1. *GüMüŞ*

  *GüMüŞ* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2008
  Mesajlar:
  3.094
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  CANLILARIN ÇEŞİTLİLİĞİ ve SINIFLANDIRILMASI

  Konu, 'Biyoloji bilimi' kısmında *GüMüŞ* tarafından paylaşıldı.

  CANLILARIN ÇEŞİTLİLİĞİ ve SINIFLANDIRILMASI
  Canlıların Sınıflandırılması : Canlıların belirli Özellikleri göz önüne alınarak yapılan gruplandırmaya sınıflandırma veya biyosistematik denir. Sınıflandırmayı inceleyen bilim dalına sistematik ( Taksonomi) denir. Sınıflandırma ikiye ayrılır:
  1) Ampirik (yapay = suni) sınıflandırma : Canlıları dış görünüş, yaşayış ve birkaç yüzeysel özelliğine göre bakarak sınıflandırmaktır.
  İlk defa Aristo tarafından yapılmıştır. Aristo canlıları ikiye ayırmıştır.

  1. Bitkiler -> Otlar ,Çalılar ,Ağaçlar
  2. Hayvanlar -> Suda, Karada, Havada yaşayanlar

  2) Filogenetik (Doğal = Tabii) Sınıflandırma : Canlıların orjin ( köken ) benzerliğine bakılarak yapılan sınıflandırmadır. Anatomik benzerlik, protein benzerliği, akrabalık dereceleri gibi özelliklere dikkat edilir.
  Analog organ : Kökenleri farklı, görevleri aynı olan organlardır.
  ÖRN : Yarasanın kanadı ile kelebeğin kanadı.
  Homolog organ : Kökenleri aynı, görevleri farklı olan organlardır.
  ÖRN : İnsan kolu, atın ön bacağı, yarasanın kanadı, balina yüzgeci

  Canlıların İsimlendirilmesi : İsimlendirme ilk kez Kari Linne tarafından yapılmıştır. Linne tür tanımını geliştirmiştir.
  Tür : Ortak atalardan gelen, ortak özelliklere sahip, birbirleriyle çiftleşip verimli döller (Kısır olmayan ) meydana getiren en küçük sistematik gruptur.
  Örneğin At ile eşek çiftleşir, döl verir verdikleri döl yani katır kısır olduğundan, at farklı bir tür, eşek farklı bir tür, katır ise bilimsel anlamda tür değildir.
  Dikkat: Bu kurala sadece kurt köpeği uymaz.
  Tür Linne'nin bulduğu ikili isimlendirme ( çift isimlendirme = Binominal ) ile adlandırılır. Bu isimlendirmeye göre; bir canlıya ait, cins ismi ve özel tanıtıcı ismi bulunur. Cins ismi daima büyük harfle, özel tanıtıcı isimi ise küçük harfle başlar.  Sistematik Birimler:
  Alem = Regnum = Animalia = Hayvanlar Alemi
  Şube = Filum = Chordata = Omurgalılar
  Sınıf = Clasis = Mamalia = Memeliler
  Takım = Ordo = Karnivora = Etçiller
  Aile = Familya = Felidae = Kedigiller
  Cins = Genus = Felis = Kedi
  Tür = Species = Felis domesticus = Ev kedisi


  • Alemden türe doğru birey sayısı azalır, fakat benzerlik artar.
  • Türden aleme doğru, birey sayısı artar, fakat benzerlik azalır.
  • Aynı tür içerisindeki canlılarda protein ve gen yapıları benzerdir. Ancak aynı değildir.
  • Aynı türdeki bireylerin kromozom sayıları aynıdır.
  ÖRN : İnsan 2n = 46 kromozom bulunur.
  Bitkiler alemine örnek verirsek; Çiçekli bitkiler- kapalı tohumlular çift çenekliler- menekşegiller - menekşe - kokulu menekşe ( Viola odarata )
   
CANLILARIN ÇEŞİTLİLİĞİ ve SINIFLANDIRILMASI konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Biyoloji - CANLILARIN SINIFLANDIRILMASI

  Biyoloji - CANLILARIN SINIFLANDIRILMASI

  CANLILARIN SINIFLANDIRILMASI • Canlıları, benzerlik ve akrabalık derecelerine göre gruplara ayırmaya sınıflandırma denir. • 2 tiptir.a) Suni b) Doğal 1) Suni (Ampirik) Sınıflandırma • Canlıların dış görünüşlerine ve yaşadığı ortama bakılarak yapılan sınıflandırmadır. • Aristo tarafından yapılmıştır. • Canlılar  Bitkiler  a) Otlar b) Çalılar c) Ağaçlar  Hayvanlar  a) Havada b) Karada c)...
 2. Canlıların Sınıflandırılması hakkında bilgiler

  Canlıların Sınıflandırılması hakkında bilgiler

  Canlıların Sınıflandırılması CANLILARIN SINIFLANDIRILMASI CANLILARIN SINIFLANDIRILMASI Canlıları benzer özelliklerine göre gruplara ayırmaya sınıflandırma denir. Sınıflandırmayı inceleyen bilim dalına ise Biyosistematik denir. 1. Ampirik (Yapay) Sınıflandırma Canlıları dış görünüşleri ve yaşadıkları ortama bakarak sınıflandırmaktır. Bu tür sınıflandırma günümüzde geçerliliğini kaybetmiştir....
 3. CANLILARIN SINIFLANDIRILMASI [[erendikyol]]

  CANLILARIN SINIFLANDIRILMASI [[erendikyol]]

  CANLILARIN SINIFLANDIRILMASI Canlıları benzer özelliklerine göre gruplara ayırmaya sınıflandırma denir. Sınıflandırmayı inceleyen bilim dalına ise Biyosistematik denir. * 1. Ampirik (Yapay) Sınıflandırma Canlıları dış görünüşleri ve yaşadıkları ortama bakarak sınıflandırmaktır. Bu tür sınıflandırma günümüzde geçerliliğini kaybetmiştir. Dayandığı temel analog (görevdeş) organlar ve şekil...
 4. ses çeşitleri ve sınıflandırılması

  ses çeşitleri ve sınıflandırılması

  sınıflandırma çeşitleri ses çeşitleri ses türleri seslerin kadın ve erkek seslerinin sınıflandırılması Ses sanatçıların işlenmiş ve yerleşmiş sesleri bir takım sınıflara ayrılır. Aynı sınıfiaki sesleri birbirine benzeyen tarafları olur. Bu benzeyişler genişlik, renk ve hareketlilik bakımlarından olabilir. Her ses bağlı olduğu ses sınıfında olması gereken ses genişliğine, renge ve özelliklere...
 5. Zihinsel Özür ve Sınıflandırılması

  Zihinsel Özür ve Sınıflandırılması

  iq sınıflaması Zihinsel Özür ve sınıflandırılması ZİHİNSEL ÖZÜR ( MENTAL RETARDASYON) Zeka, zihinsel birçok yeteneğin uyumlu çalışması sonucu ortaya çıkan bir yetenekler bileşimidir. Bu yetenekler algılama, bellek, düşünme, öğrenme, mantık yürütme gibi yeteneklerdir ve bunların birbiriyle uyumlu ve ilişkili çalışması sonucu zihinsel fonksiyonlar yürütülmektedir. Zihinsel özür, kişinin...

Sayfayı Paylaş