1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Çaprazlamalar ve Mendel Kuralları

  Konu, 'Tüm Lise Ders Notları' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  çaprazlamalar ve kalıtım,çaprazlamalar ve mendel kanunu,çaprazlamalar ve mendel kanunu konu anlatımı,çaprazlamalar ve mendel kuralları hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>  Bir canlının erkek üreme hücreleri (sperm veya polen) ile diğer bir canlının yumurtalarının birleştirilmesine çaprazlama denir.

  A. ÇAPRAZLAMALARIN ELEMANLARI

  P : Çaprazlanacak anne ve babanın (ebeveynlerin) genotipini ifade eder.

  G : Anne ve babadan meydana gelebilecek gamet çeşitlerini gösterir. Gametlerin sayıları değil, çeşitleri önemlidir.

  F1 dölü : Dişi ve erkek gamet çeşitlerinin birleşmesiyle oluşabilecek ilk dölün (neslin) genotip ve fenotip çeşitlerini ifade eder.

  F2 dölü : F1 dölünde elde edilen dişi ve erkek bireylerin çaprazlanmasıyla oluşacak ikinci dölü (nesli) ifade eder.

  Kendileşme : Belli bir genotipe sahip dişinin kendisiyle aynı genotipte bir erkekle çaprazlanmasıdır.

  Arı Döl (Saf Döl) : Genotip olarak homozigot olup, kendileştirildiğinde her zaman aynı genotipte ve fenotipte bireyler oluşturan canlılara arı döl denir.

  B. BİR KARAKTERLİ (MONOHİBRİT) ÇAPRAZLAMALAR

  Bir türün sadece bir karekteri üzerinde çaprazlamalar yapmaya denir.

  Arı döl yeşil tohumlu bir bezelye ile yine arı döl sarı tohumlu başka bir bezelyeyi çaprazlayalım.  İki homozigot canlının çaprazlanmasıyla ilgili size sorulan her soruya 1 cevabını verebilirsiniz.


  Heterozigot durumda her bireyden iki çeşit gamet meydana gelir. Birinci yumurtanın iki çeşit polen ile birleşme ihtimali vardır. Daha sonra ikinci yumurta ele alınıp yine iki çeşit polen ile birleşme ihtimali yazılır. Oluşan dölde, Fenotip oranı = 3 : 1 dir. Bunun manası, 3’ü bir çeşitten, 1’i diğer çeşitten demektir. Diğer soruları da bunun gibi cevaplandırabiliriz. Genotip oranı = 1: 2: 1 , Fenotip çeşidi = 2, Genotip çeşidi = 3 tür.

  C. İKİ KARAKTERLİ (DİHİBRİT) ÇAPRAZLAMALAR

  Bu çaprazlamaları açıklayabilmek için, homozigot sarı ve düzgün bir bezelye ile yeşil ve buruşuk bir bezelyeyi çaprazlayalım;  (Sarı yeşile, Düzgünlük, buruşukluğa baskındır).

  Daha önce de bahsettiğimiz gibi iki homozigot canlının çaprazlanmasıyla, bireylerden birer çeşit gamet ve bunların birleşmesiyle de sadece bir çeşit birey meydana gelmektedir. F1 dölünü kendi arasında çaprazlayıp F2 dölünü bulalım.

  Oluşan bu ikinci döl için yukarıda belirttiğimiz soruları şöyle cevaplayabiliriz.

  Fenotip Oranı : 9: 3: 3: 1 dir.  Fenotip çeşidi : 4 dür.

  Genotip çeşidi : 3n = 32 = 9 dur.
  Kendileşme çaprazlamalarında Genotip Çeşidi 3n formülüyle bulunur. n, heterozigot karakter sayısını belirtir.

  Yukarıdaki oranlar, iki karakter heterozigot ve genler bağımsız olduğunda sabittir.

  Bütün çaprazlamaları düzenli çaprazlamalar ve düzensiz çaprazlamalar olmak üzere iki ana grupta toplayabiliriz. Şimdi bunları bir tablo ile gösterelim.
  Bütün hibrit çaprazlamalarında:

  2n = fenotip çeşidi

  3n = genotip çeşidi

  4n = çaprazlama sonucu, oluşacak fert sayısını verir.

  n = heterozigot karakter çeşidi.  Tabloda görüldüğü gibi eğer çaprazlamanız “homozigot x homozigot” ise size ne sorulursa 1 cevabını verebilirsiniz.

  Şayet “heterozigot x heterozigot” şeklinde verilmiş ise tabloda gösterilen oranlar sabit olmaktadır.  MENDEL KURALLARI

  Bağımsız Dağılış (Ayrılma) Prensibi : Bir karakteri kontrol eden iki gen gametler meydana gelirken, farklı gametlere giderler. Farklı karakterlerin genleri, birbirlerinden bağımsız olarak gametlere aktarılırlar. Buna “bağımsız dağılış” veya “ayrılma prensibi” denir.

  İzotipi (Benzerlik) Prensibi : Mendel sarı ve yeşil iki farklı bezelyeyi çaprazladı ve F1 dölündeki bütün bireylerin aynı fenotipte olduğunu gördü ve buna benzerlik (izotipi) adını verdi.

  Gizlilik – Baskınlık Prensibi : Mendel oğul döllerde anne veya babada olan bazı özelliklerin kaybolduğunu gözledi. Ama bu özelliklerin bir sonraki dölde ortaya çıktığını görünce, kaybolmadıklarını ama gizli kaldıklarını anladı. Birinci dölde gözlenemeyen özelliğe çekinik (gizli) özellik, kendini belli eden özelliğe ise baskın özellik adını verdi.


   
Çaprazlamalar ve Mendel Kuralları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuk ve Kurallar

  Çocuk ve Kurallar

  aile içi kurallar nelerdir Hayatımızı düzenlemede, toplumsal uyumun sağlanmasında kurallara ihtiyacımız var. Çocuklarımızın da aynı sebeplerle ve sosyal yaşama ayak uydurmalarının kolaylaştırılması için ayrıca ev içi kurallara hatta kıstlamalara ihtiyaçları var. Aynı zamanda neyi yapıp neyi yapamayacakaları konusunda da bilinçlendirilmeye. Çocuğunuz sık sık kuralları sorguluyorsa, daha...
 2. Çaprazlamalar ve Mendel Kuralları

  Çaprazlamalar ve Mendel Kuralları

  çaprazlama nasıl yapılır çaprazlama soruları ve cevapları örnekleri mendel örnekleri dihibrit ÇAPRAZLAMALAR ve MENDEL KURALLARI Bir canlının erkek üreme hücreleri (sperm veya polen) ile diğer bir canlının yumurtalarının birleştirilmesine çaprazlama denir. A. ÇAPRAZLAMALARIN ELEMANLARI P : Çaprazlanacak anne ve babanın (ebeveynlerin) genotipini ifade eder. G : Anne ve babadan meydana...
 3. Şıklığın ve zerafetin kuralları

  Şıklığın ve zerafetin kuralları

  -Tipiniz ne olursa olsun kıyafetin hoş durması için bedeninize hoş bir kıyafet seçmelisiniz. -Kalçalarınız büyükse ve üzerinize giyeceğiniz giysiyi içinize sokmayacaksanız ya bunu da alt bölüme giydiğiniz renkten seçmeli veya etek boyunu iyi ayarlamalısınız. -Bacaklarınızın üst kısmı kalınsa,mini eteği asla seçmemelisiniz. İri göğüslerin yuvarlak ve kapalı yakalardan kaçınmaları gerekiyor....
 4. Güzellik ve bakım kuralları

  Güzellik ve bakım kuralları

  Güzel ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için alınan besinlere özen gösterilmelidir. Gözler için havuç, tırnaklar için yumurta, kulaklar için tavuk, kalp için balık ve cilt için portakal yenilmeli. Beslenme uzmanları, her organın ihtiyacının farklı farklı olduğunu ifade ederek, beslenmenin bu organların ihtiyaçlarına göre yapılmasını istiyor. Güzel ve sağlıklı görünüm için uzmanlar şu...
 5. Mendel Çaprazlamasına Bir Örnek

  Mendel Çaprazlamasına Bir Örnek

  mendel çaprazlaması nedir çaprazlama örneği bezelye çaprazlaması fenotip genotip ile ilgili bilgiler burada melekler Kalıtımla ilgili önemli başarılara imza atmış olan önemli bilim adamlarından Mendel'in Çaprazlama ve Mendel Kurallarından daha önce ki konularımızda bahsetmiştik melekler :) Şimdi de ünlü mendel çaprazlamalarına bir bezelye örneği vermek istiyoruz... Uzun ve kısa boylu...

Sayfayı Paylaş