Camide dijital tesbih...

Camide dijital tesbih...
digital tesbih dijital tesbih
Ramazana doğru camilerdeki tespih sıkıntısına çözüm geldi Meleklerim. İşte emekli bir radyo tamircisinin buluşu...


buyrun...Çanakkaleli emekli radyo tamircisi İsmail Yılmaz, camiler için ''dijital tespih'' adını verdiği bir sistem geliştirdi

İsmail Yılmaz (72), dijital tespihi yaklaşık bir aylık çalışmayla yaptığını söyledi.

Bir CD'ye, kendi imkanlarıyla Kur'an-ı Kerim'den bazı ayetler ile sesli olarak dualar koydurduğunu anlatan Yılmaz, sistemin işleyişinin oldukça basit olduğunu belirtti.

Yılmaz, dijital tespihin camilere son derece kolay adapte edilebileceğini belirterek şöyle dedi:

''Bilindiği gibi, camilerde çoğu zaman cemaat tespih bulmakta zorlanıyor. Günde onlarca değişik kişi bir tespihi eline alıp çekiyor. Böyle bir durumda ellerde bulunan çeşitli virüsler tespih yardımıyla değişik kişilere geçebiliyor. Hem hijyenin sağlanması, hem de teknolojik gelişimin takip edilmesi anlamında, sistemin oldukça iyi olduğunu savunuyorum.''

Sinevizyona ya da elektronik bir cihaza yerleştirilip, uygun bir yere yansıtılacak görüntü sayesinde tespih çekiminin kolaylaşacağını belirten Yılmaz, ''CD'nin içinde çeşitli dualar ve ayetler sesli olarak dinlenip, görülebiliyor. Namazını tamamlayan kişi, tamamı yaklaşık 5 dakika süren görüntüdeki rakamlara bakarak tespih çekim işini sona erdirecek'' dedi.

Yılmaz, bir süre önce bu sistemi gösteren CD ile bilgilerin yer aldığı dilekçesini Diyanet İşleri Başkanlığı'na gönderdiğini ifade etti.

Başkanlıktan gelen cevapta, tasarımının ''maddi külfet getireceği'' gerekçesiyle uygulanır bulunmadığını anlatan Yılmaz, yine de sisteminin Çanakkale'deki bazı camilerde kullanılması için çaba göstereceğini kaydetti.
 
Üst