1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Çatı arasına sıkışan yaşam mekanları

  Konu, 'Ev Dekorasyon Önerileri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  çatı katı gardrop dik çatı modelleri Çatı arasına sıkışan yaşam mekanları
  Karanlık bir çatı arasına sahipseniz çok şanslısınız! Hayal gücünüzü kullanarak bu mekanı, rahat bir yatak odasına ya da oturma odasına dönüştürebilirsiniz. Bu ayki House Beautiful dergisi çatı aralarının dekorasyonu için pratik önerilerde bulundu.

  Karanlık bir çatı arasını işlevsel hale getirmek için en güzel manzaraya bakan cepheye uygun boyutta bir pencere açtırabilirsiniz. Bu sayede mekana ışıkla ferahlık da katmış olursunuz.

  Genellikle çatı araları iyi izole edilmedikleri için kışın sıcak, yazın da soğuk havanın yaklaşık yüzde 35'i kaybedilir. Bu yüzden çatı arasını bir yaşam alanına dönüştürmek için öncelikle izolasyonu güçlendirmelisiniz.

  Mekanda alçak arkalı kanepeler, yatak ve sandalyeler kullanarak tavanın daha yüksek algılanmasını sağlayabilirsiniz.

  Mekanın her alanını en iyi şekilde değerlendirmek için pencerelerin alt hizasından itibaren uygulanan rafların altına dolap ve çekmece üniteleri yerleştirebilirsiniz.

  Çatının eğimi tüm kat boyunca devam ediyorsa, odanın köşelerini kullanmak zorlaşır. Yüksek bir duvarın üzerine raflar yerleştirin. Rafları duvar boyunca kullanırsanız, mekanda etkili bir odak noktası oluşturmuş olursunuz.

  Sinema odası yapabilirsiniz
  Çatı aranızı oturma odası olarak da değerlendirebilirsiniz. Mekanda ekstra elektrik, telefon ve kablo TV çıkışlarına yer verirseniz daha esnek bir mekan elde edebilirsiniz. Mekana şömineyle sıcak bir hava katabilirsiniz. Bunun için taş şömine yerine gazla çalışanları tercih edebilirsiniz.

  Çatı aralarında bilindik oturma odalarından çok daha farklı bir dizayn yaratabilirsiniz. Mesela mekana rahat koltuklar atıp dev ekran bir televizyon yerleştirerek sinema odası gibi döşeyebilirsiniz.

  Çatı aralarını çocuğunuz için oyun odası olarak da düzenleyebilirsiniz. Çatının uygun noktalarında açacağınız pencereler, ışığın en iyi şekilde odaya girmesini sağlar. Tepe pencerelerinin ısıyı yansıtan camları sayesinde de içerideki sıcaklık sabit kalabilir. Duvarları sevimli kahramanların resimleriyle süsleyebilir, canlı renklerde perde ya da storlar kullanabilirsiniz.

  Çatı aralarına çıkan merdivenler, genelde çok dik olur. O yüzden çocuğunuzun hiçbir tehlikeye maruz kalmaması için merdivenin etrafını sağlam korkuluklarla çevrelemenizde fayda var.

  Ses izolasyonu ve çift camlı tepe ışıkları sayesinde çatı aralarında yaratılan yatak odaları evin diğer bölümlerinin gürültüsünden uzak, son derece sessiz ve sakin mekanlar olabilir. Mekanın duvarları eğimli olduğu için gardırop yerleştirme konusunda zorluk çekebilirsiniz. Bu yüzden şifoniyer ve taşınabilir pratik dolaplardan yana tercihinizi kullanabilirsiniz. Çatının en alçak yerine yatak, küvet ya da oturma gruplarını yerleştirebilirsiniz.


   
Çatı arasına sıkışan yaşam mekanları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Burcunuza uygun yaşama mekanları

  Burcunuza uygun yaşama mekanları

  Yaşama mekánlarınızda oluşturacağınız tarza karar veremiyorsanız, bir de burcunuzun size işaret ettiği stile bakmaya ne dersiniz? Fransız yazar ve astrolog Luc Bige'nin aşağıda kısaca özetlediğim 'Burcunuz ve Eviniz' başlıklı araştırması yol göstericiniz olabilir! Koç: İç mekán onun tercihine göre daha çok işlevsel olmalı. Engellerden hoşlanmayarak mekánda hıza öncelik verir. Favori renkleri...
 2. Burcunuza Göre Yaşama Mekanları

  Burcunuza Göre Yaşama Mekanları

  Koç: İç mekán onun tercihine göre daha çok işlevsel olmalı. Engellerden hoşlanmayarak mekánda hıza öncelik verir. Favori renkleri parlak kırmızı ya da pembe tonlarıdır. Boğa: Evinde vakit geçirmekten çok keyif alır. Onu çevreleyen atmosfer tamamıyla doğal materyallerden meydana gelmeli. Kokulara, renklere, estetik detaylara önem verir. İkizler: İkizler evde pek oturmaz, oturduğunda ise işe...
 3. Çatı katında keyifli yaşam alanları yaratın

  Çatı katında keyifli yaşam alanları yaratın

  Çatı katları dekore edilmesi zor mekânlar olarak bilinir. Oysa iyi bir yalıtım ve doğru mobilya seçimiyle çatı katları keyifli yaşam alanlarına dönüşebilir. Eğimli tavanları ve kullanışsız köşeleriyle çatı katları hep evin genelinden kopuk düzenlenen, depo alanı olarak kullanılan mekânlardır. Oysa çatı katları tarzınızı uygulamanız için bulunmaz bir fırsat olabilir. Uzmanların...
 4. Çatı Katınızı Keyifli Yaşam Alanına Çevirin

  Çatı Katınızı Keyifli Yaşam Alanına Çevirin

  gömme kitaplık gömme çatı kitaplık yapmak Evimizde çatı katı yok ama evlerinde çatı katı olan meleklerim bu konuyu kesin okusunlar. :) Özellikle duvarda gömme kitaplık fikri benim çok hoşuma gitti :) Hayal edilince hoş bir görüntü ortaya çıkıyor meleklerim. Çatı katları dekore edilmesi zor mekânlar olarak bilinir. Oysa iyi bir yalıtım ve doğru mobilya seçimiyle çatı katları keyifli...
 5. merhaba arkadaşlar bende melekler mekanına katıdım benide aranıza alınnnnnnnnnnnnnnn

  merhaba arkadaşlar bende melekler mekanına katıdım benide aranıza alınnnnnnnnnnnnnnn

  1983 doğumluyum 11 yıllık evliyim 1 oğluşum var çekmeköyde yaşıyorum ve özel bir şirkette çalışıyorum.

Sayfayı Paylaş