Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Çatalhöyük duvar resimleri gün yüzüne çıkıyor

  Konu, 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Çatalhöyük duvar resimleri gün yüzüne çıkıyor

  Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin deposundaki 96 Çatalhöyük duvar resmi, nükleer tekniklerle analiz edilerek teşhirdeki yerini alacak.


  ANKARA - Çalışmanın ilk aşamasında, resimler üzerinde iki çeşit kırmızı boya olduğu ortaya çıktı. Analizle, o dönemin teknolojisi ve sosyal yaşamının da daha fazla aydınlanabileceği bildirildi...

  Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, insanoğlunun ilk toplu yerleşime geçtiği, hayvanları evcilleştirilip tarım yaptığı Çatalhöyük’ün en ilginç buluntularından olan ve dönem hakkında önemli bilgiler sunan duvar resimlerinden 14’ü Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde teşhir ediliyor.

  Ancak, malzeme analizi yapılmadığı ve bu nedenle restorasyon ve konservasyonu tamamlanamadığı için depolarda korunan 96 eşşiz resim, Anadolu Medeniyetleri Müzesi ile Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Sarayköy Nükleer Enerji Araştırma ve Eğitim Merkezi uzmanlarının ortak çalışması ile müze salonlarında yerini alacak.

  Üç yıl sürecek çalışma kapsamında, nükleer tekniklerle, 96 duvar resminin malzeme analizi yapılacak. Analiz sonuçlarına göre, eserlerin restorasyon ve konservasyon işlemleri gerçekleştirilecek.

  TAEK’DEN TÜM MÜZELERE KATKI
  Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürü Hikmet Denizli de nükleer analizler sonucunda, resimler yapılırken hangi boya ile aletlerin kullanıldığının ortaya çıkarılacağını ve eserlerin buna uygun olarak restore edilebileceğini söyledi.

  TAEK Sarayköy Nükleer Enerji Araştırma ve Eğitim Merkezi’nden Dr. Abdullah Zararsız ise nükleer tekniklerle, malzemeye hasar vermeden tarihi eser üzerinde inceleme yapabildiklerini, analizlerle, bir çömleğin hangi yöreden çıktığı, oradaki toplumun kimlerle ticaret yaptığı gibi bilgiler elde edilebildiğini anlattı.

  Bakanlık ile protokol imzaladıklarını belirten Zararsız, Türkiye’deki tüm müzelere katkı verebileceklerini dile getirdi.

  “ÇOK ETKİLENDİM”
  TAEK’in davetlisi olarak çalışmayla ilgili Türkiye’ye gelen Yunanistan Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi görevlisi Nükleer Fizikçi Dr. Andreas Karydas da eserler üzerinde incelemeler yaptı. Çatalhöyük duvar resimlerini daha önce görmediğini belirten Karydas, o zamanki tekniklerden çok etkilendiğini bildirdi.

  Karydas, konuyla ilgili Yunanistan’da benzer çalışmalar yaptığını belirterek, “Türkiye ve Yunanistan’da zengin kültürel varlıklar olduğu için konservasyon ve malzeme analizinde, nükleer tekniklerin kullanılması gerekiyor. Nükleer teknik, tarihi miras için en uygun teknik, karakteri iyi analiz etme konusunda optimum düzeyde uyum sağlıyor ve malzemenin tahrip olmasını engelliyor” dedi.

  Bu tekniğin kültür varlıklarının incelenmesinde kullanılmasının giderek arttığına dikkat çeken Karydas, projede de kısa zamanda önemli sonuçlar elde ettiklerini, TAEK ile bakanlık arasında güçlü bir iş birliği olduğunu gördüğünü söyledi.

  Müze Uzmanı Latif Özen ise 1960-63 yılları arasında yapılan kazılarda ortaya çıkan resimlerin çok önemli olduğunu, çünkü daha sonraki kazılarda bu kadar özel resimlere rastlanmadığını anlattı.

  YENİ KEŞİF: KIRMIZI BOYA İKİ TÜR
  Çalışmanın daha başlangıcında olunmasına rağmen, duvar resimleri üzerindeki kırmızı boyanın, “demir bazlı” ve “civa bazlı” olmak üzere iki çeşit olduğu ortaya çıktı. Daha önce sadece kırmızı boyanın “demir bazlı” olanı biliniyordu.

  Dr. Karydas konu ile ilgili olarak, çalışmayı yaparken Yunanistan’daki arkadaşının kendisini aradığını, tesadüfen aynı anda oradaki duvar resimlerinde de civa bazlı kırmızı boya bulunduğunu haber aldığını söyledi. Karydas, çalışmayla uzun dönemde yeni bulgular ortaya çıkacağını belirtti.

  Bazı boyaların her yerde, bazılarının ise sadece bir bölgede yapılabileceğini ifade eden müze uzmanları da duvar resimleri çözümlendikçe, kültürler arasında ticaretin yaygın olup olmadığı, o dönem ki teknoloji, insanların sosyal yaşamı, iletişimi ve etkileşimi gibi bulgulara da rastlanabileceğini anlattılar.

  Başkanlığını Müze Müdürü Hikmet Denizli’nin yaptığı projede, Dr. Zararsız ve Dr. Erdal Tan, Dr. Karydas, müze personeli ve Çatalhöyük Kazısı Konservatörü Duygu Çamurcuoğlu Cleere yer alıyor.

  ÇATALHÖYÜK DUVAR RESİMLERİ
  Çatalhöyük’te, 1961-1965 yılları arasındaki kazılarda, 13 yapı katı açığa çıkarıldı. En erken yerleşim katının Milattan Önce 5 bin 500 yıllarına ait olduğu höyükte, ilk yerleşme, ilk ev mimarisi ve ilk kutsal yapılara ait özgün buluntular yer alıyor. Çatalhöyük, insanlık tarihine ışık tutan bir merkez olarak görülüyor.

  İlk Çağ insanının mağara duvarlarına yaptığı resimlerin devamı niteliğinde olan Çatalhöyük’te duvar resimlerinde av ve evle ilgili sahneler ile kuş motifleri ve geometrik desenler bulunuyor. Ayrıca, duvarlara, ölü gömme adetlerinin de resmedildiği gözleniyor


   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Çatalhöyük duvar resimleri gün yüzüne çıkıyor
  Tarihi ve kültürel varlıkları ortaya çıkarmak kadar muhafaza etmek de önemli, umarım eski zamanlarda yapılan hatalar tekrar edilmez. Biz çok zenginliklerimizi kaybetmişiz zamanında... Paylaşım için ellerine sağlık canım, teşekkürler.
   
Çatalhöyük duvar resimleri gün yüzüne çıkıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kuşlar yumurtadan beş gün önce çıkıyor

  Kuşlar yumurtadan beş gün önce çıkıyor

  TBMM’de oluşturulan Küresel Isınmaya karşı alınacak tedbirleri inceleyen araştırma komisyonunda ilginç bir veri açıklandı. Komisyon üyesi milletvekillerine bilgi veren Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Ekonomi Araştırma Enstitüsü Müdürü İlkay Dellal “ Küresel ısınma nedeniyle artık kuş yavruları 5 gün erken yumurtadan çıkıyor.’’ dedi. Küresel ısınmanın etkileri ve su kaynaklarının...
 2. 4 yüz resimleri

  4 yüz resimleri

  yüz çeşitleri 4 yüz resim galerisi 4 resimleri çesitleri
 3. Kaliteli duvar resimleri

  Kaliteli duvar resimleri

  duvar fotoğrafları Ben en çok şunu beğendim.... Ama diğerleri de gerçekten güzel....
 4. Sinan Akçıl Hadise Yüzünden Evinden Çıkıyor!

  Sinan Akçıl Hadise Yüzünden Evinden Çıkıyor!

  sinan akçıl, hadise, afişi, evinden çıkıyor, taşınıyor, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Sinan Akçıl evinden taşınıyormuş,sebebi de Hadise'ymiş! Aşkları biten çift ayrıldıktan sonra Hadise, Sinan Akçıl'ın tam evinin karşısına AFİŞ astırmıştı.Bu işkenceye daha fazla dayanamayan Akçıl da evdev taşınma kararı almış. Akçıl:"Gözlerden uzak başka bir eve taşınıyorum....

Sayfayı Paylaş