1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Cami içinde sinagog ve kilise

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Ankara'da Eylül ayında bir camii açılacak. Çok konuşulacak bu ibadet yeri diğerlerinden çok ama çok farklı olacak.
  Aslında o bir camii. Ama içinde ayrı bölümlerde Sinagog ve Kilise de var. Camii’ye namaz kılmaya da gidilebileceği gibi, Hıristiyan ve Yahudiler de kendi dini törenleri yapmaya da gidebilecek.

  Bilkent’te yapılan Doğramacızade Camii’nin içine Sinagog ve Kilise için de ayrı bölümler yapıldı. Eylül ayında hizmete sunulması için Diyanet’in onay vermesi bekleniyor. Doğramacı’nın mimarisini “çok orijinal ve cumhuriyet usulü” olarak tanımladığı Doğramacızade Camii’yi, İhsan Doğramacı, babası Doğramacızade Ali Sami Paşa adına yaptırıyor. Cami arazisini bir süre önce satın alan Doğramacı, yapımını da şahsi olarak üstlenmiş bulunuyor.

  [​IMG]

  DOĞRAMACI İCADI
  Ankara’nın protokol camisi olarak da planlanan camide, sinagog ve kilise için planlanmış iki oda da bulunuyor. Sinagog ve Kilise’nin özellikle Bilkent ve ODTÜ’de görev yapan yabancı öğretim üyelerinin ibadet ihtiyaçlarını gidermek amacıyla projelendirildiği belirtildi.

  YAŞLILAR İÇİN YÜRÜYÜŞ BANDI
  Camide kadınlar için ayrılmış yerin yanı sıra, rahatsız olan ve oturmakta zorluk çekenler için iki sırada oturarak ibadet yapma imkanı olacak. Soğuk ve sıcak su imkanı bulunan camide ayağı yukarı kaldırmaya gerek kalmayacak. Ayakkabılar anahtarlı kutuda tutulacak. Yaşlılar için yürüyüş bantları olacak. Protokolün rahat girip çıkabilmesi için giriş ve çıkış yolu ayrı olacak, ayrı bir otopark alanı bulunacak.

  12 BİN METRE KARE
  Camii, 12 bin metrekare arazi üzerine inşa ediliyor. Kullanım alanı 4 bin 500 metrekareyi geçen camide, 5 bin metrekare de yeşil alan ve çevre düzenlemesi bulunuyor. Camide konferans ve sergi salonları da olacak. Bu şekilde camide bir taraftan ibadet edilirken, diğer taraftan dini ve ahlaki konularda konferans ve paneller düzenlenecek.

  ÖZEL İMAMI OLACAK
  Caminin yine Doğramacı tarafından belirlenen özel bir imamı olacak. Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan camiye din görevlisi görevlendirilmesi için istekte bulunulmayacağı belirtildi.

  internethaber.com
   
Cami içinde sinagog ve kilise konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kral henry ve kilise

  Kral henry ve kilise

  kral henry ve eşleri Papa VIII. Henry'yi Bağışlamayı Reddeder 1533, Roma ve İngiltere Papanın bağışlamaları, Tanrının kanunlarına karşı gelen insanları affetmenin bir yoludur ve sık sık gerçekleşmemesi gerekir. Ancak Katolik Kilisesi standartlarını çok yüksek tutamamıştı. O çağda papaların metresleri, gayri meşru çocukları oluyordu. Bu şartlar altında bağışlanma kağıtları Vatikan...
 2. Kilis

  Kilis

  kilis in doğal güzellikleri KİLİS GENEL BİLGİLERİ Yüzölçümü: 1.243 km² Nüfus: İlçe 114.724 (2000) İl Trafik No: 79 Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bir sınır Şehri olan Kilis, tarihi höyükleri, kaleleri camileri ve kebapları ile görülmesi gereken bir ildir. İçeler: Kilis (merkez), Elbeyli, Musabeyli, Polateli KİLİS GEZİLECEK YERLER Ravanda Kalesi: Kale Kilis’in 24 km. kuzeyinde bulunan Polateli...
 3. Cami ve mescid nedir

  Cami ve mescid nedir

  Cami nedir mescit ne demektir anlamı ve tanımı ile ilgili detaylı bilgi var mı bana lazım sağolun.
 4. Cami ve mescit nedir

  Cami ve mescit nedir

  cami, mescit nedir, cami ne anlaam gelir, kelime manası nedir, mescit hakkında bilgiler cami ve mescit hakkında bilgileri sizlere sunuyoruz melekler Müslümanların kutsal ibadet mekanıdır. Arapça'dan gelen bir sözcük olan "Cami"; Cem (Toplanma, bir araya gelme) kökünden gelen cami "toplayan, bir araya getiren yer, toplanma yeri" demektir. Her kıtada ve ülkede...

Sayfayı Paylaş