1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  canli yem - beyaz kurt üretimi

  Konu, 'Akvaryum' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  akvaryum canlı yem canlı yem üretimi balık yemi üretimi akvaryum balık yemi Beyaz kurt üretimi yapmak isteyen arkadaşlara yol göstermesi amacı ile Beyaz Kurt Üretim Teknikleri ve Beyaz Kurt İle İlgili Genel Bilgiler başlıkları altındaki makalemi sizlerle paylaşmaya karar verdim.

  BEYAZ KURT ÜRETİM TEKNİKLERİ


  Beyaz kurt üretimi yapabilmek için öncelikle resim-1’de görüldüğü gibi 15x20x10 (en:15 cm, boy:20 cm, yükseklik:10 cm) ebatında 1 adet ağzı kapaklı kaba, resim-2’de görülen torflu toprağa, resim-3’de görülen beyaz kurt kültürüne, ve resim-4 de görülen kurtların temel besin kaynağı olan yeme (bebelac) ihtiyacımız bulunmaktadır.

  Üretime başlayabilmek için öncelikle ağzı kapaklı bir kaba ihtiyacımız var demiştik. Evde kullandığımız plastik saklama kapları da bu işi görecektir. (Resim-1)


  RESİM-1
  < Konu Resmi..>


  Bu kabın içerisine çiçekçiden aldığımız 2,5 lt’lik torflu toprağın (Resim-2) 100-200 gr.’ı kabın içine dökülür.

  RESİM-2
  < Konu Resmi..>


  Burada önemli olan daha hızlı bir üreme için toprağın yüksekliğinin 2-3 cm’den fazla olmamasıdır. (Resim-3)

  RESİM-3
  < Konu Resmi..>  Bu aşamadan sonra Resim-4’de görülen beyaz kurt kültürünü üretim kabımıza aşılamamız gerekir.

  RESİM-4
  < Konu Resmi..>  Resim-5’de görüldüğü gibi beyaz kurt kültürümüzü dökerek aşılama işlemini gerçekleştirmiş oluruz.

  RESİM-5
  < Konu Resmi..>  Şimdi sıra geldi yem konusuna. Beyaz kurt üretimi için şimdiye kadar değişik yöntemler denedim. En çok mısır unu ve bebekler için kullanılan bebelac mama’ların faydası olduğunu gözlemledim. (Resim-6)

  RESİM-6
  < Konu Resmi..>


  Mısır unu veya bebelac mama’dan 1 tatlı kaşığı kadar vermeniz yeterli olacaktır. Kurtlar genelde bu yemin altına gelecek ve buradan besleneceklerdir. Burada bir hususa dikkatinizi çekeceğim; yemi toprağın üzerine belli bir noktaya koyduktan sonra bir miktar su ile ıslatınız. Aksi takdirde yem kuru olacağından kurtlar bu yemi uzun süre yiyemeyeceklerdir. Vermiş olduğunuz yem kurtlara yaklaşık 1 hafta yetecektir. 1 hafta sonra aynı şekilde yem vermeniz gerekmektedir. Bazen vermiş olduğunuz yemlerde tüylenme,pamukçuk oluşabilir. Bu durumda kurtların daha iyi üremeleri açısından yemi yenilemeniz daha iyi olacaktır.

  Beyaz kurtların üremeleri yavaştır. Bu yüzden aşılamayı yaptıktan 20 gün sonra üremeye başlarlar. Bu 20 günlük süre zarfında kurtlarınızın bir an önce üremeleri açısından balıklarınıza vermenizi tavsiye etmiyorum. 20.günden itibaren bir cımbız yardımıyla kurtları topraktan alıp, düzenli olarak haftada 1 kez vermeye başlayabilirsiniz.

  Beyaz kurtların oksijen almaları açısından kabın kapağını günde 1 kez açıp kapatmanız yeterli olacaktır.

  Beyaz kurtların en iyi üredikleri sıcaklık 16-18 derece arasında olup, 2 derecenin altında üreme durur, 24 derece ve üzerindeki değerlerde ise kısa sürede ölürler.

  BEYAZ KURT İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER

  1-
  Beyaz kurtlar başta balıklar olmak üzere pek çok amfibyum ( semenderler, kurbağalar) ve bazı kuş türleri ( bülbüller) için de kullanılabilecek ideal canlı yemlerdir.

  2-
  Beyaz kurtlar tatlı su içerisinde birkaç gün, tuzlu suda ise birkaç saat kadar canlı kalabilmektedirler. Su içerisindeki hareketleri ve kendilerine has kokuları ile balıkları cezbetmekte ve en iştahsız balık bile beyaz kurtlara hayır diyememektedir.

  3-
  Beyaz kurtların ömürleri ortalama olarak 2 ay kadardır. Bir beyaz kurt günde ortalama 20 yumurta, hayatı boyunca ise ortalama 750-1000 kadar yumurta bırakır.

  4-
  Beyaz kurtlarda yaşamlarını sürdürebilmek için nemli bir ortama ihtiyaç duyarlar. Toprak ne kuru ne de çok ıslak olmalıdır.

  5-
  Beyaz kurtlar ışıktan hoşlanmazlar ve karanlık yerleri tercih ederler.

  6-
  Beyaz kurtlar birçok besini iştahla tüketirler. Ezilmiş patates, süt ile ıslatılmış bir dilim ekmek, süt ile ıslatılmış kuru kedi-köpek mamaları, balık yemleri, sebze-meyve artıkları, tahıllar, çeşitli hububat unları kullanılabilecek besinler arasındadır. Süt toprak içerisinde zamanla koku yapacağı için tavsiye etmiyorum. Şimdiye kadar kullandığım yemler arasında en çok mısır unu ve bebekler için kullanılan bebelac mamaların üremelerinde büyük bir faktör yarattığını gözlemledim.

  7-
  Beyaz kurtlar sadece nemli besinleri tüketebilirler. Eğer besini kuru olarak verirseniz yem yumuşayana kadar bekleyeceklerdir. Besinleri yeteri kadar nemlendirip vermeniz bu durumun önüne geçecektir.

  Sonuç olarak beyaz kurtlar yetişkin balıklarımız için ideal bir yemdir. Beyaz kurtlar tubifex gibi parazit ve hastalık riski içermezler. Balıklarınızı ve diğer canlıları sadece beyaz kurt ile beslemenizi tavsiye etmiyorum. Her gün beyaz kurt vermek obesite ve üreme gibi sorunlara yol açabilir.

  Haftada 1 kez veya İki haftada 1 kez vermeniz daha uygun olacaktır   
canli yem - beyaz kurt üretimi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Canlilar Alemİ

  Canlilar Alemİ

  CANLILAR ALEMİ GİRİŞ Charles Darwin'in ortaya attığı evrim teorisi, 21. yüzyıla yaklaştığımız şu günlerde bilim dünyasındaki itibarını büyük bir hızla kaybetmiştir. 20. yüzyılın başlarında materyalist çevreler tarafından desteklenen ve kitlelere bilimsel bir gerçekmiş gibi telkin edilen bu teorinin geçersizliği artık kesin olarak anlaşıldı. Bunda en büyük etken, yüzyılımızda evrim teorisini...
 2. Canlilarin Siniflandirilmasi

  Canlilarin Siniflandirilmasi

  Dünyamızda yaşamakta olan canlılar incelenirse özelliklerinin çok farklı olduğu gözlenir.Bu farklara rağmen bu canlıları derece derece ve birbirlerine benzeyenleri bir araya toplayarak gruplandırmak mümkündür.Canlıların benzerliklerine göre gruplandırılmasına sınıflandırma (sistematik) denir.Hayvanlar ve bitkiler belirli bir düzen içerisinde sınıflandırılır. SINIFLANDIRMA SİSTEMİNİN GELİŞİMİ...
 3. canlı yem - mikro kurt üretimi

  canlı yem - mikro kurt üretimi

  akvaryum canlı yem canlı kurt üretimi kurt üretimi kurtçuk Daha önce mikro kurt üretimi hiç yapmamış,bu konuda daha önceden bilgisi olmayan ve ‘’acaba üretebilir miyim?’’ diye kaygısı olan hobici arkadaşlara yardımcı olabilmek amacıyla Mikro Kurt Üretim Teknikleri ve Mikro Kurt İle İlgili Genel Bilgiler başlıkları altındaki makalemi sizlerle paylaşmaya karar verdim. MİKRO KURT ÜRETİM...
 4. canlı yem - grindal kurt üretimi

  canlı yem - grindal kurt üretimi

  tubifex üretimi Grindal kurt üretimi yapmak isteyen arkadaşlara yol göstermesi amacı ile Grindal Kurt Üretim Teknikleri ve Grindal Kurt İle İlgili Genel Bilgiler başlıkları altındaki makalemi sizlerle paylaşmaya karar verdim. GRİNDAL KURT ÜRETİM TEKNİKLERİ Grindal kurt üretimi yapabilmek için öncelikle aşağıda belirtmiş olduğum malzemelere ihtiyacımız bulunmaktadır. Saklama Kabı...
 5. meleklermekanı yemini

  meleklermekanı yemini

  Barışta ve savaşta, yerde gökte,tuvalette ve banyoda, ve forumda..! 1-Üye olduktan sonra forum kurallarını okuyarak onun oraya süs diye konulmadığını anlayacağıma 2-Zeki , çevik, ahlaklı ve aynı zamanda komik yazı yazıp paylaşan bir üye olacağıma 3-Foruma üye olur olmaz hemen kız erkek durumunu kontrol etmeyeceğime 4-Arama yapmadan konu açıp yetkililerin sinir katsayılarını...

Sayfayı Paylaş