1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Çanakkale Muharebelerinde Binbaşı Halis Ataksor

  Konu, 'Cumhuriyet Tarihi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  ÇANAKKALE MUHAREBELERİNDE BİNBAŞI HALİS ATAKSOR
  Binbaşı Halis Ataksor 1876 yılında Kütahya da doğmuş ve bütün ömrünü savaş meydanlarında geçirmiş mütevazı olduğu kadarda kahraman bir askerdir.

  1 Mart 1312 tarihinde Harbiye mektebine girerek, Şubat 1314 tarihinde muvaffakiyet ile bitirmiş, önce Trablusgarp daha sonra katıldığı Balkan harbinde bir gözüne isabet eden şarapnel parçası ile yaralanmış ve yine ayni harpte ayağından yaralanmıştır.

  Bu zor savaş yıllarına müteakip 1915 yılında sömürgeci, emperyal güçlerin Çanakkale boğazını geçip İstanbul’u işgal etme emellerinden doğan Çanakkale muharebesine katılmıştır.




  Diğer bir anısında ise şöyle anlatmaktadır:
  - Yol boyunca top ve tüfek sesleri kulaklarımıza geldi durdu. Düşman
  İkinci taburumuzla boğuşuyordu. Arıburnuna sırta gelince birden Yüzbaşımız Halis Efendi ayağından yaralandı. Atından atladı, çok kızgındı. Hepimizi yere yatırıp süngü taktırdı. Düşman sırtı tırmanmış bize doğru geliyordu. Hemen ateş açtık, hani biraz daha gecikseydik bütün sırta düşman yerleşecekti. Aramızdaki mesafe gittikçe kapanıyordu. Halis Efendi süngü hücumu verdi. Allah Allah sesleri ile sırttaki düşmana saldırdık, birbirimize girdik.

  Onun gerçek bir ismi daha vardı, "Kör Halis". Balkan harbinde ayağından vurulduktan sonra gözüne isabet eden bir şarapnel parçasının onda bıraktığı izin ismidir bu. Cesur bir askerdi. Fakat daima cesaretini tevazu ile gizler dururdu. Diğer bir hatıra sahibi "Tarih Konuşuyor" isimli mecmuada ona dair çıkan bir küçük hatırada, hatıra sahibi kendisinden şöyle bahseder.

  Top ve mermilerin göz açtırmayacak şekilde üzerimize geldiği bir sırada Halis beyin ayakda duruşu dikkatimi çekti, yanına yaklaşıp;

  - Kumandanım niçin hedef küçültmüyorsunuz, dediğimde, o askere metanet vermek için ayakda kalışını tevazu ifade eden şu sözlerle gizlemiştir.

  - Nasıl olsa kalkmayacak mıyız? Bu ağır gövde ile yatmak zor oluyor da onun için ayaktayım cevabı ile karşılık verdi demektedir.

  Binbaşı Halis beyin beklide en ilginç olabilecek yönü de, muharebe devam ederken tutmuş olduğu günlük dür. Halis bey bu kıymetli ve günümüze intikal eden günlüğünü top ve bombaların arasında kayıt etmiştir.

  Daha sonra bu kıymetli günlüğü, evladı Yılmaz Ataksor günümüz diline çevirerek ‘Çanakkale Raporu’ adı altında yayınlamıştır.


   
Çanakkale Muharebelerinde Binbaşı Halis Ataksor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Şehİt Pİyade BİnbaŞi Bedİr Karabiyik

  Şehİt Pİyade BİnbaŞi Bedİr Karabiyik

  piyade binbaşı bedir karabıyık bedir karabıyık piyade kıyafetleri kıyafeti elbiseleri Merhaba,4 Nisan 1994 tarihinde Sarıkamış/Kızılçubuk Köyünde teröristlerle girdiği çatışma sonucu şehit olan Piyade Binbaşı Bedir KARABIYIKın Şehitler Mektubu isimli kitapta yer alan annesi ve eşine yazdığı vasiyetnameleri aktardım istedim.Piyade Binbaşı Bedir KARABIYIK şehit olmadan 7 ay önce geçici görevle...
 2. TMSF'den Halis Toprak'a haciz şoku

  TMSF'den Halis Toprak'a haciz şoku

  TMSF, Toprak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Halis Toprak'ın İstinye'deki yalısında haciz işlemi yaptı. Evde bulunan bazı taşınabilir eşyalar görevliler tarafından haczedildi. TMSF yetkililerinden alınan bilgiye göre, TMSF avukatları, icra memurlarıyla birlikte polis nezaretinde Halis Toprak'ın İstinye'deki yalısına gitti. Evde bulunan bazı taşınabilir eşyalar görevliler tarafından...
 3. Halis Toprak istifa etti

  Halis Toprak istifa etti

  Halis Toprak, Toprak Holding Yönetim Kurulu Başkanlığından istifa ettiğini duyurdu. Halis Toprak, yazılı açıklamasında, 32 yıldan bu yana sürdürdüğü Toprak Holding Yönetim Kurulu Başkanlığından bugün itibariyle istifa ettiği, Yönetim Kurulu Başkanlığının oğlu Mehmet Toprak tarafından yürütüleceğini bildirildi.
 4. Halis Ağa TMSF'den özür diledi

  Halis Ağa TMSF'den özür diledi

  TMSF başkanı Ahmet Ertürk hakkında sert açıklamalarda bulunan işadamı Toprak gazete ilanıyla özür diledi. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) 2001 yılında sahibi olduğu Toprakbank'a el koyması sonrasında gerek TMSF gerekse başkanı Ahmet Ertürk hakkında sert açıklamalarda bulunan işadamı Halis Toprak, verdiği gazete ilanı ile "TMSF'den ve Ahmet Ertürk'ten özür dilerim" dedi....
 5. Keriman halis ece fotoğrafları

  Keriman halis ece fotoğrafları

  Keriman halis ece fotoğrafları Merhaba millet Keriman halis ece fotoğraflarını istiyorum sizden

Sayfayı Paylaş