ve kederlere, kadın ve çocuğa, araştırmacıların laboratuar aletlerine, Camdan mamül eşya bazen insan gönlüne ve hassas yaratılışlı kimseye, Cam karşılığında değerli zinet eşyası almak ahireti dünyaya tercih etmeye delalet eder. ( Ayrıca Bakkınız; Pencere, Şişe.)Rüyada kırık bir cam görmek ufak tefek sıkıntılara, camı kendisinin kırması ise hayatında bir dönüm noktasına geldiğine...
 2. laleli vazo yapımıyla evinizi şenlendirin

  laleli vazo yapımıyla evinizi şenlendirin

  haydi hanımlar eğer boş vaktiniz varsa ve canınız sıkılıyorsa laleli vazo yaparak hem dinlenin hem evinizi şenlendirin hemde eviniz için birşeyler yapma zevkini hissedin eminim bunu yapmak sizi rahatlatacaktır hadiii daha ne duruyorsunuz iş başınaa:) Bahçede gibi! Sofranızın ortasında minik bir bahçe yetiştirebilirsiniz. Bahçenizden veya bir çimenlikten toprağı ile birlikte söktüğünüz...
 3. cam yüzükler

  cam yüzükler

  cam yüzükler camdan yapılmış bu şık yüzükler güzel renkleriyle göz dolduruyor
 4. Dinlenme Köşesi Fikirleri

  Dinlenme Köşesi Fikirleri

  Ev dekorasyonlarında keyfime düşkün olanların arzuladıkları en önemli köşeler arasındaki konumunu koruyan dinlenme köşeleri pek çok kişinini hayır diyemediği kaliteli ortam zenginlikleri ile dolu alanlardır. Dinlenme köşesi neresi olmalıdır, en güzel dinlenme köşesi nasıl oluşturulur, dinlenme köşesinde neler bulunur gibi ayrıntıları merak ediyorsanız resim galerimden ya da yazımın devamındaki...
 5. Camlar nasıl silinir nasıl parlatılır

  Camlar nasıl silinir nasıl parlatılır

  Cam silmek bir sanattır. Birçok bayan için temizliğin en eziyetli safhalarından biri olan cam silmek bayanların korkulu rüyası gibidir. Cam silerken camın boyutu, uzunluğu, evinizin yüksekliği gibi ayrıntılar önemlidir. Cam silerken tercih edeceğiniz kimyasal ürün ya da doğal ürün kullanımları bile cam silmede etken olabilmektedir. Cam silerken dikkat edilmesi gereken hususlar fazla kimyasal...

Sayfayı Paylaş