Çanakkale'de Gezilecek-Görülecek Yerler

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Çanakkale'de Gezilecek-Görülecek Yerler
çanakkale şehitlik gezilecek yerler görülmesi gereken yerler nerelere gitmeliyim hakkında detaylı bilgiler Meleklermekanı.com'da
Sevgili Smodumuz Asimelek'in tatilini Çanakkale'de geçireceği ile ilgili yazıyı okuyunca bende merak ettim ve hemen araştırdım...Asiciğim Çanakkale'de o kadar çok gezilecek yer varmış ki...Heryeri gez resimlerini çek ve gelincede bizimle paylaş olurmu...

canakkalE-62.jpg

Gelibulu İlçesi
-400 yıllık geçmişi bulunan Gelibolu Mevlihanesi
-Rumeli fatihi Gazi Süleyman Paşa Türbesi
-Vatan Şairi Namık Kemal Mezarı
-Osmanlıdan günümüze kalan Gelibolu Gazi Süleyman Paşa Camii

Eceabat İlçesi :
-Çanakkale Savaşlarının Merkezi Olan, İnsanoğlunun Tüylerini Ürperten, Tarifsiz Bir Duygu Yoğunluğunun İçine Sürükleyen ve Bu Vatanın Evladı Her Kişinin O Havayı Soluyarak Öğrenmesi Gereken Bir Destanın Yazıldığı Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkında kalan Anıt ve Şehitlikler
(zamanınız kısıtlı ise Çanakkale Şehitler Abidesi,Şahindere Şehitliği ve 57.Alay Şehitliğini mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.)
-Kilitbahir Kalesi
-Tabyalar

Çanakkale İl Merkezi (Merkez İlçe)
-Muhteşem Çanakkale Boğazı manzarasıyla Truva filminde kullanılan tahta atın ve antik Truva şehrinin maketinin bulunduğu Çanakkale Kordon Boyu

- 1462 Yıllında Fatih Sultan Mehmet Tarafından Yaptırılan, Çanakkkale Savaşları’nda da Kullanılan Çimenlik Kalesi ,Çanakkale Deniz Zaferi’nin Kahramanlarından Nusrat Mayın Gemisi’nin Orijinal Boyutlarındaki Maketi ,Çanakkale ( Gelibolu ) Savaşları’nda kullanılan çeşitli silahların bulunduğu Çanakkale Askeri Deniz Müzesi

- İtalyan Başkonsolosu, Emilio Vitalis Tarafından 1890 larda Yaptırılan, Anzac Otel’in Tam Karşısında Bulunan Çanakkale Saat Kulesi

- Çanakkale Savaşlarında Bir Halk Türküsüne Konu Olan Meşhur Çanakkale Aynalı Çarşı

-Çanakkale Yöresinde Büyük Özverilerle Devam Eden Kazılar Sonunda Çıkarılan, Çoğunlukla Truva (Troya, Troia), Assos ve Parion Bölgesinde Bulunan Antik Şehirler’e Ait Bulgular ile Polyksena Lahiti Sergilendiği Çanakkale Arkeoloji Müzesi

-Antik Medeniyetlerin Beşiği Olarak Kabul Edilen, 9 Adet Şehrin Birbiri Üzerine Kurulduğu, Dünyaca Ünlü Truva (Troya, Troia, İlion, İlium) Antik Şehri Ören Yeri

Ezine İlçesi;
Antik Venedik Şehri’nin Sütunlarının İmalat Merkezi Olan Alexandria-Troas Antik Şehri
Ayvacık İlçesi :
- Gülpınar’da Apollo Smintheus Tapınağı

-Yaklaşık 3000 Yıl Öncesine Dayanan Antik Şehri, İnsanın İçini Isıtan Taş Evleri, Kristal Kadar Temiz Denizi, Doğal Güzellikleri ve Şehri Saran Kendine Özgü Mistik Atmosferiyle, M.Ö. 384 -387 Tarihleri Arasında Aristotale’ e Ev Sahipliği Yapmış Olan Assos

-Şifalı sularında derman aramaya gelenlerle dolup taşan Afrodit Kaplıcası
Bayramiç İlçesi:
Akarsuları, Küçük Şelaleleri, Etrafı Saran Büyülü Çam Ağaçları ve Alabalık Çiflikleriyle Dünyanın İlk Güzellik Yarışmasının Yapıldığı Meşhur Kazdağı (Kaz Dağı, İda, Kazdagi) Milli Parkı

Bozcaada İlçesi :
Antik Dönemlerden Günümüze Kadar Uzanan Sürükleyici Tarihi, Enfes Koyları, Eski Rum Evleriyle Bezenmiş Dar Sokakları, Dünyaca Ünlü Üzüm Bağları

Gökçeada İlçesi :
Yeşil ve Mavinin Kucaklaştığı Koyları, Grek Kültürüyle Yoğrulmuş Eski Rum Köyleri , Manastırları, Kiliseleri, Tarihi ve Doğal Güzellikleri

off offff yeminle süper yaa ülkemizde vatanımızda milletimizde ne çok gezilip görülecek yerler var dimi yaaa çok beğendim heryeri adım adım karış karış gezmek istiyorum bir aksilik çıkmazsa.
En çok merak ettiğim şehirlerden birisi Çanakkale idi inşallahh en kısa zamanda gidip gezicem.
çok teşekkür ederim pasicim ellerine sağlık gerçekten çok mutlu oldum :kiss:

Geri