1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.449
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  Canli Bİr Hafiza İÇİn 10 AliŞtirma

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Sağ eliniz yerine biraz da sol elinizi kullanmaya başlayın.Başka deyişle birazda sıradışı şeyler yapın.Aslında bu sıradışı şeyleri hepimiz taşıyoruz ama gün ışığına cıkartamıyoruz.
  1- Ters el alıştırması
  Sağ eliniz yerine biraz da sol elinizi kullanmaya başlayın. Saçlarızı sol elinizle tarayın, kalemi ters elinizle tutun gibi… Sonuç olarak, rutin alışkanlıklarızı kırar ve beyninizin kullanmadığız diğer yarısı da harekete geçirmiş olursunuz.

  2-Çocuk oyunu alıştırması
  İşe veya alışverişe giderken, tıpkı bir çocuk gibi merak içinde bütün duyularızı harekete geçirin. Bakın, dokunun, dinleyin, koklayın. Bu şekilde çok ender yaptığız bağlantıları canlandırır, beyninizin kapasitesini artırırsız. Duyu organlarızın ne kadar fazlası kullanırsanız, hafızanız her zaman canlı kalır.

  3-Harf alıştırması
  Elinize bir gazete ve bir fosforlu kalem alın. Sırasıyla paragrafları okuyun ve çift yazılmış harflerin üzerini çizin. Mesela, çift ´t´ ve ´m´lerin üzerini işaretleyin. Böylelikle konsantrasyonunuzun ne kadar uyarıldığı hemen hissedecek-siniz. Bu, zihnin canlanması artırır.

  4-Polisiye alıştırması
  ”Dün akşam şu saatte ne yaptım, neredeydim, iki saat önce ne yaptım?” gibi, genellikle polisiye romanlarında sorulan soruları kendinize yöneltin. Ve tabii cevaplayın. Bu alıştırma sonucunda yaptıklarıza karşı dikkatinizi geliştirebilirsiniz.

  5-Yürüyüş alıştırması
  Asker yürüyüşü gibi olduğunuz yerde hareket edin. Sol bacağızı her kaldırdığızda, önce sağ elinizle, sonra sol elinizle dizinize dokunun. Böyle çaprazlama hareketlerle beyninizin her iki tarafı kullanmış olursunuz.

  6-Ressam alıştırması
  Burnunuzun ucunda bir fırça olduğunu hayal edin. Bununla havaya en sevdiğiniz renkte yatay bir sekiz çizin. Bu çizim hareketleri, yorgun zihninizi hemen canlandırır. Aynı zamanda beyni bloke eden stresi etkili biçimde yok eder.

  7-Ajan alıştırması
  Bu alıştırmayı daha çok sokakta yapacaksız. Çevrenizde bulunan arabaların plakalarına bakın ve plakadaki harflerden kelimeler, hatta cümleler türetmeye çalışın. Böylece hem kelime hazinenizi geliştirir hem de beyninizi canlandırırsız.

  8-Resim alıştırması
  Bu alıştırmayla alışveriş listelerini çok kolay ezberleyebilir, hafızanızı güçlendirebilirsiniz. Bunun için kalem kağıt alın ve kağıdın üzerine mum, kaktüs, yonca gibi semboller çizin. Her resim bir sayıyı sembolize ediyor. Ardından sembolleri sayılara göre ezberleyin. Bu alıştırmayla, zihninizde listeler oluşturmayı kolay başarırsız.

  9-Otobiyografi alıştırması
  Düşünün ki, hayat hikayenizi tekrar yazmanız gerekiyor. Burada, işe, gittiğiniz ilkokuldan başlayabilirsiniz. Bunun için en yakın arkadaşızı, tipini, sıfızın düzenini hatırlamanız gerekiyor. Bu alıştırmayla, kişilerle ilgili hafızanızı harekete geçirirsiniz.

  10-Hipnoz alıştırması
  Özellikle stresli anlarızda olumlu kelimelerden destek almaya bakın. Bunlarla olumsuz düşüncelerinizi yok edersiniz. Mesela, ”Benim için gerekli olan her şeyi biliyorum ve çok sakinim” cümlesini tekrarlayabilirsiniz.

   
Canli Bİr Hafiza İÇİn 10 AliŞtirma konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. iyi bir uyku için 10 yiyecek önerisi

  iyi bir uyku için 10 yiyecek önerisi

  1: Muz Açık olarak söylemek gerekirse sarı bir poşet içindeki uyku hapları olarak adlandırabiliriz. Seratonin ve melatonin dışında aynı zamanda magnezyum içeren bu meyve, kaslarınızı gevşetip sizi rahatlatır. 2: Papatya Çayı Sizi yatağa huzurlu bir şekilde yatıracak bir çaydan bahsediyoruz. Sakinleştirici özelliği sayesinde papatya çayı , kaygılı ve sinirli bir bünyenin en iyi...
 2. 10 Günde Düzgün Bir Duruş İçin

  10 Günde Düzgün Bir Duruş İçin

  dik durma egzersizleri dik durma hareketleri egzersizleri resimli duruş durmak için egzersizler Form roller ilk bakışta, silindir şeklinde basit bir köpüğe benziyor ama marifeti büyük: Onunla yapılan egzersizler duruşu düzeltiyor, dengeyi güçlendiriyor. Üstelik sadece 10 günde! DURUŞ İÇİN 1- Baldır kasları için: Zemine oturun. Bir bacağınızı dizinizden bükerek yere basın. Diğer...
 3. İyi bir uyku için 10 sihirli yiyecek

  İyi bir uyku için 10 sihirli yiyecek

  Bazen farklı sebeblerden dolayı yeterince uykumuzu alamayız ve bu yüzden vücut dengesi bozulur günlük hayatımızda ve iş hayatımızda yeterince verimli olamayız Şimdi önereceğim besinlerle deliksiz bir uyku uyumak isteyenler için faydalı olabilecek mucizevi besinler bu besinler sayesinde sizlerde tamamen uykunuzu alacak ve uykuya rahat bir şekilde yatacaksınız 7-8 Saatlik deliksiz bir...
 4. 10 Numara bir Cilt için 10 Altın kural

  10 Numara bir Cilt için 10 Altın kural

  Cildiniz yeterince güzel olmadığında kendinizi kötü hissedersiniz. En ufak bir sivilce bile tadınızı kaçırabilir. Ancak, erken yaşlardan itibaren cildinize gereken önemi verdiğinizde gelecek yıllar için de iyi bir yatırım yapmış olursunuz. Beslenme ve Diyet Uzmanı Aylin Yılmaz, Cosmopolitan'ın light' dergisi için sağlıklı cildin kuralını anlattı. 1) Her gün en az iki litre su için...
 5. Romantik bir gece için 10 öneri

  Romantik bir gece için 10 öneri

  romantik olmak için ne yapmalı Bu akşam romantik bir gece mi geçirmek istiyor sunuz? O hadle bu 10 önerimizi dikkate alın ve gecenizi romantik kılın Melek'ler:) Birlikte yemek pişirin En sevdiğiniz yemeği birlikte pişirin. Göreceksiniz çok eğlenceli olacak. Birlikte hazırlayacağınız yemeği sonra mum ışığı ve romantik müzik eşliğinde yiyebilirsiniz. Yemeği yakarsanız da hiç üzülmeyin. Buna...

Sayfayı Paylaş