1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.135
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113

  çamur şifası

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  sarayköy çamur çamur banyosu nerelerde var Reçetelere çamur banyosu yazılmalı  Kadın hastalıklarından romatizmaya, ağrılardan psikolojik sorunlara kadar pek çok hastalığa şifa olarak gösterilen çamur, Prof. Dr. Zeki Karagülle'ye göre en etkili 'doğal' ilaçlardan biri..
  İstanbul Tıp Fakültesi Hidroklimatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle çamur terapileriyle ilgili GÜNAYDIN'ın sorularını yanıtladı:
  * Çamur ilaç etkisi yapar mı?
  Çamurun etkisi tropikal ilaç etkisi ile bazı durumlarda karşılaştırılabilir. Özellikle cilt hastalıklarında turbo dediğimiz çamur tipi organik maddeler içeriyorsa aynen ilaç gibi etki yapabilir. Bazı çamur türleri bitkisel olarak östrojen olarak bildiğimiz kadınlık hormonu içerirler. Humik asit ve lignin selüloz gibi maddeler de çamurda bulunur. Bunlar cilt üzerinden emilerek hem cilt üzerine iyileşme etkisi yapar, hem de vücuttaki bağışıklık sistemi üzerine ciddi etkileri söz konusudur.

  * Hangi hastalıklar için kullanılabilir? Çamurun en yaygın kullanıldığı hastalık grupları romatizmal hastalıklardır. Türkiye'deki çamur kürleri bu nedenle ağırlıklı olarak öneriliyor. Ancak cilt hastalıkları ve Türkiye'de kullanılmasa da, bazı jinekolojik hastalıklarda da yine çamur etkilidir.
  * Nasıl etki yapıyor?
  Değişik kullanım şekilleri var. Romatizmal hastalıklarda eklem üzerine, belirli bir sıcaklıkta genellikle de yüksek sıcaklık dediğimiz 40-45 derecede uygulanır. Çamur eklemin üzerine yayılır ve üzeri kapatılır. Hasta 15-20 dakika bu şekilde bekler. Buna paket uygulaması deriz. Gerçekten 15 günlük kür alındığında eklemler üzerinde iyileşme sağlar. Burada üzerinde durmak istediğim nokta; çamura bulanıp ortalarda yatmanın çamur etkisinden yararlanmak için yeterli olmadığıdır. Benim söz ettiğim tıbbi kullanım şekli bu değildir. Bilinçli olarak romatizmal bölgenin üzerine belli sıcaklıkta sürülüp sonra bekletilmesidir. Cilt hastalıklarında ise daha çok cilt fonksiyonlarını destekleyici olduğu için daha düşük sıcaklıklarda maske tarzını öneriyoruz. Cildin üzerine ince bir film tabakası gibi sürülmesi gerekir. Maske uygulaması dediğimiz bu yöntem belirli aralıklarla tekrarlanırsa, etkisini uzun dönemde gösterir. Bunların dışında çamur, rehabilitasyon uygulamalarında iyi gelir. Ortopedik ameliyatlar, kazalar ve kırıklar sonrası zarar görmüş olan eklemlerin tekrar eski durumuna getirilmesinde çok işe yarar. Bu sorunlar için de yine paket uygulamayı tavsiye ediyoruz.
  KADIN HASTALIKLARINDA ETKİLİ
  Kadın hastalıklarında, özellikle batın içi hastalıklarında çamur kullanılabilir. Kadınlarda görülen pelvik inflomatual adlı hastalıkta mesela... Jinekolojik organların kronik iltihaplarında, over fonksiyon bozukluklarının tedavisinde yine çamur banyoları önerilebilir. Ama bu uygulamalar Türkiye'de hiç yapılmıyor. Bu konuda bilgi birikimi ve tesis yok. Jinekolojik hastalıklarda batım üzerine lokal olarak yüksek sıcaklıklarda uygulama ya da oturma şeklinde çamur banyoları yapılabilir. Aslında vajinal tampon tarzında da hazırlanabilir. Bu yöntem özellikle Orta Avrupa ülkelerinde yaygın bir şekilde kullanılıyor. Ancak dediğim gibi, Türkiye'de yapan merkez yok. Ayrıca bu uygulamalar için bir jinekolojik hastalıklar uzmanının desteği de gerekir.
  * Çamur nasıl uygulanır?
  Çamur tedavisi genel ya da lokal uygulama şeklinde yapılabilir. Uygulama hasta açken ve sabah saatlerinde yapılmalıdır. Tam banyo kürlerinde kural; dozun hem süre, hem sıcaklık yönünden yavaş yavaş arttırılmasıdır. Örneğin jinekolojik hastalıklarda 12 dakika ve 35 santigrat derece sıcaklıkla başlanır. Her seferinde 2 dakika ve 1 santigrat derece arttırılarak 20 dakika ve 39-n2 santigrat dereceye ulaşılır. Çamur tedavisini haftada 2-3, toplamda ise 10-15 banyo uygulaması şeklinde öneririm.
  ÜNİVERSİTEDE UYGULANIYOR
  * Sizin hiç reçetesine çamur banyosu yazdığınız hastalarınız oluyor mu?
  Biz, İstanbul Tıp Fakültesi Hidroklimatoloji Bölümü'nde çamur banyosunu zaten uyguluyoruz. Bizim uyguladığımız alan romatizmal hastalıklar. Bu uygulamaların yapılabildiği kaplıca merkezlerine hastaları gönderdiğimizde, tedavi planına çamuru da ekliyoruz. Genelde çamuru, banyo yani mineralli termal suyla kombine ederek kullanıyoruz. Özellikle lokal sorunlarda; mesela el eklemini veya omuz eklemini tutan sorunlarda, lokal çamur paketi uygulamalarından yararlanmak mümkün.
  * Kaç gün uygulanmalı?
  Uzman doktorun kontrolünde kür tarzında yapılmasını istiyoruz. Uygulama kürleri hastaya göre değişir. 10-15 gün genellikle en fazla tercih edilenidir. Günde 1 ya da 2 kere uygulanması gerekebilir. Buna rahatsızlığın durumuna göre uzman karar verir. Bazen su uygulamaları ile banyo, tuz, su altı tazyikli duş gibi birlikte yapılmasını öneririz.
  * Siz hiç çamur banyosu yaptınız mı?
  Evet. Ben rahatsızlığım için değil, vücudumu dinlendirmek ve bağışıklık sistemimi kuvvetlendirmek için çamur banyosu yapyorum. Dinlenme amaçlı ya da gevşeme, rahatlama amaçlı kullanım da söz konusu olabiliyor. Bir anlamda çamur uygulaması, lokal ya da banyo, en etkin termal tedavilerden biridir. Çamur insanı rahatsız etmeden derin, etkili ve güçlü bir ısınma sağlar. Tıbbi çamurların ısı tutma kapasiteleri çok yüksektir. Bunlar bu anlamda klasik su tedavilerinden çok daha etkilidirler. Ben de çoğu kez, yorgunluklarımdan kurtulmak için bile çamur kürü uyguluyorum.
  Her çamurla banyo yapılabilir mi?
  Olur ama boşuna yorulmuş olursunuz. Belki o an için doğru uygulama yapıldığında kendinizi iyi hissedebilirsiniz ama özelliği olmayan çamurla bu girişimlerde bulunursanız, kalıcı etkisi olmaz. Bu araştırmalarla da kanıtlanmıştır.
  * Yaş önemli mi?
  Yaş grubu önemli. Sonuçta bu kuvvetli bir sıcak uygulaması olduğu için sağlam insanlarda kullanılmalı. Çocuklarda ve ileri yaştaki yaşlılarda dikkatli olunması lazım. Özellikle genel çamur uygulamalarını çok yaşlılara önermem. Lokal uygulamaları öneririm.
  * Hangi mevsim çamur banyoları için daha uygundur?
  Her mevsimi öneririm. Çamurun şöyle bir özelliği de var; paketlenip, çıktığı yer dışında da kullanılabilir. Cilt hastalıklarında, sedef hastalığında kullanılacaksa burada bizim çamur tedavimiz, banyo tedavisi ve güneş banyosu kombine edilmeli. O zaman yaz aylarını öneririm. Ama romatizmal hastalıklarda kullanılacak güneş banyosuna ihtiyacımız yoksa, kışın da çamur yapılabilir. Hangi hastalık ya da sorun için, hangi mevsim çamur banyosu yapılması gerektiğine ilişkin bir araştırma yapıyoruz. Sanıyorum bunun sonuçlarını 1 yıl sonra yayınlayabiliriz. İlkbahar ve yaz aylarında, özellikle ağrılı durumlarda daha etkili olduğunu Avusturyalı bilimadamları gösterdiler. Artık kaplıcalar her mevsim açık. Şartları da, ona göre düzenliyorlar.
  Başbakan yoğun iş ortamından bu yıl çamur banyosu ile arınmayı tercih etti. Denizli'nin Sarayköy ilçesinde bulunan Termal'de hem dinlenip hem de tedavi gören Başbakan Tayyip Erdoğan'a, bel fıtığı rahatsızlığı nedeniyle fizyoterapistler ve doktorlar gözetiminde günde 2 kez çamur kürü ve termal su tedavisi uygulandı. Başbakan gibi yüzlerce kişi de çamurun iyileştirici etkisinden yararlanıyor. Peki ama çamur gerçekten ilaç kadar etkili mi? İşte bu sorunun yanıtını ve çamurun gücünden nasıl yararlanacağınızı Türkiye'nin çok özel uzmanlardan Prof. Dr. Zeki Karagülle anlattı. İstanbul Tıp Fakültesi Hidroklimatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Karagülle bu konudaki bilimsel araştırmalarıyla dünya çapında tanınan biri. Şehrin yorgunluğundan doğal yollarla kurtulmanın ve en doğal ilaç sayılan çamurdan faydalanma yollarının yanısıra bu yazı dizisinde şu sorulara yanıt bulacaksınız... Çamurdan tedavi amaçlı nasıl yararlanılır? Güzelleşmek için nasıl uygulanmalı? En etkili çamur nerede? Yorgun insanlar vücutlarını çamurla nasıl güçlendirebilirler?
  1- Romatizmal hastalıklar: Romatoidartrit, psöriatik artrit, ankilozan spondilit, omurga artrozu, disk hernisi, osteokondroz, miyalji ve nevralji, travma sekeli, ödem, kronik genital enfeksiyonlar.
  2- Kadın hastalıkları: Kronik genital enfeksiyonlar, over yetersizlikleri, uterus hipoplazisine bağlı kısırlık, adet bozuklukları, klimakterik (menapozal) yakınmalar, post-operatif dönem, vajinal ve servikal akıntılar.
  3- Deri hastalıkları: Egzema, psöriasis, toksik dermatid, akne, vulgaris.  kaynak:SABAH


   
çamur şifası konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çamur

  Çamur

  Din ve mala, işi toprakla ilgili olan kimse için kazanca, Çamur yemek mal biriktirmeye. Bulamaç çamurla evini sıvadığını görmek salih kul olmaya, Çamurla Kabe duvarını sıvamak hacca gitmeye, Peygamberimizin (s.a.v.) kabrini sıvadığını görmek O'nu ziyarettle birlikte haccetmeye, cami sıvamak islamiyete hizmetle şeref ve ecir kazanmaya, Sulu çamurda yürümek üzüntü ve kedere düşmeye, Sulu çamur...
 2. Sulu çamur

  Sulu çamur

  Bakınız; Çamur.Bir kisinin rüyada sulu bir çamurda yürümesi, o kimsenin düsecegi üzüntü ve kedere, erisecegi fitne ve mesakkate delalet eder. Bir kimse rüyada sulu bir çamurda yürüdügünü görse, o yer halki ve çamura giren kimse için, üzüntü, keder ve korkuya delalet eder. Keza bir kisinin sertçe yagan bir yagmurda yürüdügünü görmesi, o yagmurdan ona isabet eden miktarca üzüntü, keder ve...
 3. çamur Görmek

  çamur Görmek

  Hep kötüye yorumlanan rüyalardandır. Çamura girdiğini gören kişi mutlaka bir sıkıntıya düşer. Rüyada çamur bir ikazdır ve dikkatli olunması gereken olayların yaşanacağına ve halen bazı hatalı işlerin içinde olduğunuza yorumlanır. Bu çamur balçıksa sıkıntı artacaktır. Ancak çamurları temizleyen bir süre sonra sıkıntılarından kurtulacak demektir.
 4. Çamur-Hara

  Çamur-Hara

  Dize geldim anladımki bu alem budur Yazamadım sevdiğime beş altı satır Neyse dedim ve duruldum tutuldum aşka Hem üzüldüm hemde üzdüm susaydım keşke Duman oldu o halimden eser kalmadı Aşkım ziyanım gülüm baharım Meyhanelerde sakiler derman olmadı Çok istedim olsun diye sensiz olmadı Bana yine gül yüzünle gel tek sözünle gel Gözüm yolda gönlüm sende kaldığı anda gel Yana yana yaz oldu kışım...
 5. tekrar bağlantı şifası

  tekrar bağlantı şifası

  tekrar bağlantı şifası-tekrar bağlantı Entropi kavramı, ‘düzensizlik’ kavramıyla eşleştirilir. Ve evrenin entropisi her daim artmaktadır, yani düzensizliği. tekrarbağlantı Şifası® frekanslarının olduğu yerde ise, entropi azalır, yani ortam düzenliliğe doğru gider. Bir diğer manada, olması gerektiği hale döner. Bu, tekrar bağlantı Şifası® frekanslarının olduğu ortam için geçerli olmakla...

Sayfayı Paylaş